Mandić: 20 godina nakon ULASKA U UN, Crna Gora se vraća svojoj EVROPSKOJ PORODICI

Mandić: 20 godina nakon ULASKA U UN, Crna Gora se vraća svojoj EVROPSKOJ PORODICI

Standard

28/06/2026

20:14

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić priredio je svečani koktel povodom značajnog jubileja – 20 godina od prijema Crne Gore u članstvo Ujedinjenih nacija (UN) i tom prilikom istakao da je preduslov crnogorskog članstva u Ujedinjenim nacijama i budućeg članstva u Evropskoj uniji, bila vjekovna borba predaka za slobodu.

“Na Kosovu polju naši preci su dali svoj odgovor istoriji. Oni su pokazali da pripadaju tadašnjoj hrišćanskoj Evropi, Evropi koja je vjerovala u život vječni, u carstvo nebesko, u čast i slobodu kao najviše vrijednosti. Taj odgovor nije bio samo ratnički. On je bio duhovni, moralni i civilizacijski. Današnja Crna Gora, koja stremi Evropskoj uniji, ne ide u nepoznato. Ona se vraća svojoj evropskoj porodici. Vraća se onom civilizacijskom krugu čije je temelje branila i 1389. godine, i u svim kasnijim vjekovima svoje borbe”, naglasio je Mandić.

Kako je dodao povratak mora biti dostojanstven.

“Evropa kojoj težimo nije samo zajedničko tržište, fondovi i administrativna poglavlja. Evropa je vladavina prava. Evropa je jednakost pred zakonom. Evropa je poštovanje različitosti. Evropa je sloboda govora, sloboda vjere, sloboda identiteta. Evropa je država u kojoj se niko ne kažnjava zato što je ono što jeste”, poručio je Mandić.

Dvadeset godina nakon ulaska u UN, Crna Gore, kako je kazao Mandić, ima priliku da pokaže da može biti tradicionalna i moderna i vjerna zavjetu i okrenuta budućnosti.

“Ovo neka bude poziv da gradimo Crnu Goru kao zemlju otvorenih vrata, a i čistih obraza”, poručio je Mandić.

Prisutnima se obratila i rezidentna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori Karolin Tiso.

Crna Gora je postala članica Ujedinjenih nacija 28. juna 2006. godine, manje od mjesec nakon obnove nezavisnosti na referendumu održanom 21. maja 2006.

Generalna skupština UN jednoglasno je usvojila rezoluciju o prijemu Crne Gore u članstvo, čime je postala 192. država članica Ujedinjenih nacija. Tokom ceremonije u sjedištu UN u Njujorku ispred zgrade je prvi put podignuta zastava Crne Gore.

Prijem u UN predstavljao je prvi veliki međunarodni korak nove države i potvrdio njen međunarodnopravni subjektivitet nakon sticanja nezavisnosti.

Izvor (naslovna fotografija): Screenprint

Ostavite komentar

Komentari (0)

X