test

Ćetković: Ljudsko lice i tijelo su nepresušan izvor inspiracije

Standard

15/11/2024

13:58

Volim da istražujem teme koje više imaju dodirnih tačaka sa dramom, nego recimo sa nekim drugim žanrom, i, naravno, to ljudsko lice i tijelo je za mene nepresušan izvor inspiracije, sa aspekta psihologije i forme, i svega ostalog - kazao je u emisiji Srećan dan, na Televiziji E, umjetnik Goran Ćetković.

U sklopu Dana Opštine Bar, u galeriji Velimir Leković, u petak 22. novembra biće otvorena 45. samostalna izložba Gorana Ćetkovića. Umjetnik će se predstaviti sa najnovijim ciklusom slika Feniks.

Najnoviji ciklus slika Feniks, kaže Ćetković, je nastavak bavljenja problematikom od akademskih dana, a to je, ističe on, pitanje čovjeka, opstanka, kako kaže, čovjekovog duhovnog bića.

“Centralni motiv je, kao i prije, čovjek. Da li u formi glave ili tijela, međutim, ono što karakteriše ovaj najnoviji ciklus jeste svakako da sam tu formu, od te glave, figure, razložio na neke jednostavnije oblike i ona je dobila asocijativna značenja, što mi je svako cilj, jer u svom slikarstvu se krećem od tog spontanog i te neke likovne vrijednosti na koju sam došao, mislim da su u ovom ciklusu naročito došle do izražaja. Ono što me prvenstveno interesovalo jeste ta ekspresivnost, težnja ka jednoj nadrealnoj formi, asocijativnoj  formi, formi koja je nesvakidašnja i ovaj ciklus ima ta simbolička značenja, jer u samom slikarstvu, kao i kroz život, krećemo od tih nekih uspona i padova, i to je evidentno i u ovom najnovijem ciklusu”, rekao je Ćetković.

Krik je najdominantnije stanje na slikama Ćetkovića, a time se, po slikarevim riječima, bavi godinama i, sve su slike, dodaje on, nastale iz forme glave i, kako kaže, otvorenih usta.

“Ta otvorena usta ili taj krik mogu da imaju različita značenja. Nekad to može da bude simbol  nečeg tragičnog, a nekad može da bude simbol i neke radosti, kao sami dolazak iz majčine utrobe na svijet je popraćeno isto bolnim plačom ili krikom. I ovaj najnoviji ciklus karakteriše nastanak formi iz te glave, iz tog nekog stanja. Sami nazov radova govori o emotivnim i drugim estetskim kategorijama radova, a tu se prožimaju nazivi kao Stvaranje svijeta, Rađanje, San, do, recimo, nekih drugih kao što su nazivi Prolaznost, Nojeva barka i slično”, naglasio je umjetnik.

Bol i patnja su prisutni u radovima svih autora, podsjeća Ćetković, i njegova estetika u potpunosti, kako kaže, korespondira sa tom temom i ona je za njega polje, ističe on, koje mu garantuje bezbroj, kako navodi, artističkih intervencija na tom planu.

“To je ono što me pokreće u radu! Ja volim da istražujem teme koje više imaju dodirnih tačaka sa dramom, nego recimo sa nekim drugim žanrom, i, naravno, to ljudsko lice i tijelo je za mene nepresušan izvor inspiracije, sa aspekta psihologije i forme, i svega ostalog”, istakao je umjetnik.

Dešavanja cijelog spoljašnjeg svijeta se reflektuju na slike, kaže Ćetković, jer sve utiče na stvaraoca, pa tako i on, kako navodi, ima slike pod nazivom Lice svijeta, koje tako prikazuju tu mučnu situaciju lica, kako kaže, planete.

Nemoguće je odvojiti umjetnost od duhovnosti, cijeni slikar, jer se razvija svoj način duhovnosti i traženje smisla, a to se vidi, kako ističe, u njegovom posljednjem likovnom ciklusu.

“Biti slikar je, kao što su govorile starije kolege, biti filozof. Na neki način razvijate neku svoju filozofiju duhovnu. Mislim da je ta duhovna strana naročito došla do izražaja u ovom zadnjem ciklusu Feniks i da sam se tu baš bavio tim nekim fenomenima, i uz pomoć tog nekog kolorita, koji ide na plavo sivo, pokušao sam da težim tom nekom miru, duhovnosti, kroz te neke svoje najnovije radove”, zaključio je Ćetković.

Izvor (naslovna fotografija):

Screeprint

Ostavite komentar

Komentari (0)