test

CGO: Vlada definisala 300 obaveza kroz Program pristupanja EU, 67 odsto planiranog posla nije završeno

Standard

27/04/2024

15:48

Vlada Crne Gore je tokom prethodne godine, kroz Program pristupanja EU, definisala 300 obaveza, od čega je ispunjeno 98 ili 33 odsto, dok su 202 obaveze ostale nerealizovane, odnosno 67 odsto planiranog posla nije završeno, saopštili su iz Centra za građansko obrazovanje (CGO).

U okviru zakonodavnog dijela, definisane su 229 obaveze a realizovane 55 (24 odsto), dok je u strateškom dijelu bila planirana 71 obaveza a realizovane su 43 (61 odsto), pokazao je pregled ispunjenosti obaveza iz Programa pristupanja EU tokom 2023. koje je sprovela nevladina organizacija CGO. 

Prema njihovim riječima, državna revizorska institucija (DRI) jedina ima 100 odsto realizaciju obaveza.

“Na drugoj strani, najveći podbačaj sa nijednom realizovanom obavezom iz EU agende bilježe – Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo javne uprave, Ministarstvo odbrane, Uprava prihoda i carina, Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, Agencija za nadzor osiguranja, Komisija za tržište kapitala i Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije”, istakli su iz te NVO. 

Ispod prosjeka od 33 odsto realizovanih obaveza bila su, ističu, i ključna Ministarstvo pravde (22 odsto), Ministarstvo unutrašnjih poslova (30 odsto), ali i većina ostalih – Ministarstvo rada i socijalnog staranja (18 odsto), Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (18 odsto), Ministarstvo sporta i mladih (25 odsto), Ministarstvo kapitalnih investija (27 odsto), Ministarstvo zdravlja (32 odsto), kao i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove (14 odsto), Centralna banka CG (25 odsto) i Agencija za civilno vazduhoplovstvo (36 odsto).

Granični i nešto iznad prosjeka bili su Ministarstvo kulture i medija (33 odsto), Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma (44 odsto), Ministarstvo ekologije prostornog planiranja i urbanizma (47 odsto), Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja (50 odsto), Ministarstvo vanjskih poslova (50 odsto), Ministarstvo finansija (51 odsto), i Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava (60 odsto).

Izvor (naslovna fotografija):

Izvor: CGO

Ostavite komentar

Komentari (0)