To je za Pobjedu kazao istoričar i politički analitičar Danilo Kalezić, komentarišući gostovanje crnogorskog premijera na bosansko-hercegovačkoj Televiziji Hayat.
U emisiji koja je emitovana u nedjelju uveče, Spajić je, između ostalog, pravdao svoje nepojavljivanje prošle godine na obilježavanju genocida u Srebrenici time da „nije bio u mogućnosti da dođe“. Na pitanje novinara da li će to učiniti ovog jula, kada će biti tri decenije od tog stravičnog zločina, kazao je da „ne zna svoju agendu, ali je siguran da će u budućnosti pronaći vrijeme“.“Nemam problem sa priznavanjem genocida. Stav države Crne Gore je jasan. Dva puta je parlament usvajao Rezoluciju. Podržali smo Rezoluciju u UN. Nijedan narod nije genocidan. Pojedinci su ti koji su to činili i moraju da odgovaraju”, rekao je Spajić.
Još jednom je pokušao da opravda postupak predsjednika Skupštine Andrije Mandića, koji je 9. januara ponovo čestitao neustavni dan Republike Srpske.
“U komunikaciji s njim smo razumjeli da je to partijski stav. Oni su dio nekog srpskog političkog korpusa. Nemamo problem sa tim da partije predstavljaju most. Trebamo se okrenuti onim stvarima koje nas spajaju”, naveo je on i dodao kako je „bitno da kao država imamo jasan stav“.
BANALNOST I POVRŠNOST
Ovakav intervju za jedan strani medij Kalezić vidi kao „pun banalnosti, površnosti, netačnih konstrukcija, pogrešnog političkog rezonovanja i logiciranja“. Kao primjer navodi eksplicitno priznanje Spajića da je u Srebrnici bio genocid. Zato podsjeća kako „politika nije stvar samo i isključivo javno saopštenih stavova i konkretnih političkih poteza“.
“Kod Spajića konstantno ne vidimo, ne doživljavamo ili ne percipiramo njegove političke poteze, jer su oni u kontinuitetu u suprotnosti sa onim što su deklarativno izražene političke poruke koje se, u ovom slučaju, zadržavaju na retoričkom. I to je jedna zvečeća praznina. Njegove riječi, zapravo, ništa ne znače, jer one nisu potkrijepljene nikakvim konkretnim političkim akcijama “, istakao je naš sagovornik.
Danilo Kalezić
Za njega je, takođe, sporna Spajićeva izjava kako je Mandić čestitku povodom neustavnog dana Republike Srpske iznio „u lično ime“. Smatra je besmislenom, sumanutom i netačnom tvrdnjom.
“Mandić ne može, i nema države u kojoj predsjednik Skupštine može da djeluje u lično ime. Pogotovo ako je u pitanju nešto što saopštava u kontinuitetu i što je dokazana trajektorija njegove politike. To što Spajić pokušava da relativizuje ulogu Mandića, zapravo je jeftino politikanstvo koje je usmjereno bosansko-hercegovačkoj publici”; rekao je Kalezić.
Po njemu, Spajić ovakvim izjavama želi da „kupi naklonost ljudi koji dosta površno prate prilike u Crnoj Gori“.
STVARNO STANJE
Ipak, stvarno stanje u državi u kojoj i on ima visoku poziciju je potpuno drugačije.
“Mandić jeste de facto lider vladajuće koalicije. On sve saopštava uz puni politički i institucionalni legitimitet sa pozicije vlasti, isto kao što je o trošku građana sa pozicije predsjednika Skupštine učestvovao na Svetosavskoj akademiji u Skoplju. Moramo da razumijemo da je azbuka ili abeceda politike da se javni funkcioneri, a pogotovo oni najvišeg ranga, ne mogu izuzimati iz svojih pozicija kada im to odgovara. Jer oni to i ne čine. Vi ste predsjednik države, Vlade ili Skupštine 24/7”, potcrtava Kalezić.
Sagovornik Pobjede u ovakvom nastupu Spajića vidi samo „akrobatiku“ koja je „duboko pogrešna“.
“Na to smo već navikli, jer niti razumije javnu funkciju, niti državnu politiku, ali misli da će fintama i retoričkim figurama uspjeti da zamaskira suštinu onoga što radi. A on je, zapravo, fasada jedne maligne velikosrpske politike kojoj daje malu, kozmetičku notu”, rekao je.
Kako dodaje, Spajićev cilj nije da „opere biografije“ onih najradikalnijih u svojim redovima, preciznije, širokoj koaliciji čiji je dio i njegov Pokret Evropa sad.
“Njegova namjera je samo da po svaku cijenu ostane na vlasti što duže može, kako bi osigurao lične aranžmane. I tu se sve završava. Njemu je DF potpuno preuzeo kontrolu nad vladom i on će raditi ono što dobije kao zadatak koji dobija od njih, odnosno, od Mandića lično”; zaključuje Kalezić za Pobjedu.
Bez očitovanja o predizbornim temama
Iako se bliže lokalni izbori u Nikšiću i Herceg Novom, mnoga pitanja koja se tiču izbora i pratećeg zakonodavstva ostaju otvorena. To se ne odnosi samo na pitanje sastava Ustavnog suda koji je posljednja instanca koja rješava nedoumice izbornih procesa već i na brojne medijske i finansijske uticaje, te rezultate glasanja.
Preporučeno
“Spajić nijednog tenutka ne problematizuje strano miješanje. On ne želi da se očituje o tim temama. On je jedan pion u rukama zvaničnog Beograda, Banjaluke i obavještajnih i medijskih centara u Crnoj Gori. I on se ponaša kao jedan zaista nedorastao čovjek onome što je javna i odgovorna državna politika”. istakao je Kalezić.