DUŠAN RAIČEVIĆ ZA STANDARD: Vladina kula od karata urušiće se sama od sebe – politika parlamentarne većine donijela stagnaciju i blokadu političko-društvenog života

DUŠAN RAIČEVIĆ ZA STANDARD: Vladina kula od karata urušiće se sama od sebe – politika parlamentarne većine donijela stagnaciju i blokadu političko-društvenog života

I. Đoković

05/01/2025

07:33

Vlada Crne Gore podsjeća na preopterećni motor kom svako sipa svoje gorivo i svako vuče kola na sovju stranu, kaže u interevjuu portalu Standard predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević.

Raičević se u razgovoru za Standard osvrnuo na uspjehe Opštine Bar u 2024. godini, ali i ina ambiciozne planove realizacije rekordnog budžeta za 2025. u kojoj će građani te opštine očekivati intenzivne radove na modernizaciji infrastrukture, uređenju javnih površina i unapređenju saobraćajne povezanosti.

Raičević je za naš portal komentarisao i političke prilike u Crnoj Gori kao i kako dnevna politika utiče na EU integracije.

Kako ocjenjujete godinu za nama u Opštini Bar u smislu realizovanih ciljeva?

Prije svega moram da naglasim da je Opština Bar ove godine obilježila jubilej 80 godina od oslobođenja od fašizma, što je godini dalo poseban pečat. Godina za nama bila je naročito uspješna u smislu valorizacije, započinjanja i dominantno finalizacije mnogobrojnih projekata koji su decenijama bili strateški ciljevi razvoja barske opštine, koje nije bilo lako sprovesti uz brojne opravdane prepreke u decenijama za nama nekad finansijske, često administrativne ili zaokupljeni drugim prioritetnim projektima u godinama kada je Bar doživljavao svoj preporod.

Dakle, imamo zašto biti zadovoljni, naročito što su svi ti projekti realizovani, započeti ili stvoreni svi uslovi da ih započnemo uskoro, u različitim oblastima i djelovima grada. Na taj način obezbjeđujemo dvije važne stvari, održiv i segmentiran te ujednačen i regionalan razvoj. Kada to kažem mislim na investicije u oblasti saobraćaja, unapređenja vodosnabdijevanja, uređenja javnih površina, ozelenjavanja, turizma, zaštite kulturne baštine, kulture, a sve to u svim djelovima Bara, u Starom Baru, Sutomoru, Virpazaru, Mrkojevićima, Dobroj Vodi, Ostrosu, Šušanju i drugim gradskim naseljima.

Koliko projekata i koji su projekti realizovani u 2024. godini?

Najprije svakako treba istaći rekonstrukciju regionalnog puta R-29 od Bara preko Mrkojevića do Vladimirskih kruta, puta koji vodi do granice prema Skadru i koji već sad ima veliki međunarodni značaj. Radovi na ovom pravcu teku punom parom na zadovoljstvo svih nas, a Opština Bar, osim što je kandidovala ovaj prioritetni projekat prema Vladi Crne Gore, uredno je ispunila sve svoje obaveze i stvorila uslove da se ovaj projekat nesmetano realizuje. Za potrebe eksproprijacije uplatili smo iznos od 666.588 eura, a uskoro ćemo, shodno novoj procjeni Uprave za nekretnine Crne Gore uplatiti i ostali iznos od preko 2 miliona eura, što ukupno čini oko 2.9 miliona eura za eksproprijaciju kako bi ovaj putni pravac što prije bio stavljen u punu funkciju. Takođe, obezbijedili smo projektnu dokumentaciju za rekonstrukciju regionalnog puta R-28 od Virpazara preko Sutormana do Bara i kandidovali projekat kao prioritet prema Vladi.

Položen je kamen temeljac za Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju a danas je taj objekat u finalnoj fazi i do marta će biti stavljen na raspolaganje djeci i njihovim roditeljima. U oblasti kulturne baštine to je početak radova na temeljnoj rekonstrukciji Dvorca kralja Nikole na Topolici, nakon 40 godina, a u ovaj projekat lokalna uprav uložila je čak 1 milion eura sopstvenih sredstava. Takođe, radovi na izgradnji sportske sale škole u Pečuricama pri samom su kraju, a Opština Bar planira da, nakon zavšretka objekta, investira dodatno preko 300 hiljada eura u opremanje sale i uređenje okolnih površina u blizini sale i školskom dvorištu, te na taj način u potpunosti zaokruži ovaj značajan projekat.

Nastavljaju se radovi na uređenju i rekonstrukciji trga i šetališta u Sutormoru, ovom poznatom barskom ljetovalištu dali potpuno novo lice, imidž u rangu sa prestižnim jadranskim i mediteranskim ljetovalištima.  Za završetak druge faze uređenja obalne zone u Sutomoru, ove godine Opština Bar investirala je 200.000 eura, a kroz četiri faze projekta, Opština Bar u saradnji sa Vladom i “Morskim dobrom” ukupno će uložiti oko 5,4 miliona eura čime će Sutomore zaokružiti svoj novi izgled i atraktivnu turističku ponudu.

Kakvi su planovi za 2025. godinu, koliko iznosi izglasani budžet i kakve projekte građani Bara mogu da očekuju?

Budžet Opštine Bar za 2025. godinu iznosi rekordnih 63.424.000 eura, što predstavlja povećanje od 40,75% u odnosu na prošlu godinu. Već sad možemo da napravimo retrospektivu posljednjih nekoliko godina kroz prizmu Budžeta, koji je u kontinuitetu stabilno rastao, za narednu godinu je za gotovo 41% uvećan u odnosu na tekući, ovaj je bio 42% veći od prijethodnog koji je porastao 35% u odnosu na raniji i tako dalje. Hoću da kažem da je to najbolja potvrda kvaliteta našeg rada i strateškog planiranja. Posebno smo ponosni što smo i ove godine zadržali trend visokih ulaganja u kapitalne projekte, za koje smo opredijelili rekordnih 60% budžeta, odnosno preko 40 miliona eura. Građani Bara mogu očekivati intenzivne radove na modernizaciji infrastrukture, uređenju javnih površina i unapređenju saobraćajne povezanosti, što će značajno uticati na svakodnevni život.

Možda jedan od najvažnijih infrasturkturnih projekata jeste i priprema projektne dokumentacije za izgradnju bulevara od Sutomora do Šušanja te od Biskupade do tunela Ćafe, odnosno na ulazu i izlazu iz grada, što su ključne saobraćajne tačke naročito tokom sezone. Kada je u pitanju turizam u Budžetu je i projekat izgradnje panoramske žičare od Jadranskog mora do Skadarskog jezera, koja će po prvi put u svijetu spojiti jedno more sa jezerom i sigurno biti najveća turistička atrakcija Crne Gore ali i regiona.

Takođe, jedan od projekata koji je dugo bio želja mnogih je u godini za nama dobio svoj puni izgled i sve uslove za početak izgradnje, govorim o olimpijskom bazenu u Baru, za koji smo uradili idejno arhitektonsko rješenje, a uskoro očekujemo i raspisivanje tendera za izradu glavnog projekta vrijednog preko 330 hiljada eura čime se stvaraju svi uslovi da već naredne godine na Topolici dobijemo novi bazen sa svim pratećim sadržajima i na taj način dodatno unaprijedimo ponudu našeg grada, turističku, rekreativnu i sportsku.

Istovremeno, nismo zapostavili ni druge segmente društva. Posebnu pažnju posvetili smo podršci preduzetništvu, s fokusom na razvoj ženskog preduzetništva, kao i poljoprivredi i zanatstvu, za šta smo izdvojili ukupno 770.000 eura. Nastavljamo i sa implementacijom socijalnih programa – povećali smo sredstva za stipendije najboljim studentima za 150%, 300.000 eura iznose naknade za novorođenčad a tu su i subvencije za medicinski potpomognutu oplodnju kako bi podržali porodice i pronatalitetne politike.

Podsjećam da smo ranije stvorili sve uslove da se konačno započne sa izgradnjom vrtića u Baru, na Topolici, te da je upravo nakon sprovedenog tendera, potpisan ugovor od strane Uprave za kapitalne projekte o izvođenju radova pa se već naredne godine očekuje i ovaj objekat za najmlađe. Takođe, Opština Bar ranije je dogovorila sa Vladom i značajan proejkat izgradnje nove gradske bolnice, ali i rekonstrukcije više osnovnih škola, od čega se OŠ “Jugoslavija” već privodi kraju.

Kakvu saradnju imate sa Vladom Crne Gore i da li nailazite na opstrukcije?

Opština Bar kao lokalna uprava nastoji da ima kvalitetne odnose sa svima, a posebno sa centralnim vlastima, odnosno Vladom i ministarstvima, u naboljem interesu razvoja grada i kvaliteta života u Baru. Ta saradnja je dominantno kvalitetna, ali, nažalost često svjedočimo i nekorektnim odnosom državnih organa prema lokalnoj zajednici i upravi. Često nedostaje više ekonomičnosti, efikasnosti i razumijevanja procesa i potreba lokalne zajednice, pa je mnogo projekata na čekanju usljed neefikasne administracije i nespremnosti ili neumijeća da se problem rješavaju. Ipak, ono što su ključni prioriteti Opštine Bar mi uspijevamo da nametnemo centalnim vlastima i ubrzamo procese pokrivajući efikasno troškove eksproprijacije, često i finansiranja izrade projektnih rješenja i izgradnju komunalne infrastrukture i saobraćajnica, kako bi olakšali relizaciju investicija i Vladi dostavili gotovo proizvod. Tako je bilo kada je u pitanju regionalni put R29 preko Mrkojevića prema graničnom prelazu Sukobin, na kojem su radovi konačno otpočeli, zatim put R28 preko Sutormana do Virpazara koji je određen kao prioritet za narednu godinu. U finalnoj fazi je realizacija projekta rekonstrukcije sportske školske sale u Pečuricama, te izgradnja Centra za djecu sa smetnjama u razvoju. kroz kvalitetnu saradnju sa Ministarstvom prosvjete sa kojim Opština ima potpisan i Memorandum o saradnji na ključnim projektima, to je ministarstvo koje posebno moram da pohvalim za kvalitetan rad lišen politikanstva. Očekuje nas još mnogo važnih projekata koje realizujemo u saradnji sa Vladom, poput završetka rekonstrukcije trga u Sutomoru, izgradnja nove bolnice, novog vrtića na Topolici, gradskog bazena, gdje očekujemo veću kooperativnost Vlade.

Crna Gora je dobila najmasovniju Vladu, koju čine ideološki različite partije, da li zbog ovakog sastava plaćamo cijenu poput ove sa nezatvaranjem svih planiranih poglavlja i zatezanja odnosa sa Hrvatskom, članicom EU i da li to može usporiti put Crne Gore u EU?

Vlada treba da bude servis građana, motor koji pokreće i usmjerava državu, kada je taj motor preopterećen ili kada mu sipate različita goriva, on neće moći da vuče naprijed ili će se ugasiti. I ova Vlada često liči na takvo ponašanjem onih koji je konstituišu koji kao da ne slijede zajedničku već partikularne politike, bez jasne strategije- svako sipa svoje gorivo i svako vuče kola na svoju stranu. Sreća u nesreći po Crnu Goru jeste što su međunarodne okolnosti vrlo povoljne, pa i briselske institucije forsiraju procese kako bi oživjeli politiku proširenja i ojačali ideju EU u kriznim vremenima. Ukoliko govorimo o doprinosu vladajuće većine tom procesu, uz par svijetlih izuzetaka, suština je potpuno ogoljena različitim rezolucijama u Skupštini, pokušajem urušavanja funkcionalnosti Ustavnog suda i ironičnim tiradama koje izvrguju ruglu evropsku ideju u Skupštini Crne Gore ali i nedopustivim odnosom prema partnerima poput Hvratske koja je dala veliki doprinos EU integracijama Crne Gore. Kolovođa takvog poduhvata, još jednom osvjedočen u pokušaju urušavanja ustavnosti kroz pokušaj kontrole Ustavnog sud, svakako je Andrija Mandić, neformalni lider vlasti u Crnoj Gori. Cijenu njegovih igara moći i pokušaja da se sve izvrne ruglu i potpuno ibesmisle institucije i procesi debelo plaćamo svi. Ipak, vjerujem da nakon parlamentranih izbora možemo da dobijemo Vladu koja će vrlo brzo uvesti Crnu Goru u EU već do kraja ove decade jer se crnogorsko građansko društvo pokazalo vrlo otpornim.

Čini se da parlamentarnom većinom upravlja Anrija Mandić koji konstatno ističe nacionalističke teme i izaziva tenzije u društvu, dok ostali ćute na sve to, da li je ovo signal da partije na vlasti prave zaokret u desno u cilju opstanka u foteljama i što još javnost može da očekuje od parlamentarne većine?

Ne mislim da je bilo ko iznenađen takvim ponašanjem g. Mandića i njegovih poslanika, to je kontinuitet njihove ideologije koja je otvoreno na usluzi nekim centrima koji nijesu u Crnoj Gori te koja vidi Crnu Goru kao etnofederalizovano društvo, podijeljeno po nacionalnim i vjerskim linijama. Vjerujem da je to tako jer je Crna Gora jedina u regionu uspjela da se potvrdi kao građanska država i da dokaže da je moguće građansko društvo u kojem svi zajedno živimo bez obzira na vjeru i etničko porijeklo, a osjećamo Crnu Goru kao svoju državu. Nekome nije odgovaralo, nekome ko želi da pokaže da takvo društvo ne može da opstane a sve isključivo u srvhu ličnih interesa i održavanja na vlasti kroz nacionalne tenzije, što nacionalističke klike rade već decenijama u regionu. I to nije u interesu bilo kojeg naroda, iskreno vjerujem da oni zapravo najviše rade na štetu sopstvenog naroda iza čijeg imena se kriju u svojim nepočinstvima. Međutim, ono što vjerujem da je ozbiljniji problem, jeste ćutanje Mandićevih partnera koji sebe nazivaju proevropskim. Ne treba ići dalje od toga kakav je odnos Mandića prema Vladi nego kroz prizmu platforme “Barometar26” koja je samo sedmicu dana nakon predstavljanja doživjela slom u Parlamentu. Takve ideje dugoročno veoma su opasne za Crnu Goru i region, i nijesu  nikada, ništa dobro donijele, a to su pokazale i ’90-e godine prošlog vijeka. U kombinaciji sa ekonomskim populizmom, ta ideologija može da bude pogubna.

Kakav je po vašem mišljenju najbolji odgovor građanskih partija poput DPS-a na urušavanje institucija, rast desničarskih partija i saplitanja Crne Gore na putu u EU?

Čini mi se da crnogorska građanska opozicija vrlo dobro prati i drži pod kontrolom situaciju, mudro, strateški, ali sa vrlo čvrstim i jasnim pozicijama i crvenim linijama preko kojih vladajućoj većini ne dozvoljava da pređe. Kroz četvorogodišnji period opozicionog djelovanja i DPS, ali i druge opozicije partije, pokazale su se vrlo žilavo, spremni da se uhvate u koštac sa sopstvenim greškama ali i sa opasnim namjerama većine koja u ovom trenutku ima apsolutne poluge moći u rukama. Zaustavili smo sve pokušaje opstrukcije državnih institucija, urušavanje Ustava, Parlamenta i nastavićemo da se borimo na taj način po svaku cijenu jer ulog je visok. Decenijama, pa i vjekovima, je oblikovana Crna Gora kako bi mogla da bude ovakva kakva jeste danas, da bi mi tek tako dozvolili da neko preko noći sve to dovede u pitanje, uruši i zatre. Često zaboravljaju slavnu istoriju ljudi na ovim prostorima upravo oni koji se najviše pozivaju na nju. Na kraju, to je i demokratska, evropska i civilzacijska vrijednost, čuvati otvoreno i slobodno društvo po svaku cijenu, jer kad se suočite sa netolerancijom, tolerancija nije opcija.

Da li zbog ovako skrojene Vlade i parlamentarne većine uskoro možemo očekivati vanredne parlamentarne izbora?

Vlada je, ako govorimo o brojkama, veoma stabilna sa brojem poslanika koji je podržavaju i partijama koje je čine. Suštinski, čini mi se da je vrlo nestabilna, upravo jer njeni konstituenti nemaju zajedničku viziju, ideologiju i ideju šta zapravo hoće. Neki od njih, čini mi se to ni sami ne znaju, neki znaju vrlo dobro i to uopšte nije dobro za Crnu Goru. Plašim se da će ovakvim ping-pong djelovanjem, redom podizanja tenzija od strane Mandića, redom ekonomskog populizma od strane Vlade, Vlada uspjeti da izgura dobar dio mandata, ali to su sve procesi za koje treba biti stprljiv i koji će svoje finale imati prije nego što se nadamo. Ako je neko s početka i imao iluziju šta su poljedice ovakve vladavine, svakim danom njihove vlasti, svima je sve jasnije da je to samo stagnacija i potpuna blokada i ekonomije i političkog i društvenog života, te potpuna blokada svakodnevnog normalnog života građana koji je preopterećen dnevnom politikom. Naposlijetku, uporedite rad lokalne uprave recimo u Baru gdje ove partije obnašaju vlast sa radom drugih uprava pa i centralne vlasti, pa vam neće biti teško da razlučite koji put je ispravan.  Ta nestabilna kula od karata samo će se urušiti sama od sebe, što prije to bolje za svakoga u Crnoj Gori.

Izvor (naslovna fotografija):Dušan Raičević

Ostavite komentar

Komentari (0)