Uživo – Nastavak suđenja za pokušaj terorizma: Spreman sam da ratujem protiv NATO, novac šaljite

Uživo – Nastavak suđenja za pokušaj terorizma: Spreman sam da ratujem protiv NATO, novac šaljite

Standard

28/06/2018

07:04

Suđenje za pokušaj terorizma na dana izbora 2016. godine nastavljeno je danas u Višem sudu u Podgorici.

Suđenje za pokušaj terorizma na dana izbora 2016. godine nastavljeno je danas u Višem sudu u Podgorici.

Tok suđenja uživo:

09.07

Povezani članci

Tumač ruskog jeziks Nada Lalić prevodi skajp prepisku naloga “srpki vukovi” i “odeski partizan” 18. jula 2016.

U toj komunikaciji se pominje da se čeka odgovor za pokret i  planovi za “hapšenje Dumančića”. U prepisci ima govora i o Mariupolju, provokatorima i Novorusiji.

“Odeski partizan” u tim porukama navodi da je spreman da ratuje protiv NATO, “ali mi samo novac šaljite”.

“Zdravo brate ima li kakvog posla za mene?”,“Sve što je bila moja priprema za hapšenje Dumančića, sve je bilo pripremljeno. Ali nije bilo podrške sa druge strane, tako nam je on pobjegao”, navodi se u porukama.

09.25

Pred sudom je vještak  Marko Lakić, odgovara na pitanja advokata od prethodni put.

U prepisci od 4. avgusta se pominje da li je oružje uzimano u Zorji i ukrajinske veze u Srbiji. U komunikaciji od 31. avgusta se postavlja pitanje vezano za Bratislava Živkovića i navodi da je on “dao srpskoj policiji informacije o dobrovoljcima iz Srbije na ratištu u Ukrajini”.

U jednoj od poruka koja je poslata sa naloga Srpski Vukovi, a koja je poslata 31.8.2016., navodi se da  “za Njemačku iz Srbije ide nekoliko pošiljki oružja. Moguće da će tamo biti nekih problema. Sada oni traže 50 pištolja mjesečno.”

Tokom ove komunikacije slate su i fotografije Bratislava Živkovića i fotografija broja pasoša “fašiste” koji održavao komunikaciju sa Živkovićem- Za Živkovića je u komunikaciji označeno da na fotografiji drži pištolj. Takođe i fotografija “Dodenka” je bila predmet ove komunikacije.

U poruci od 15.septembar 2016. navodi se da izvjesnog Hrvata, oficira, ranije su pripremali Amerikanci, u artiljerijskom centru. Spominje se da se “svi sad pripremaju za nerede na izborima”. Govora je bilo i o tome kako “narod u Srbiji se priprema jer ne može više da trpi vlast, jer je stanje loše”.

9.40

Tužilac Saša Čađenović zatražio je da se dodatno prevede jedna vajber komunikacija. U toj prepisci, kako je danas prevedeno, govori se o poslu povodom montažnih kuća i isplati radova.

Lalić je navela da u komunikaciji između naloga “Odejski Partizan” i “Srpski vukovi” se vidi da “Odejski Partizan” poznaje gramatiku i leksiku a kod naloga “Srpski vukovi” toga nema.

09.53

Posljednje ročište prekinuto je nakon što je jedan od optuženih, Milan Dušić zatražio novog advokata, a specijalni tužilac Milivoje Katnić kazao da zbog njegovog zahtjeva nemaju uslove za nastavak rada.

On je objasnio da je telefon, povodom kojeg je odbrana imala pitanje da li je punjen, na osnovu oznaka koje su zavedene uključivan. On je dodao da se o broju uključivanja koji je zaveden, a povodom vještačenog telefona, može reći da dugme za uključivanje bilo neipspravno. 

Vještak je naveo da vještačenje aplikacija na telefonu, kojih je puno, bi trajalo možda i do godinu dana. To je, podsjećamo, ranije tražila odbrana. On je dodao da su neke od tih aplikacija u telefonu toliko zaštićene da im se ne može prići i da su neke povezane.

Lakić je saopštio da je snimano samo vještačenje “Lenovo” telefona, koji je oduzet od Dikića, i to jer se Imei brojevi telefona ne slažu. Dodao je da postoji mogućnost ažuriranja fajlova kada je telefon u offline režimu.

10.11

Sud je odlučio da se preostali dio materijala koji je izuzet sa predmetnih telefona ne gleda, “jer nema veze sa radnjama koje se stavljaju na teret optuženima, te bi tako vodilo odugovlačenju postupka”.

Tužilac Saša Čađenović je istakao da je vještak jasno odgovrio na sva pitanja, a da je odbarana dodatnim pitanjima pokušala da odugovlači postupak.

10.27

Pauza do 10.45 jer je optuženom Srboljubu Đorđeviću loše.

10.54

Nstavak suđenja. Odbrana iznosi primjedbe na vještačenje.

10.57

Advokat Vaso Bečanović kazao je da je vijeće izvelo dokaze iz maja 2015. iako tokom suđenja insistira da se kao dokazi ne tretiraju događaji iz perioda koji nisu obuhvaćeni optužnicom.

Na optuženičkoj klupi su Bratislav Dikić, lideri Demokratskog fronta Milan Knežević i Andrija Mandić i Mandićev vozač Mihailo Čađenović. Optužnicom su obuhvaćeni i srpske državljanke Kristina Hristić i Branka Milić, koje se brane sa slobode, kao i Srboljub Đorđević, Dragan Maksić, Milan Dušić koji su u pritvoru. Postupak je razdvojen protiv prevodioca DF-a Ananija Nikića.

Uskoro opširnije…

Ostavite komentar

Komentari (0)

X