KONJEVIĆ ZA STANDARD objasnio kako je moguće doći do prosječne plate od 700 eura: Plan realan i ostvariv

KONJEVIĆ ZA STANDARD objasnio kako je moguće doći do prosječne plate od 700 eura: Plan realan i ostvariv

J. Muminović

27/08/2020

16:07

Potpredsjednik SDP-a i kandidat za poslanika te partije na predstojećim izborima Raško Konjević mišljenja je da je plan za dostizanje prosječne plate od 700 eura u naredne četiri godine realan i ostvariv, „a da bi se ostvario potrebna nam je odgovorna vlast, koja radi u interesu građana, a ne privilegovanih tajkuna“.

On je u razgovoru za portal Standard izrazio sigurnost da se nova Vlada neće moći formirati bez SDP-a, te će onda svi zakoni, koje su pisali i predlagali za poboljšanje životnog standarda građana, doći na red. Crnogorska država, kako je naglasio, mora pomagati naš mali i srednji biznis, jer on zapošljava preko 72 odsto svih radnika u Crnoj Gori. Umjesto ovih grana, ocijenio je on, vlast je pomagala tajkune i “strane investitore”, koju su “od hotela pravili parkinge, a umjesto ozbiljnog biznisa berzanske špekulacije”.

Konjević je kazao da danas nemamo prosječnu platu od 700 eura, zato što plaćamo visoku cijenu sistemske korupcije i zato što nam je siva ekonomija gotovo 25 odsto bruto domaćeg proizvoda.

„Na ovakav način se milijardu eura slije u džepove tajkuna, a ne u budžet države i građana. Danas su ključni poreski dužnici privilegovani tajkuni pod zaštitom DPS-a koji građanima duguju preko 300 miliona eura. Zapanjujuće je da je grupacija Vektra jača od države i da njen dug od preko 20 miliona eura ne može biti naplaćen duže od četiri godine”, kategoričan je potpredsjednik SDP-a.

SMANJITI OPTEREĆENJA ZA POSLODAVCE

On je za čitaoce Standarda obrazložio i izvodljivost modela za koji se zalaže u dijelu smanjena poreskih obaveza koje terete poslodavce.

“Smanjenjem opterećenja na rad sa 64 na 53 odsto obezbjedićemo više novca našim malim i srednjim preduzećima u kojima radi 2/3 naših zaposlenih. To su one firme koje ne trebaju političku zaštitu, ali trebaju poštene uslove za poslovanje. Smanjenjem opterećenja bilo bi više novca za nove investicije i povećanje zarada u privatnom sektoru. Smanjila bi se siva ekonomija, a proširila poreska baza. Sve ozbiljne studije ukazuju da su opterećenja na rad najvisočija u Crnoj Gori i da je naš biznis opterećen plaćanjima prema državi, koja time finansira svoj preglomazan partijski aparat. Ozbiljnom i sistemskom pomoći malom i srednjem biznisu prekinula bi se dosadašnja praksa pomaganja samo privilegovanih tajkuna”, kazao je Konjević.

POVEĆANJE MINIMALNE PLATE ODNOSIĆE SE NA 75.000 GRAĐANA

Prema njegovoj ocjeni, ukoliko se poveća minimalna plata na 300 eura, sa sadašnjih 222 eura, takođe ćemo povećati zaradu za skoro 75.000 naših sugrađana koji danas primaju manje od ovog iznosa. Time će se takođe značajno povećati minimalna zarada po hrvatskom modelu, na osnovu kojeg je ona porasla sa 386 na 504 eura u proteklom mandatu. 

Govoreći o izlasku iz ekonomske krize nastale virusom COVID-19, Konjević je podsjetio da je SDP kao odgovorna partija prva predložila niz socijalno ekonomskih mjera.

“Iskustvo iz ranijeg perioda, pogotovo iz krize 2008-2009 godine nas uči da su najbolje prošle one države koje su obezbijedile značajnu, pravovremenu i pravilno usmjerenu pomoć za svoju privredu i građane i da su te zemlje prve izašle iz krize i ostvarile visoke stope rasta kasnije. Zbog toga smo predložili, već u aprilu, da se smanji stopa PDV na ugostiteljske usluge sa 21 na 7 odsto, što je Vlada i prihvatila, ali tek od prije nekoliko dana”, apostrofirao je on.

Konjević je podsjetio da je SDP predložila i garantnu šemu za privredu, gdje bi država bila garant kod banaka, za kredite namijenjene zdravim privrednim društvima, kako bi uz kamatnu stopu od 4 odsto, grejs period od godine ili dvije i rok otplate do 10 godine, svi privredni subjekti u Crnoj Gori sačuvali svoje poslovanje i ono što je najbitnije radna mjesta. “Predložili smo u jednokratno davanje 220 eura za sve penzionere sa penzijama ispod državnog prosjeka i brojne druge zakone, koji na žalost, nijesu dobili podršku vlasti.

Takođe, tražili smo da se ne naplaćuju porezi i doprinosi na radnike za one firme kojima je mjerama NKT bio zabranjen rad.  Ne moram da vam kažem koliko bi svi, a posebno naša turistička privreda, imali koristi da su usvojene ove mjere SDP”, naveo je on.

Odgovarajući na pitanje koje izazove prepoznaje u narednom periodu u domenu vođenja ekonomske politike, Konjević je kazao da će SDP će insistirati na završetku pregovora sa EU do 2024 godine, jer će na taj način naša zemlja ući u red najrazivijenih ekomonija. “Takođe, potreban je snažan obračun sa korupcijom i kriminalom, koji suštinski najviše i koče naš evropski put”, zaključio je Konjević. 

Izvor (naslovna fotografija):Raško Konjević

Ostavite komentar

Komentari (0)

X