Od izuzetne je važnosti, naglasio je Milatović, da izmjene Zakona o elektronskim komunikacijama imaju pozitivno mišljenje Evropske komisije, a tiču se, prije svega, nezavisnosti rada EKIP-a. Napomenuo je da je u proteklom periodu EK isticala da se pitanje nezavisnosti Agencije, kao regulatora, tretira kao jedno od najznačajnijih aspekata u kontekstu mjerila za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 10.
Podsjetio je da su sporne zakonske izmjene u aprilu 2023. bile dio skupštinske procedure prethodnog saziva, kada su takođe razmatrane bez prethodno obavljenog procesa javne rasprave. Milatović smatra da ostaje otvoreno pitanje usaglašenosti usvojenih izmjena zakona sa EU zakonodavstvom i, shodno navedenom, smatra da je potrebno da se Skupština dodatno odredi prema razlozima za izmjenu postojećih zakonskih rješenja.
Sporne izmjene zakona nijesu prošle na matičnom odboru i naknadno su uvrštene u dnevni red posljednje sjednice plenuma u 2023. Po hitnoj procedure trebalo je da stupe na snagu danom donošenja.
Izvršni direktor EKIP-a Darko Grgurović je Pobjedi ranije saopštio da je tim izmjenama zakona ugrožena nezavisnost EKIP-a, jer su u suprotnosti da direktivom EU 2018/1972/EU i suprotne obavezama koje je Crna Gora preuzela Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
Izmjene zakona su usvojene na prijedlog Demokrata, a u cilju usaglašavanja sa Zakonom o državnoj upravi. Prethodno je vlada Milojka Spajića u petak, istog dana kada je u parlamentu usvojen zakon, dala pozitivno mišljenje na predloženo zakonsko rješenje, koje nije prošlo na matičnom odboru za ekonomiju.
Retroaktivna primjena u suprotnosti sa Ustavom
U obrazloženju zašto vraća na ponovno odlučivanje izmjene Zakona o privrednim društvima, Milatović je naveo da je propisivanje retroaktivne primjene pojedinih rješenja u suprotnosti sa ustavnom zabranom povratnog dejstva zakona i drugih propisa, ustanovljenom članom 147 Ustava. Članom 3 usvojenog zakona, u važeći tekst Zakona o privrednim društvima uvodi se novi član 330b kojim se propisuje da će se „postupci sazivanja i održavanja skupštine akcionara, koji su započeti prije stupanja na snagu ovog zakona, okončati po ovom zakonu, osim ako su rokovi za održavanje skupštine kraći od rokova iz člana 151a ovog zakona“.
Diskriminacija primorskih i centralnih opština
Navodeći razloge ponovnog vraćanja Skupštini na odlučivanje izmjena i dopuna Zakona o finansiranju lokalne samouprave, predsjednik Milatović je naveo da su usvojenim zakonom, pored ostalog, ustupljeni prihodi opština, po osnovu dijela prihoda od poreza na dohodak fizičkih lica prema mjestu prebivališta lica koje ostvaruje dohodak, smanjeni za opštine primorskog i središnjeg regiona sa dosadašnjih 50 odsto na 40 odsto.
Preporučeno
Navedeno zakonsko rješenje, kako je dodao, sadrži nedostatke i njegovom primjenom u praksi bi se ostvarili negativni efekti po razvoj lokalnih samouprava primorskog i središnjeg regiona, posebno imajući u vidu da su budžeti ovih lokalnih samouprava usvojeni u skladu sa važećim zakonom. Predsjednik, takođe smatra da se usvojenim zakonom dovode u neravnopravan položaj lokalne samouprave primorskog i središnjeg regiona, a posebno nerazvijene lokalne samouprave, koje pripadaju ovim regionima.