Marković: Crna Gora živi sveopštu institucionalnu krizu

Marković: Crna Gora živi sveopštu institucionalnu krizu

Standard

05/02/2025

19:00

U Crnoj Gori se gaze principi i standardi koji su zasnovani na davno uspostavljenim pravilima demokratije, a sve zbog odbrane vlasti i privilegija po svaku cijenu, pa nam se zbog toga i dešavaju problemi oko formiranja vlasti na lokalnom nivou, smatra Duško Marković, lider Stranke evropskog progresa.

Marković tvrdi da nikada nije bilo ovakvog sukoba vlasti i opozicije, na političkoj sceni Crne Gore, što nije dobro ni za građane ni državu koja želi da bude članica Evropske unije.

„Uvijek je odnos vlasti i opozocije u Crnoj Gori bio specifičan i težak, ali ovakve krize i odnosa nije bilo. Crna Gora živi tešku sveopštu institucionalnu krizu, čiji je najznačajniji dio, sa možda najtežim posljedicama, parlamentarna kriza. U parlamentu je posljednjih mjeseci oštar sukob vlasti i opozicije, koji je rezultirao blokadom skupštine od starne opozicije, a kulminirao protjerivanjem poslanika opozicije iz parlamenta kaznenom mjerom predsjendika Skupštine. To dosada nijesmo imali prilike da vidimo u Crnoj Gori. To nije dobra poruka ni građanima, a ni državi, kao kandidiatu za EU“, ističe Marković.

Kaže da već duže vrijeme imamo situaciju koja nije „adekvatna potrebama drave i građana- stalne konfrotacije, sukobe i česte promjene u rukovodstvu policije i ANB, nedostatak kadra i u sektoru bezbjednosti i sudstvu“ doveli su do opšte nesigurnosti i krize. Marković smatra da je bolje da sami rješavamo svoje probleme jer kao društvo „takav potencijal i imamo“.

Komentarišući situaciju na lokalnim nivou, gdje nakon izbora imamo višemjesečne pregovore, i situaciju da se lako ne formira vlast, Marković kaže da se mora poštovati dogovor većine „koji može biti sa dva različita politička pola, ali tako nije u praksi“.

„Kod nas ako tu vlast ne može da formira aktuelna državna većina, onda nema vlasti, već blokade u tim lokalnim samopuravama. U Šavniku skoro tri godine Vlada i država ne mogu da sprovedu izbore. U Andrijevici je bila kriza od nekoliko mjeseci. Dva puta su ponavljani izbori u Budvi. Došlo se do vlasti na onakav način i mislim da onako formirana vlast sa onakvom političkom podjelom i karakterom političkih aktera neće donijeti Budvi nikakvu stabilnost, niti novi progres. U Kotoru je najteža situacija, tamo ne može da se formira vlast, a zaposleni neće moći da primaju zarade. To je sve iz raloga odbrane vlasti i privilegija po svaku cijenu. Ne poštuju se demokratski principi i standardi da bi onaj koji ima većinu trebalo da preuzme odgovornost za vršenje vlasti, bez obzira šta ko mislio o njemu. Od 2020. godine je uspostavljena mantra vlasti, a to je da tridesetoavgustovska većina mora biti vlast u svakoj opštini“, kaže on.

Iako nam je Evropska unija otvorila vrata za prijem, mi „sami sebi pravimo problem“.

„Zamislite zemlju koja želi da 2026. bude u evropskom parlamentu, a skoro 40 poslanika protjera iz svog parlamenta. Šta god bio razlog za to, to znači da mi nemamo sposobnost nutrašnjeg dijaloga niti izgrađenu političku kulturu. To je nemoguće jer se u parlamentu dešavaju ključne stvari za evropsku integraciju. Mi se u Crnoj Gori još cijepamo i dijelimo po različitim šavovima, tako da ne vjerujem u taj datum za članstvoo Crne Gore u EU. Smatram i da povratak Donalda Trampa na čelo SAD več ima geopolitičkih posljedica. Doći će do ozbiljnih poremećaja ekonomije EU, time i ekonomije Zapadnog Balkana pa i Crne Gore. To će izazavati i ozboljne političke probleme, a Evropa će tražiti odgovor na to, neku vrstu unutrašnje konsolidacije. Vidimo sve češće i poruke evropskih lidera da se pripremaju za odgovor Americi, što je direktna konfrotacija, što ne odgovara demokratskom i slobodnom svijetu, a posebno ne malim državama“, zaključuje Marković u emisiji Kontakt na Televiziji Nikšić.

Izvor: RTNK
Izvor (naslovna fotografija): Screenprint

Ostavite komentar

Komentari (0)