Gegaj: “Otvoreni Balkan” je sinonim za zamrzavanje evropskih integracija

Gegaj: “Otvoreni Balkan” je sinonim za zamrzavanje evropskih integracija

Standard

23/06/2023

08:01

Član Glavnog odbora Demokratske partije socijalista Nikola Gegaj ocijenio je da je Crnoj Gori neophodna stabilna, proevropska vlada koja će povesti državu ka EU.

“Smatram da bez učešća koalicije ,,Zajedno“ i predstavnika partija manje brojnih naroda, nema stabilne vlade. Ohrabruje činjenica da slično misle i predstavnici nacionalnih partija koje imaju svoje predstavnike u Skupštini”, rekao je Gegaj za Pobjedu.

Prema njegovim riječima, stabilna vlada je moguća samo ako imate snažnu podršku u parlamentu, a koja će garantovati kvalifikovanu većinu za usvajanje i primjenu reformskih zakona.

POBJEDA: Koalicija ,,Zajedno“ nije trenutno u planovima nosilaca lista i potencijalnog mandatara Milojka Spajića. Da li je dobro formirati vladu bez proevropskih partija?

GEGAJ: Naravno, ona se može formirati i bez proevropskih snaga, ali će to još više produbiti podjele u obliku nepremostivog jaza, a i nestabilnost. Dakle, imaćemo sličan scenario kao u posljednje tri godine, a što je najgore i dalje posrtanje na putu ka EU. Interes građana se mora staviti ispred partijskog, bez obzira na sve moguće razlike u stavovima i animozitete. Moraju stranke koje baštine evropske vrijednosti otpočeti saradnju. Bez toga nema stabilnosti, boljeg životnog standarda i evropske budućnosti Crne Gore.

POBJEDA: Pomenuli ste stabilnost. Od 30. avgusta 2020. godine i promjene vlasti u Crnoj Gori imamo rastući nacionalizam, ali i nestabilnost – kako možemo stati tome na put?

GEGAJ: Pobornik sam stvaranja istinskog, građanskog, kosmopolitskog društva u našoj državi, te sam veliki protivnik svakog vida nacionalizma. Težim da ljudi razumiju da je nama u Crnoj Gori, u trećem milenijumu, isto kao i u razvijenom svijetu, potreban ustavni patriotizam, tj. ljubav i lojalnost prema svojoj državi, a ne nacionalizam. Nacionalizam je najveće zlo koje može da zadesi jednu višenacionalnu zajednicu kao što je Crna Gora.

POBJEDA: Hoće li, po Vašem mišljenju, nova vlast otvoriti pitanje ,,Otvorenog Balkana“?

GEGAJ: Oni mogu otvoriti to pitanje, ali duboko sam ubijeđen da je „Otvoreni Balkan“ podmukli pokušaj da se sprovodi nekakav projekat pod komandom Aleksandra Vučića, koji preko njega želi da ostvari takozvani „srpski svet“.

A što se tiče ekonomskog razvoja regiona, ovaj projekat nema nikakvih prednosti u odnosu na već postojeće inicijative, kao što je, na primjer, Berlinski proces. Umjesto da gomilamo inicijative, zašto ne iskoristiti mogućnosti Berlinskog procesa. Mislim da je „Otvoreni Balkan“ nastao kada su neki lideri razočarani efektivnošću procesom proširenja. Čak smatram da je „Otvoreni Balkan“, koji se jasno protivi ili odugovlači EU integracije, veoma opasan po mir u regionu. Nama u Crnoj Gori treba evropska, a ne regionalna inicijativa. Na Zapadnom Balkanu imamo oko tridesetak regionalnih inicijativa i projekata, a dio ovoga je samo dupliranje nekih od prethodnih inicijativa. Možda je ovo imalo smisla dok države Zapadnog Balkana nijesu počele pregovore o članstvu u EU. Bojim se da je danas, nažalost, „Otvoreni Balkan“, što se tiče Crne Gore, sinonim zamrzavanja evropskih integracija.

POBJEDA: Da li je ,,disciplinovanje“ Abazovića od strane Vučića i Dačića povodom inicijativa o Kosovu znak da im više ne treba?

GEGAJ: I pored javnih sugestija, domaće javnosti kao i zapadnih zvaničnika, Abazović je potpisao Temeljni ugovor sa SPC i prije toga i nakon toga, do današnjeg dana, uradio sve samo da se dodvorava Aleksandru Vučiću i vlastima u Srbiji. Njegovo djelovanje urušava administraciju, ekonomiju, ali i odbranu Crne Gore sa očitim ciljem da ista postane lak plijen za tvorce i pobornike takozvanog „srpskog sveta“.

No, gubljenjem podrške na političkoj sceni Crne Gore, očigledno da im isti više ne treba, odnosno imaju druge aktere koji mogu da nastave takozvanu strategiju i tehnike „kuvanje žabe“ crnogorskog društva. Evo, sad ga prozivaju da Srbiju ostavi na miru.

POBJEDA: Kako komentarišete inicijative na lokalnom nivou kojima se traži ,,otpriznavanje“ Kosova?

GEGAJ: Ovakve rasprave su bespotrebne, odnosno gubljenje vremena. To je pravi nonsens, jer priznanje država nije niti može biti nigdje u svijetu nadležnost lokalnih samouprava. Očigledno je da to je bio samo marketinški potez NSD i Kneževićeve partije na pragu parlamentarnih izbora, i ništa više od toga. Surova istina je to što pitanje Kosova decenijama opterećuje unutrašnju i spoljnu politiku Srbije, a po tom modelu i programe i djelovanje principe pojedinih partija u Crnoj Gori, a koji se udvaraju rukovodstvu Srbije zbog materijalne koristi i ostalih pobuda.

POBJEDA: Da li Vas je iznenadio savjetnički tim predsjednika države u kojem su, između ostalih, i bivši direktor ANB-a Dejan Vukšić i bivši ministar Stijović?

GEGAJ: Nije iznenađenje, jer je i posljednji komad maske pao.

Neprihvatljiva akcija policije u Krajini

POBJEDA: Akcija policije u Krajini je uznemirila sve stanovnike opštine Tuzi. Da li se može govoriti i o prekoračenju ovlašćenja?

GEGAJ: Mnogo sam se potresao kada sam dobio informaciju da su nekoliko porodica Albanaca u Krajini bili predmet pretresa službenika policije, zbog sumnje da su navodno izvršile krivično djelo time što su proizvodili duvan, odnosno su se bavili nedozvoljenom trgovinom duvanom. Ova policijska akcija je izazvala brojne reakcije i negodovanje lokalnog stanovništva, a i šire. Po svim mojim informacijama, te i po mom dugogodišnjem iskustvu kao državni službenik, cilj institucija u svakoj normalno uređenoj državi mora da bude podrška građanima, a naročito poljoprivrednicima, i njihovo inkorporiranje u sve ekonomske tokove, što se prirodno očekuje od države koja teži da se pridruži Evropskoj uniji, a ne da farmere prikaže kao švercere. Uostalom, građani Krajine su vjekovima prepoznati kao vrijedni i pravi domaćini. Na ovom kršu se oskudijevalo o mnogo čemu, ali nikada o poštenju i dostojanstvu. Živjelo se pod teretom nemaštine i siromaštva, ali uvijek ljudski, uspravno i ponosito.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Nikola Gegaj

Ostavite komentar

Komentari (0)

X