Neformalna grupa studenata organizovala je juče protest s jasnim zahtjevima, među kojima su i ostavke potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i to zbog tragedije na Cetinju u kojoj je ubijeno 12 ljudi. U saopštenju na kojem je potpis stavilo sedam poslanika Demokrata, tvrdili su da iza studenata zapravo stoje kriminalni klanovi i bivši režim, a ni ovoga puta nisu izostavili da pomenu bivšeg pomoćnika direktora Uprave policije Zorana Lazovića i bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića koji su u pritvoru”, prenosi TV E.
Branilac Zorana Lazovića, advokat Stefan Jovanović za TV E je kazao da su navodi iz pomenutog saopštenja potvrda političkog pritiska na sud, kao i da o žalbi branilaca na odluku o produženju pritvora njegovom klijentu, nije odlučivao Ustavni sud već Skupština.“Proteste organizuju oni koji su davali potpise za puštanje na slobodu Zorana Lazovića i Milivoja Katnića, pripremajući teren sa sudijama Ustavnog suda da na slobodu puste izvršioce najtežih krivičnih djela. Kada su spriječeni ekspresnom reakcijom Skupštine, sada pokušavaju uz pomoć kriminalnih struktura da povrate kontrolu nad bezbjednosnim sektorom”, navodi se, između ostalog, u saopštenju Demokrata.
Tvrdnje Demokrata za advokata Jovanovića potvrda su “neviđenog političkog pritiska” u slučaju koji je formiran protiv njegovog klijenta i bivšeg glavnog specijalnog tužioca.
“Pored toga što smo za vrijeme trajanja ročišta za kontrolu optužnice kada je u pitanju okrivljeni Lazović imali direktan upliv političara koji su javno kršili pretpostavku nevinosti i praktično pozivali na potvrđivanje optužnice, odnosno i donošenja osuđujuće presude već u ovoj fazi postupka, sada imamo i saopštenje koje jasno i precizno potvrđuje stav odbrane da se radi o neviđenom političkom pritisku na sud samo sa jednim ciljem – a to je potvrđivanje optužnice protiv našeg branjenika i produženje pritvora do besmisla”, rekao je za TV E Jovanović.
Demokrate su svojim saopštenjem, kaže Jovanović, potvrdile da o ustavnoj žalbi na odluku o produženju pritvora nije odlučivao Ustavni sud već Skupština. Ističe da se besmislenost u tvrdnjama Demokrata vidi i u činjenici da ima sijaset usvojenih ustavnih žalbi po kojima nižestepeni sudovi ne postupaju.
“Iz samog saopštenja prozilazi vrlo jasno da je nekakvom reakcijom Skupštine nešto ekspresno spriječeno. Dakle jasno je da je postojao politički motiv da se sudija Ustavnog suda žargonski rečeno izbaci ne bi li se izdejstvovala odluka koja bog zna kome odgovara. Samo saopštenje potvrđuje takav stav odbrane. Jasno je da Zoran Lazović na Ustavnom sudu apsolutno nikakve šanse nije imao. Teza da je spriječen njegov izlazak iz pritvora je potpuno besmislena. U situaciji kada se ustavna žalba usvoji, ono lice na koje se ista odnosi apsolutno ne izlazi iz pritvora već se i danas nalaze u pritvoru. Tako da ta teza apsolutno ne stoji, ali ono što stoji jeste da očigledno postoji neka podjela sudija Ustavnog suda na „naše i njihove“ što je neprihvatljivo”, ističe Jovanović.
“Ekspresna reakcija” iz saopštenja Demokrata odnosi se na razrješenje sutkinje Ustavnog suda Dragane Đuranović, što je izglasano na Ustavnom odboru a pečat na cijelu priču stavio je predsjednik Skupštine Andrija Mandić.
Đuranović je smijenjena par dana prije nego što je najviša sudska instanca odlučivala o žalbama branilaca Lazovića i Katnića za ukidanje pritvora.
Preporučeno