GI 21. maj: Paket mjera Evropa sad primjerenije bi bilo nazvati Svetosavske fantazije

GI 21. maj: Paket mjera Evropa sad primjerenije bi bilo nazvati Svetosavske fantazije

Standard

05/11/2021

12:28

Halucinogena Krivokapićeva vlada najavila je ekonomske i poreske reforme koje su bez ikakvog utemeljenja u realnom stanju crnogorske ekonomije, saopšteno je iz GI. 21 maj.

“Zamišljajući ekonomiju kao špekulativnu igru, Krivokapićevi ministri, koji bi u ozbiljnoj državi bili na osrednjim službeničkim položajima, odlučili su da Parlamentu predlože avanturistički paket mjera. Vlada koja nije uspjela privući niti jednog referentnog stranog investitora ali je uspjela demotivisati postojeće ulagače i deprimirati domaću poslovnu zajednicu, po modelu video igrica smislila je kako da odjednom poveća minimalnu zaradu za 80% i pustolovno kreira finansiranje zdravstvenog fonda”, navode u saopštenju koje potpisuju Miodrag Živković, Ljubomir Filipović i Rade Bojović.

Ignorišući činjenicu da je Crna Gora u poslovnom smislu osrednje međunarodno konkurentna i da je jedna od njenih prednosti bila vezana za korporativne poreze, tvorci mjera su, kako navode, odlučili da destimulišu srednji i krupni biznis na način što će porez na profit i porez po odbitku zajedno podići između 6% i 12%.

“Istovremeno, u uslovima siromašne i nelikvidne crnogorske privrede, bez realnog oslonca u finansijskom potencijalu, politika “odokativnog” povećanja najniže zarade će dodatno pogoditi mali biznis, trgovačke i ugostiteljske lance. Pritom, projektovani budžetski kompenzacioni prihodi su obične imaginacije, predviđeno oporezivanje dobiti će odbiti investitore, dok će iznos minimalne zarade prinuditi poslodavce na smanjenje radne snage, redukciju ugovorenih radnih sati i povećanje cijena roba i usluga. Zato bi predloženi paket mjera umjesto “Evropa sad” primjerenije bilo nazvati “Svetosavske fantazije””, zaključuju u saopštenju.

Povezani članci

Ostavite komentar

Komentari (0)

X