Podsjetio je na dugu istoriju veza dvije države i iskazao zadovoljstvo naporima obje strane da se i u ovim vremenima saradnja nadograđuje. Takođe, i na postojanost opredjeljenja Crne Gore u pravcu demokratskog i ekonomskog razvoja i dostizanja strateškog cilja – članstva u EU. Zahvalio je Belgiji za kontinuiranu podršku tokom prijema u NATO i dosadašnjim ostvarenjima u pregovaračkom procesu. Jednako tako, kazao je Predsjednik, mislimo da je evropska budućnost izgrađena na evropskim vrijednostima najbolja opcija za region ZB.
Predsjednik je upoznao ambasadora Belgije i sa aktuelnim prilikama u Crnoj Gori, nakon iznenađujućeg stavljanja u fokus pitanja Ugovora sa SPC, uz konstataciju da ga treba potpisati, ali da sada nije vrijeme za ta pitanja, već smatra da treba iskoristiti novu pozitivnu atmosferu unutar EU u pogledu proširenja i uložiti sve napore u tom pravcu, uz zadovoljstvo početnim impulsima rada na dostizanju dovoljnog konsenzusa u Parlamentu u vezi sa imenovanjima u oblasti pravosuđa i Ustavnom sudu.
Amabasador Adam je uz zahvalnost za prijem čestitao Predsjedniku Dan državnosti, ističući da je bio privilegovan službovanjem u Crnoj Gori, gdje je uvijek imao otvorena vrata za razgovor i saradnju.
Uz poruku da iz Crne Gore odlazi sa osjećajem zadovoljstva, istakao je da ga raduje posvećenost i angažovanje Crne Gore na evropskom putu, što se visoko cijeni. On se saglasio sa ocjenom o prilikama koje se otvaraju Crnoj Gori da brže ide ka tom putu, navodeći da je i predstojeći Savjet za stabilizaciju i pridruživanje, koji se prvi put organizuje kod nas, jedan od simboličnih signala.
On je iskazao zabrinutost poslednjim razvojem događaja u Crnoj Gori ističući da kada je riječ o pitanjima nacionalnog interesa treba postići širi konsenzus i fokusirati se na prevazilaženje problema i uspostavljanje pune stabilnosti, uz nadu da ćemo se vratiti na pravi put, što je i njegova misija, i pohvalio što se radi na dogovoru o imenovanjima u pravosuđu.
Preporučeno
”Želim da podstaknem sve političke aktere da gledaju državnički i da vide prioritete, poručio je Adam, uz želju da se vrati u Crnu Goru kao članicu EU”, zaključio je Adam.














