Delegacija EU: Hitno imenovati članove Savjeta AMU

Delegacija EU: Hitno imenovati članove Savjeta AMU

Standard

02/04/2025

15:25

Novi medijski zakoni bili su ključni dio zakonodavstva o vladavini prava koje je omogućilo Crnoj Gori da dobije pozitivan IBAR i pređe u ključnu fazu zatvaranja pregovaračkih poglavlja. Njihova puna i efikasna primjena je od suštinskog značaja za ispunjavanje završnih mjerila za vladavinu prava, saopšteno je Pobjedi iz Delegacije Evropske unije u odgovoru na pitanje o punoj primjeni medijskih zakona

U tom smislu, kako preciziraju iz Delegacije EU, hitno je potrebno imenovati nove članove Savjeta Agencije za audiovizuelne medijske usluge (AMU), kako bi se osiguralo njeno funkcionisanje i nezavisnost.

“Da bi Crna Gora ispunila svoj ambiciozni plan završetka pregovora o pristupanju do kraja 2026. godine i ispunila završna mjerila za pregovaračka poglavlja o vladavini prava, ključno je osigurati dosljednu primjenu svih zakona koji se odnose na vladavinu prava, uključujući Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama i Zakon o RTCG-u. Ovo je potrebno kako bi se osigurala posvećenost Crne Gore temeljnim reformama i dalji napredak u procesu pristupanja zasnovan na zaslugama”, ističu iz Delegacije EU.

Oni napominju da, iako može postojati legitimna potreba za daljim unapređenjem bilo kojeg zakona, neophodno je da bilo kakve izmjene budu predmet konsultacija sa Evropskom komisijom, kao i da doprinesu daljem usklađivanju sa standardima i zahtjevima EU.

“U tom smislu, izmjene postojećeg medijskog zakonodavstva, ukoliko su potrebne, ne bi trebale da ugroze političku nezavisnost upravljačkih tijela javnog servisa RTCG i regulatorne agencije AMU”, poručuju iz Delegacije EU.

Podsjetimo, svim poslaničkim klubovima u Skupštini Crne Gore dostavljena je inicijativa 101 organizacije civilnog društva sa snažnim protivljenjem najavljenim izmjenama medijskih zakona koje bi trebalo da omoguće potpunu partijsku kontrolu nad savjetima RTCG, Agencije za audiovizuelne medijske usluge i lokalnih javnih emitera.

Važeći zakoni jasno definišu stroge kriterijume za izbor članova savjeta – VII1 nivo obrazovanja i najmanje 10 godina iskustva, te omogućavaju da predstavnike NVO biraju same organizacije koje imaju dokazano iskustvo i rezultate u relevantnim oblastima.

Predložene izmjene otvaraju vrata partijskom kadriranju, snižavaju profesionalne standarde i vode direktno ka urušavanju sistema, smatraju iz NVO.

Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)

X