”Naime, MANS je još prošle godine upozoravao Vladu Crne Gore i resorno Ministarstvo kapitalnih investicijada su javni oglas i koncesioni akt donijeti na osnovu podataka koje je obezbijedila sama kompanija “Carinvest”, što je suprotno Zakonu o koncesijama. Zakon u članu 18. izričito zabranjuje učešće na tenderu licima koja su učestvovala u izradi koncesionog akta, dok podaci iz koncesionog akta pokazuju da je za proračun rezervi kamena na lokaciji “Platac” korišćen elaborate upravo kompanije “Carinvest” koja je i pobijedila na tenderu”, istakli su u MANS-u.
Iako je kompletan postupak pripreme tendera sprovodilo Ministarstvo kapitalnih investicija, ugovor sa Carevićima je ipak potpisao tadašnji ministar finansija, Aleksandar Damjanović.
”Kompanija “Carinvest” koja je u vlasništvu porodice bivšeg predsjednika Opštine Budva, Marka Carevića, na lokaciji “Platac” je vadila kamen u posljednih 15 godina. Iako su postojali uslovi za raskid ovog ugovora, jer je Carević bez saglasnosti nadležnog ministarstva vlasništvo nad kompanijom prebacio na svog sina, to se nije desilo. Nakon što je sa Carevićima u avgustu potpisan novi ugovor na još 30 godina, njihova kompanija će biti u mogućnosti da kamenolom faktički koristi najmanje 45 godina, što je odluka koju nije mogla da donese vlada, već parlament”, ukazali su u MANS-u.
Potpisivanjem ugovora je zaokružen posao koji je iniciran upravo od samog Carevića, odnosno njegove kompanije “Carinvest” na čiju inicijativu izrađen koncesioni akt, ali i izvršene izmjene godišnjeg Plana davanja koncesija za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina za 2021. godinu.
Preporučeno
”MANS je u krivičnoj prijavi predložio Specijalnom državnom tužiocu da na okolnosti vezane za spornu dodjelu koncesije sasluša bivšeg ministra Damjanovića, vlasnika kompanije Carinvest, Milana Carevića i njegovog oca Marka kao bivšeg vlasnika, te bivše ministre kapitalnih investicija u 42. i 43. Vladi Crne Gore”, zaključili su u MANS-u.