“Umjesto da bude čuvar ustavnosti, Sud je postao simbol nečinjenja, a njegovo dugogodišnje ćutanje nije ništa drugo do kršenje zakona od strane onih koji bi ga trebali braniti”, istakla je Kovačević.
Prema njenim riječima, ova dugogodišnja institucionalna pasivnost dolazi u trenutku kada se u javnosti svakodnevno otvaraju ozbiljna pitanja o ustavnosti i zakonitosti različitih odluka i akata institucija.“Dok pravni stručnjaci, nevladine organizacije, advokati i profesori redovno upozoravaju na potencijalne povrede Ustava, Ustavni sud ignoriše zakon, ograničavajući se isključivo na odlučivanje po pojedinačnim ustavnim žalbama i inicijativama za ocjenu ustavnosti i zakonitosti, pri čemu mnogi predmeti već godinama skupljaju prašinu u birokratskim fiokama”, navela je Kovačević.
Kako je dodala, ono što je posebno zabrinjavajuće jeste činjenica da su sudije, i u prošlom i u sadašnjem sazivu, birane kroz političke dogovore, bez istinske volje da Ustavni sud zaista postane nezavisan.
“Iako je izbor novog Ustavnog suda prije skoro dvije godine naširoko pozdravljan i hvaljen, građani Crne Gore još čekaju da vide bilo kakvu suštinsku promjenu. Za sada, Sud ostaje isti – zatvoren, neefikasan i nesklon preuzimanju odgovornosti”, tvrdi Kovačević.
Programska direktorica u CDT-u navodi da ovo nije samo pitanje zakona, već pitanje odnosa prema građanima i prema vladavini prava.
Preporučeno
“Ako Ustavni sud i dalje bude ignorisao svoju dužnost, onda on nije zaštitnik Ustava, već njegova najslabija karika. Zbog toga pozivamo sudije da prestanu sa praksom institucionalnog ćutanja i da preuzmu odgovornost koju su prihvatili svojim izborom na ove funkcije. Ako novi sastav Ustavnog suda želi da pokaže da nije samo loša kopija prethodnog, sada ima priliku – neka konačno počne da radi svoj posao”, zaključila je.