Koalicije ZA BUDUĆNOST BUDVE I DEMOKRATE – PES nijesu žalile novca za izbore u BUDVI: Za kampanju dali preko 150.000 eura

Koalicije ZA BUDUĆNOST BUDVE I DEMOKRATE – PES nijesu žalile novca za izbore u BUDVI: Za kampanju dali preko 150.000 eura

I. Đoković

06/02/2025

07:02

Koalicija Za budućnost Budve potrošila je najviše novca u kampanji za izbore koji su održani u novembru prošle godine. Njih su u stopu pratili njihovi koaliioni partneri sa državnog nivoa, koalicija Demokrata i Pokreta Evropa sad.

Prema izvještaju ASK-a najviše novca u kampanji potrošila je lista “Za budućnost Budve”, Mladen Mikjelj – 82.418 eura, slijede Demokrate i Evropa sad koji su utrošili 71.255 eura, “DPS – za Budvu!” sa troškom od 55.817 eura i “Budva naš grad”, Nikola Jovanović imao je u kampanji trošak od 49.916 eura.

Osam izbornih lista u Budvi je za predizbornu kampanju i tom gradu ukupno potrošilo 298.503 eura, navodi se u izvještaju ASK-a.

Agencija za sprečavanje korupcije objavila je Izvještaj o sprovedenom nadzoru tokom izborne kampanje za izbore odbornika u Skupštini opštine Budva, održane 17. novembra prošle godine.

Kako se navodi u Izvještaju politički subjekti za predizborne skupove izdvojili su ukupno 24.522 eura, za reklamne spotove i reklamni materijal 71.202 eura, za internet oglašavanje 34.754 eura, za banere/saopštenja na portalu 9.998 eura, za štampane medije 10.567 eura,

Pored toga partije su za zakup bilborda i city light površina potrošle 95.518 eura, za reklamiranje i predstavljanje TV stanicama 29.810 eura, za reklamiranje, za troškove istraživanja javnog mnjenja 3.630 eura, za angažovanje opunomoćenih predstavnika 900 eura, za režijske i troškove opšte administracije 10.231 eura, za troškove prevoza 929 eura i za ostale troškove izborne kampanje 6.155 eura.

Ko je koliko potrošio?

Podaci iz IzvještajaPodaci iz Izvještaja (Foto: ASK)

Agencija je vršila redovnu kontrolu poštovanja obaveza, zabrana i ograničenja za političke subjekte skladu sa zakonom i planom kontrole i nadzora.

“U skladu sa propisanim pravnim okvirom koji reguliše ovu oblast, za vrijeme izborne kampanje politički subjekti otvaraju poseban žiro-račun za finansiranje troškova izborne kampanje i određuju lice odgovorno za finansijsko poslovanje i izvještavanje (jedan politički subjekt nije ispunio ovu obavezu). Sva sredstva namijenjena za finansiranje kampanje uplaćuju se na poseban račun i sva plaćanja troškova kampanje vrše se sa tog računa”, navodi se u izvještaju.

Od ukupno prikupljenih sredstava političkih subjekata 37,16% su sredstva iz javnih izvora, 49,50% je sopstvenih sredstava, 10,93% priloga fizičkih lica i 2,41% priloga pravnih lica.

“Svi politički subjekti su ispoštovali propisane limite za ukupno prikupljena sredstva iz privatnih izvora, kao i propisane limite za priloge”, navodi ASK.

Kada su u pitanju davaoci priloga, kako navode, izvršena je kontrola propisanih zabrana iz člana 33 Zakona za lica koja su dala prilog za izbornu kampanju, odnosno kontrola propisane zabrane davanja priloga za fizička lica i preduzetnike koji nemaju biračko pravo i za lica pravosnažno osuđena za krivična djela sa elementima korupcije i organizovanog kriminala finansirala izbornu kampanju.

“Tako je upućen dopis Ministarstvu unutrašnjih poslova za provjeru 29 lica kroz birački spisak, a izvršena je i provjera kroz kaznenu evidenciju Ministarstva pravde za navedena lica. Nakon izvršene kontrole utvrđeno je da nije bilo kršenja ovog člana Zakona”, navode u ASK-u.

Agencija je vršila provjeru obračuna i izvještavanja o primljenim nenovčanim prilozima i iz dostupnih evidencija i dostavljenih izvještaja utvrdila da je u toku izborne kampanje bilo nenovčanih priloga, odnosno pružanja usluga ili proizvoda datih političkom subjektu bez naknade.

“Utvrđeno je da su u izvještajima prijavljena četiri nenovčana priloga, od čega je od političkog subjekta Pokret za grad – Đorđe Vezunović u ukupnom iznosu od 5.700 eura”, navodi se u izvještaju ASK-a.

Izvor (naslovna fotografija): Screenshot

Ostavite komentar

Komentari (0)