DF i Demokrate počeli da ispunjavaju uslove Crnogorske: Iz Budve uklonjeni bilbordi koji slave srpsku vojsku

DF i Demokrate počeli da ispunjavaju uslove Crnogorske: Iz Budve uklonjeni bilbordi koji slave srpsku vojsku

Standard

27/07/2018

09:32

Učešće Crnogorske u budvanskoj valsti očigledno je počelo da daje konkretne rezultate. Bilbordi na kojima je srpska vojska, koja je ušla u Crnu Goru na kraju Prvog svjetskog rata, predstavljena kao “oslobodilac” toga grada, od jutros nijesu više na ulicama Budve.

Učešće Crnogorske u budvanskoj valsti očigledno je počelo da daje konkretne rezultate. Bilbordi na kojima je srpska vojska, koja je ušla u Crnu Goru na kraju Prvog svjetskog rata, predstavljena kao “oslobodilac” toga grada, od jutros nijesu više na ulicama Budve.

Kako je Standard ranije pisao ključni uslov da Crnogorska podrži loklnu vlast Demokratskog fronta, Demokrata, GP URA, SDP-a, SNP-a, Demos-a, i bivših liberala bilo je bio da se “ne vrijeđaju nacionlna etička i vjerska osjećanja stanovnika”.

Iako nigdje u koalicionom sporazumu između Crnogroske i ostatka lokalne vlasti, ne piše na šta se to konkretno to odnosi, jasno je da Crnogorska na ovaj način željela da obuzda nalet četnikovanja koji je počeo postavljanjem bilborda kojima se slavi “srpsko oslobođenje Budve 1918. godine”.

Povezani članci

Kulminacija je trebalo da nastupi proslavom koju bi organizovao i predvodio sljedeći predsjednik SO Budva i nasljednik Dragana Krapovića (Demokrate), Bato Carević (Demokratski front), koji je na čelu Odbora za proslavu jubileja “stogodišnjice oslobođenja Budve u Prvom svjetskom ratu”.

Navodno, bilo je dogovoreno da se bilbordi uklone do potpisivanja Sporazuma, na osnovu kojega je Crnogorska ušla u vlast u Budvi, ali su iz DF odugovlačili taj posao da bi prošli politički “što bezbolnije”.

Sada ostaje da se vidi da li će DF moći bez nacionlističkih ispada i da li će se pokazati da vlast ipak može da funkcioniše samo ako se odreknu nacionlnih i vjerskih provokacija.

Na bilbordima koje je postavila lokalna vlast u aprilu uz magistralu, nalazi se, između ostalog, fotografija srpske kraljevske vojske s natpisom „Sto godina ponosa i slave 2018“, zatim „Na uspomenu dolaska hrabre i pobjedonosne srpske vojske koja poslije junačkih pobjeda oslobodi Budvu na Mitrovdan 8. novembra 1918. Postavi opština Budva“.

Na jednom od bilborda u Bečićima stavljeni su portreti kralja Nikole Petrovića i Petra I Karađorđevića. U pozadini njihovih likova se vidi vod crnogorske vojske sa crnogorskim barjakom, a u donjem desnom uglu piše: ,,Srpski kraljevi Nikola I Petrović Njegoš i Petar I Karađorđević“.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X