Vlada u III kvartalu realizovala manje od trećine planiranih obaveza, gotovo pola ministara ima učinak nula

Vlada u III kvartalu realizovala manje od trećine planiranih obaveza, gotovo pola ministara ima učinak nula

S. Kusovac

11/11/2024

12:04

Među obavezama koje je vlada planirala, a nije realizovala je utvrđivanje 50 zakona. Četvrtina obaveza, 25 od 100, nije realizovana zbog lošeg ili sporog usaglašavanja unutar Vlade. Ni odnos planiranih i izvršenih obaveza iz kapitalnog budžeta nije za pohvalu. Projekti vrijedni gotovo 15 miliona eura neće u 2024. godini biti realizovani

Vlada Crne Gore je u III kvartalu realizovala manje od trećine obaveza iz Programa rada, dakle onih obaveza koje je sama sebi zacrtala, pokazuje Izvještaj koji je usvojen na 56. sjednici, održanoj u petak, 8. novembra. Od planiranih 68 obaveza, Vlada je realizovala 22.

Sve obaveze su realizovala ministarstva evropskih poslova i vanjskih poslova kojima rukovode Maida Gorčević i Ervin Ibrahimović. Gotovo polovina ministarstava ima stepen realizacije nula.

Kumulativno od početka godine, odnosno u prva tri kvartala 2024. Vlada je realizovala 162 od 262 obaveze odnosno 61,68% obaveza koje je planirana da realizuje.

U čitavoj godini najslabiju realizaciju imaju Ministarstvo socijalnog staranja, brige o porodici i demografije kojim rukovodi Damir Gutić sa 20% realizovnaih obaveza i Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine kojim rukovodi Slaven Radunović sa 25% realizovanih obaveza.

Stopostotnu realizaciju od početka godine imaju Kabinet potpredsjednika Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Moma Koprivice, Ministarstvo evropskih poslova kojim rukovodi Maida Gorčević i Ministarstvo regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama, kojim rukovodi Ernad Suljević.

Vlada je u aktu objavila i obrazloženja koja su ministarstva navela kao razloge što nijesu realizovala planirane obaveze. Statistika tih razloga porazna je po vladu Milojka Spajića.

Četvrtina obaveza, 25 od 100, nije realizovana zbog lošeg ili sporog usaglašavanja između ministarstava međusobno ili ministarstava i Generalnog sekretarijata Vlade. Ima slučajeva da se ministarstva prozivaju međusobno. Ministarstvo javne uprave, na primjer, naglašava u obrazloženju razloga što nije realizovalo jednu od svojih obaveza da „još uvijek očekuje mišljenje od Ministarstva finansija“. Ovo ministarstvo pak uzvraća još intenzivnije u obrazloženju jedne svoje nerealizovane obaveze stavom: Ministarstvo javne uprave mora intenzivirati aktivnosti…“ jer Ministarstvo finansija ne može da realizuje svoju obavezu „bez inputa Ministarstva javne uprave“.

U dvadeset od sto slučajeva nerealizovanih obaveza razlog je loše planiranje unutar Vlade ili ministarstava. To su slučajevi u kojima se navodi da je tokom rada na tekstu utvrđeno npr. da nije potrebno raditi izmjene i dopune zakona nego novi zakon ili protokol, da obaveza ne može biti realizovana jer realizacija nije predviđena budžetom, da nema kadra za realizaciju obaveze itd.

Od toga u devet slučajeva ministarstava kao razlog neizvršenja obaveza navode da prethodno nije usvojen neki akt čije je usvajanje uslov za realizaciju obaveze. Ova obrazloženja znanju da budu i apsurdna kao u slučaju kada Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera u obrazloženju razloga što nije pripremilo Predlog zakona o vodnim uslugama navodi da je tekst spreman, ali da se čeka Predlog zakona o komunalnim djelatnostima – a to je zakon za koji je nadležno to isto ministarstvo i to u ovom istom periodu.

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić

U osam slučajeva kao razlog je navedena promjena organizacije državne uprave nakon rekonstrukcije vlade, a u šest čekanje odgovora Evropske komisije.

Međutim, u najvećem broju obrazloženja neizvršenih obaveza – u 42 od 100 – prosto se konstatuje da realizacija kasni u odnosu na planiranu i navode se novi rokovi do kojih bi obaveze mogle biti realizovane. Dio rokova koji se navode nije realan, te stoga slična obrazloženja treba očekivati i prilikom izvještaja o ralizaciji obaveza i IV kvartalu i u cijeloj 2024. godini.

Ono što je posebno zabrinjavajuće je da su među 100 obaveza koje nijesu realizovane 24 predloga novih zakona i 26 predloga izmjena ili izmjena i dopuna postojećih zakona. Među predlozima zakona koje je Vlada već trebalo da utvrdi su zakoni o Vladi, energetici, željeznici, planiranju prostora, turizmu i ugostiteljstvu, zaštiti prirode, zaštiti podatka o ličnosti, o zaštiti jednakosti i zabrani diskriminacije… Ostale nerealizovane obaveze su: četiri uredbe, osam strategija, deset godišnjih izvještaja, 11 programa i planova…

Ni odnos planiranih i izvršenih obaveza iz kapitalnog budžeta nije za pohvalu.

U Informaciji o neutrošenim sredstvima u Kapitalnom budžetu Uprave za kapitalne projekte za 2024. godinu, koju je Vlada usvojila u petak, 8. novembra na 56. sjednici, navedeno je da iz nadležnosti ove uprave neće biti u 2024. realizovani kapitalni projekti vrijedni 14.843.057,15 eura.

Među projektima vrijednim gotovo 15 miliona eura za koje je novac bio izdvojen ovogodišnjim budžetom, dakle čiji je početak realizacije bio najavljen i planiran, a koji neće biti realizovani su:

  • Opšte bolnice u Pljevljima i u Meljinama, Urgentni blog KCCG, Rekonstrukcija i dogradnja centra za neonatologiju lnstituta za bolesti djece i Dom zdravlja u City kvartu u Podgorici, lzgradnja zgrade Urgentnog bloka u Nikšiću, Nabavka magnetne rezonance i linearnog akceleratora za KCCG
  • Dječiji vrtići gradnja ili rekonstrukcija. u City kvartu, Momišićima, na Starom Aerodromu, Tuškom putu, Zabjelu i Zlatici, Podgorica, u Nikšiću, Beranama, Bijelom Polju, Plavu, Kotoru, Baru i Ulcinju
  • Školski i univerzitetski objekti: Druga gimnazija, osnovna škola na Zabjelu, u City kvartu (Podgorica), Lastva, Gradiošnica ( Tivat), Filosofski fakultet, Nikšić
  • Gradnja ili unapređenje, sanacija ili rekonstrukcija vodovoda, Trešnjevo (Andrijevica), „Višnjica“ i „Velja Gora“, (Cetinje), vodovodi Borkovići, Dubljevići, Goransko (Plužine), Petnjica, Nikšić
  • Gradnja ili rekonstrukcija devet lokalnih puteva i saobraćajnica
  • Rekonstrukcija vodovodne mreže u Prijestonici Cetinje
  • lzgradnja i rekonstrukcije Vučedolske ulice, Cetinje
  • lzgradnja bulevara Majka Tereza u Ulcinju
  • Rekonstrukcija glavne saobraćajnice Župa Nikšićka
  • Uređenje trga Božane Vučinić sa izgradnjom podzemne garažom u Podgorici
  • Rekonstrukcija starog objekta Robne kuće za potrebe inovacijskog centra u Podgorici
  • Rekonstrukcija Ržaničkog mosta u Tuzima
  • lzgardnja sportsko-rekreativne zone Tuzi
  • lzgradnja trim staze oko Trebjese i izgradnja sportstko-rekreativnog parka u Nikšiću
  • lzgradnja multifunkcionalnog sportsko-rekreativnog kompleksa u Baru,
  • lzgradnja sportske zone u Kolašinu
  • lzgradnja olimpijskog bazena u Baru
  • lzgradnja panoramske gondole lgalo-llinica
  • Ski centri Kolašin, Cmiljača, Žarski i Durmitor

Ostavite komentar

Komentari (0)

X