Pitanje dvojnog državljanstva aktualizovano je uoči kandidature predsjednika “Evrope sad” Milojka Spajića i Mandića za nedavno održane predsjedničke izbore. Državna izborna komisija (DIK) je 18. februara odbila da potvrdi kandidaturu Spajića, uz obrazloženje da je dostavio kontradiktorne isprave, a tom prilikom je predočeno da je on pokrenuo postupak za prestanak državljanstva Srbije. MUP je pokrenuo upravni postupak za gubitak crnogorskog državljanstva po službenoj dužnosti, a Spajić je 25. februara tom resoru dao izjavu u vezi činjenica i okolnosti sticanja državljanstva Srbije.
Mandić je, gostujući u emisiji “Načisto” na TV Vijesti 2. marta, potvrdio da će se odazvati pozivu Ministarstva unutrašnjih poslova i “u potpunosti rasčistiti” nedoumice oko posjedovanja srpskog državljanstva. Međutim, nije se pojavio u prvobitno zakazanom terminu, već je tražio odlaganje izjašnjenja nakon drugog kruga predsjedničkih izbora. MUP mu je izašao u susret, ali umjesto Mandića se u novom terminu pojavio njegov punomoćnik.Gospodin Andrija Mandić je dao izjavu prošle sedmice preko svog punomoćnika, odnosno izjasnio se na okolnosti u vezi dvojnog državljanstva – kazao je za portal Pobjeda v. d. generalnog direktora Direktorata za upravne poslove, državljanstvo i strance Radovan Popović.
Popović je istakao da je MUP pokrenuo postupak u cilju prikupljanja dokaza bitnih za donošenje rješenja u ovom slučaju.
Mandić je u emisiji “Načisto” kazao da je državljanstvo Srbije dobio na legalan način, ali je odbio da odgovori na pitanje da li ga je stekao prije 2006. godine, odnosno obnove nezavisnosti Crne Gore, uz riječi: “Ostavite nešto da saopštim i kada odem u MUP”. Ipak, prema našim saznanjima, Mandić ni u izjavi Ministarstvu nije precizirao kada je dobio srpsko državljanstvo.
On je početkom marta kazao da ima državljanstvo koje je potpuno u skladu sa propisima bivše državne zajednice Srbije i Crne Gore.
To znači da nikada nijesam imao prebivalište u Srbiji. Od rođenja imam prebivalište u Crnoj Gori, nikada nijesam bio ni na kakvim biračkim spiskovima. Da bi imali biračko pravo morate da imate dokumenta – ličnu kartu i pasoš. Pošto sam pozvan od strane Ministarstva unutrašnih poslova da u proceduri narednih dana dokažem, odnosno saopštim činjenice koje imam u vezi sa državljanstvom, u potpunosti ćemo rasčistiti tu stvar i svima će sve biti jasno – rekao je tada Mandić.
Zakon o crnogorskom državljanstvu predviđa da je MUP nadležan da kroz postupak utvrdi kad je i na koji način punoljetnom građaninu donijeto rješenje o prijemu u državljanstvo.
Crnogorsko državljanstvo gubi se po sili zakona ako je, između ostalog, lice dobrovoljno steklo državljanstvo druge države, te ako se utvrdi da je rješenje o prijemu u crnogorsko državljanstvo donijeto na osnovu lažne izjave ili namjernog prikrivanja činjenica.
Preporučeno
Crnogorski zakoni građanima ne dozvoljavaju da imaju državljanstvo druge države, osim u slučajevima ako je stečeno prije obnove nezavisnosti 2006. godine i ako postoji međunarodni ugovor, ili međudržavni sporazum o dvojnom državljanstvu. Takav sporazum Crna Gora nije zaključila sa Srbijom.