Jedan od političkih prvaka vladajuće prosrpske koalicije otvoreno je ucijenio predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića razrješenjem ukoliko u Podgorici lista pod Milatovićevim imenom pokuša da sarađuje s opozicijom.
Milan Knežević, predsjednik Demokratske narodne partije, jedan od najeksponiranijih zagovornika politike Rusije i eksponenata predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Crnoj Gori, ponovio je najmanje četiri puta u intervjuu televiziji A+ emitovanom u utorak uveče da će, ako ne podrži „tridesetoavgustovsku većinu“ uslijediti „adekvatan odgovor“.„Onda je to već jedna ozbiljna poruka na koju ćemo mi adekvatno reagovati. I večeras neću otkrivati koji bi to bili naši mehanizmi, ali čvrsto vjerujem da Jakov Milatović ne može zaboraviti odakle je došao“, kazao je Knežević. Nekoliko minuta kasnije je kazao da bi predsjednika države podrška drugoj opciji osim podrška vladajućoj koaliciji „potpunosti diskvalifikovala da bude predsjednik Crne Gore“.
Još nekoliko puta se Knežević vraćao na ovu temu, svaki put praveći korak sve dalje u najavi reakcje na eventualnu odluku predsjednika koja se vladajućoj koaliciji ne bi svidjela. „To bi značilo da je došlo do pregrupisavanja ili do nekih novih kombinacija, ali bi to dovelo pitanje i njegovu poziciju predsjednika države Crne Gore“. Kazao je Knežević.
Kakve su mogućnosti vladajuće koalicije u sukobu s predsjednikom države?
Ustav Crne Gore propisuje u članu 98 mogućnost razrješenja predsjednika države odnosno uslove koji moraju biti ispunjeni za pokretanje procedure razrješenja.
Kako sada stvari stoje, trenutna parlamentarna većina može ispuniti gotovo sve uslove koje Ustav propisuje kao nužne za razrješenje predsjednika države. To „gotovo sve“, znači sve osim za sada jednog.
Ustav propisuje da „Predsjednik odgovara za povredu Ustava“. Proceduru razrješenja po tom osnovu pokreće najmanje 25 poslanika. Njihova ocjena da je predsjednik prekršio Ustav ne iziskuje nikakvu prethodnu provjeru. Dakle dovoljno je obezbijediti 25 ili više glasova poslanika i pokrenuti proceduru. Sadašnja vladajuća koalicija ima 52.
Odluku o tome je li predsjednik države povrijedio Ustav ili ne donosi Ustavni sud.
Ako odluči da jeste, Skupština može razriješiti predsjednika glasanjem. Ni to nije problem.
Dakle, jedini problem je za sada sastav Ustavnog suda.
Čine ga u ovom trenutku šest sudija i sutkinja. Tek treba da uslijedi imenovanje sedmog sudije umjesto donedavnog sudije Milorada Gogića koji je razriješen zbog odlaska u penziju, nakon čega je angažovan kao savjetnik predsjednika Skupštine Andrije Mandića.
Nema sumnje da će parlamentarna većina nastojati, a nema razloga da ne uspije, da za sedmog sudiju izabere podobnu ličnost.
Prema tome, kada Milan Knežević ucjenjuje Jakova Milatovića on ne prijeti praznom puškom.
Na potezu jepredsjednik države koji ima priliku da pokaže principijelnost i karakter tako što će se oduprijeti ucjenama. Dužnost koju obnaša mu nalaže da to učini.
Milan Knežević je izgovorio ono što cijela vladajuća koalicija i misli i namjerava. Ona će učiniti sve da se održi na vlasti. Razrješenje predsjednika države nije tu nikakav problem, naprotiv. To bi im izgledalo kao dio rješenja.
Preporučeno
Ključni poriv je njihov strah od saveza građanskih snaga – Demokratske partije socijalista, Evropskog saveza i Stranke evropskog progresa s Jakovom Milatovićem i Pokretom URA.