Komentarišući Informaciju o pripremi, organizaciji i sprovođenju popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2023. godine, ministar finansija Aleksandar Damjanović kazao je na današnjoj sjednici Vlade da popis treba da započne za nekih 45-46 dana, dakle 1.novembra.
“Bez obzira na unutrašnji ili spoljno-politički diskurs, aktivnosti koje se tiču ovog najvažnijeg događaja u ovoj godini teku punim intenzitetom. Kroz budžet smo obezbijedili sredstva, i sve ostale tehničke pretpostavke”, istakao je Damjanović.Nada se da će aktivnost biti sprovedena nesmetano, bez obzira na politički kontekst, sadašnji ili budući, koji, ako se sve uradi kako treba, uvjeren je Damjanović da ne može poremetiti tu aktivnost.
“Ima naravno zlonamjernih pokušaja, nagovještaja da bi kroz drugi politički kontekst ova aktivnost mogla poremeti ili prekine. To dolazi neformalno prema nama. Međutim, mislim da smo dovoljno uradili da ne postoji ni teoretska šansa da bilo kome na pamet padne da pokuša na ovaj ili onaj način da omete proces”, istakao je Damjanović.
Premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović ističe da ovo nije prebrojavanje ljudi ni po nacionalnoj, političkoj ili bilo kojoj drugoj osnovi.
“Treba da vidimo šta se dešava sa našom demografijom, na šta država treba da se skoncentriše, gdje vidimo perspektivu, koja su mjesta u krizi na sjeveru. Nemojte da od popisa pravimo kao da se radi o izborima”, poručuje Abazović.
Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić ističe da je u prethodnom periodu popis bio momenat gdje su sprovodile političke stvari na štetu građana i države.
“Puna podrška da prođe na demokratski način, da bude kvalitetnih informacija, da dobijemo prave podatke, prekinemo praksu koja je donijela mnogo podjela i tenzija u Crnoj Gori”, istakao je Šćekić.
Komentarišući informaciju o analizi postojećeg stanja i potrebi rješavanja pitanja prostornih kapaciteta pravosudnih organa u Glavnom gradu Podgorici sa akcentom na potrebe državnih tužilaštava, ministar pravde Marko Kovač je kazao da je neophodno napraviti objekat koji će namjenski biti izgrađen u skladu sa specifičnim potrebama za rad Tužilaštva, posebno što se tiče bezbjednosti.
Abazović ističe da najnoviji događaja govore u kakvom su stanju sudovi.
“Vlada i Ministarstvo pravde je preduzelo sve korake da se naprave preduslovi za izgradnju Palate pravde u Podgorici. Što to neko nije uradio 30 godina pitanje je za one koji su sjedjeli ovdje prije nas”, kazao je Abazović.
Vlada je na današnjoj sjednici donijela odluku da se sve penzije uvećaju za pet odsto. Tako će minimalna penzija od sada iznositi skoro 300 eura.
Abazović ističe da je do sada, uzimajući u obzir sva usklađivanja koja su bila, penzija veća za 17 odsto.
Ministar finansija Aleksandar Damjanović ističe da će biti poželjno u narednom periodu stvoriti uslove da zažive dobrovoljni penzioni fondovi.
“Moramo da imamo Fond PIO sa obaveznim doprinosima, neka se niko ne igra sa tim u državi. Neću ni da pomislim šta bi se desilo kada bi neko pomislio, a kamoli uradio da ukine obavezno penziono osiguranje. To će značiti i da će prosječna penzija koja je sada premašila 400 eura, nastaviti da raste, da bude u nivou 60 odsto prosječne zarade”, kazao je Damjanović.
Preporučeno
Vlada je usvojila informaciju o zaključenju Ugovora o garanciji za kreditni aranžman između Željezničkog prevoza Crne Gore AD Podgorica (ŽPCG) i EUROFIME (Specijalizovana finansijska institucija za finansiranje nabavke i opravke voznih sredstava) za potrebe urgentnog generalnog remonta voznih sredstava koja se koriste za željeznički putnički saobraćaj, u iznosu do dva miliona eura.