Tom prilikom, kako je navedeno u saopštenju Ministarstva kulture i medija, Kovačević je istakao značaj zajedničkog djelovanja u zaštiti kulturnog nasljeđa, posebno u kontekstu ratnih dešavanja.
On je istakao snažnu opredijeljenost naše zemlje da aktivno doprinese očuvanju i zaštiti kulturnog nasleđa, naročito u kontekstu ugroženosti kulturnih dobara usljed ratnih dešavanja.Naveo je da Crna Gora, kao zemlja bogate i raznovrsne kulturne baštine, prepoznaje važnost djelovanja u ovom domenu.
“Naš normativni okvir precizno definiše vrste i kategorije kulturnih dobara, režime zaštite, kao i prava i obaveze vlasnika kulturnih dobara. Kroz ovaj pravni okvir uspostavili smo nacionalnu bazu podataka koja omogućava evidenciju kulturnih dobara, uključujući i ona koja potencijalno mogu biti ukradena ili ugrožena nelegalnom trgovinom” naveo je Kovačević ističući da je na međunarodnom nivou, Crna Gora snažno posvećena primjeni UNESCO-ovih konvencija, te da je to izraz naše posvećenosti očuvanju kulturne baštine kao dijela svjetskog nasljeđa.
Ističući da kulturno nasljeđe nije samo nacionalno blago – već je ono dio svjetske baštine, državni sekretar je naglasio da je zadatak svih nas da ga sačuvamo za buduće generacije.
“Crna Gora je posvećena međunarodnim naporima u suzbijanju nelegalne trgovine kulturnim dobrima i zaštiti kulturnog identiteta svih naroda“, zaključio je Kovačević u svom obraćanju.
Na Konferenciji je, kako se navodi, potpisana i Deklaracija o jačanju otpornosti kulturnog sektora Ukrajine.
Kovačevič je iskoristio priliku da još jednom zahvali Ministarstvu kulture i strateških komunikacija Ukrajine na prilici da se govori o ovim važnim temama, te iskazao uvjerenje da će vojna agresija uskoro biti okončana na dobrobit ukrajinskih građana i čitavog svijeta.
Preporučeno
“Konferencija je okupila ministre kulture Ukrajine, Finske, Grčke, Bugarske, Hrvatske, Malte, Luksemburga, Poljske, Španije i Švedske, kao i predstavnike UNESCO-a, Evropske komisije i brojne druge diplomatske zvaničnike”, zaključuje se u saopštenju.