ANALIZA IZBORA U BERANAMA: Sakrivanje političkog rejtinga kroz nastupe u koalicijama – mogu li se sad dogovoriti oni koji su rušili jedni druge u prethodnom mandatu?

ANALIZA IZBORA U BERANAMA: Sakrivanje političkog rejtinga kroz nastupe u koalicijama – mogu li se sad dogovoriti oni koji su rušili jedni druge u prethodnom mandatu?

I. Đoković

10/12/2024

09:49

Rezultati izbora u Beranama pokazali su da su stranke i koalicije koje su u vlasti na državnom osvojile najviše glasova, no iz razloga što su upravo ove partije dovele do ozbora zbog svojih političkih apetita i nedostatka dogovora oko raspodjele vlasti, ostaje pitanje da li će uspjeti da se dogovore. Imajući u vidu da upravo nedostatak dogovora između ovih koalicija i partij je doveo do pada lokalne vlasti i prijevremenih lokalnih izbora, formiranje nove većine u Beranama neće biti lak posao.

Pokret Evropa sad i Socijalistička narodna partija nastupile su po prvi put zajedno na izborima u Beranama i osvojili su najviše glasova. Ova koalicija je na juče održanim izborima u tom gradu osvojila 13 mandata ili 4.541 glas.

No, ovaj nastup Pokreta Evropa sad još jednom je pokazao da ta partija se već treće lokalne izbore krije iza nekog koalicinog partnera, pa je nemoguće utvrditi njihovu stvarnu snagu u pojedinim gradovima u ovom trenutku.

SAKRIVANJE PRAVOG POLITIČKOG REJTINGA

PES je na parlamentarnim izborima juna 2023. godine nastupio samostalno i osvojio 3.729 glasova. SNP nije na tim izborima nastupio samostalno već u koalicji sa Demokratama osvojivši 2.057 glasova. No, kao reper se može uzei samostalni nastup SNP-a na lokalnim izboraim u Beranama kada su osvojili sedam mandata ili 2.281 glas.

SNP jeste u koaliciji sa Demokratama na parlamentarnim izborima izgubio dio biračkog tijela, jasno je da kad se zbroje njihovi rezultati od prije dvije godine i rezultati PES-a sa parlamentarnih izbora dobije se rezultat od 6.000 glasova ili 4.500 manje nego što su zajedno dobili nastupom na lokalnim izborima održanim juče.

Koalicionim nastupima jasno je da pojedine politčke partije na sve načine pokušavaju da sakriju svoj stvarni rejting, što je uzevši u obzir ove podatke sa prethodnih izbora jasan pokazatelj da zapravo pokušavaju sakriti trend pada podrške među glasačima.

Pad podrške bilježi i Demokratska Crna Gora koja je 2022. godine dobila 2.452 glasa (16,5 odsto, šest mandata), a na jučerašnjim izborima 1.703 (12,5 odsto, četiri mandata).

No, oni su makar nastupili samostalno pa je njihov rejting u Beranama u ovom trenutku stvaran.

I DPS je nastupila samostalno na izborima za razliku od prethodnih lokalnih kada su nastupili u koaliciji sa Bošnjačkom strankom, SD-om i Liberalnom partijom. Tada su osvojili 3.798 glasova, dok su juče osvojili 1.920 glasova.

Ako se uzme u obzir rezultat BS-a na ovim izborima, na kojima je ta partija osvojila 827 glasova, i nastup SD-a, SDP-a i LP-a, tj. Evropskog saveza koji je uzeo 252 glasa, dobije se da je ta nekadašnja koalicija izgubila 800 glasova.

DPS je tako uspjela koliko toliko da zadrži svoje biračko tijelo, no ipak je zanimljiviji rezultat Bošnjačke stranke.

KO JE POKLONIO BOŠNJAČKOJ STRANCI 600 GLASOVA

Kad se uzme u obzir da su se na popisu stanovništva 4,48 odsto ili 1.103 stanovnika Berana su se izjasnili kao Bošnjaci. Prema popisu stanovništva, 23 odsto građana, a pretpostavlja se i Bošnjaka, je bez prava glasa, tj. imaju manje od 18 godina, što u krajnjem znači 254 Bošnjaka koji nemaju pravo glasa. Pravo glasa, ima oko 850 Bošnjaka u Beranama. Izlaznost u Beranama je bila oko 60 odsto, pa dolazimo do rezultata da je na izborima izašlo oko 510 Bošnjaka. Ako je na drugim listama bilo dosta Bošnjaka, a znajući da je BS na prošlim parlamentarnim izborima imala oko 50 odsto podrške bošnjačkog stanovništva, dolazimo do brojke od 255 glasova koje je BS mogla da osvoji.

Upravo je ovo pitanje odakle 600 glasova Bošnjačkoj stranci postavio lider BDP-a Sead Šahman.

“Ko je poklonio 600 glasova Bošnjačkoj stranci i da je 50 odsto Bošnjaka glasalo BS u Beranama, a nije jer su ih napustili bivši predsjednik OO BS Berane Erol Rastoder i predsjednik Foruma mladih BS Berane Omar Mehović?, kazao je Šahman, konstatujući da na presu BS-a nakon objavljenih rezultata nije bilo Beranki i Beranaca.

Sada prestoji period dogovora između stranaka, koje vrše vlast i na državnom nivou, jer broj osvojenih mandata pokazuje da mogu bez problema formirati vlast. No, znajući da je do izbora upravo došlo zbog nemogućnosti da se dogovore o raspodjeli političkog kolača i ne pridržavanja koalicionih dogovora o rotaciji na poziciji predsjenika Skupštine opštine Berane, da se zaključiti da do dogovora neće lako doći, jer nekad ono, oko čega se lako dogovore na državnom nivou, preraste u pravu noćnu moru na lokalnom.

Izvor (naslovna fotografija): Screenshot/RTCG

Ostavite komentar

Komentari (0)