Martinović: Umjesto da jača sistem, Vlada razara institucije

Martinović: Umjesto da jača sistem, Vlada razara institucije

Standard

29/03/2023

07:06

Poreska policija je jedna od obaveza koje nam je zadala EU, ali neizvjesno je da li će i kada ona biti osnovana. Crna Gora je nekada imala zakon koji je omogućavao formiranje poreske policije, pa je u martu 2016. godine bio izabran i direktor te službe Miodrag Mićo Martinović, dugogodišnji službenik MUP-a, a na prijedlog tadašnjeg ministra finansija Radoja Žugića, sadašnjeg guvernera.

Nakon godinu i sedam mjeseci taj sektor je ukinut, a izmjene zakona o poreskoj administraciji, koje su to omogućavale, stavljene su ad acta. Martinović tvrdi da se to desilo zbog nedostatka političke volje i da postoji zakonska osnova da Poreska policija funkcioniše. Poistom zakonu, tvrdi Martinović, funkcioniše poreska policija u Srbiji.

Traži prava
Martinović kaže da je svoja prava tražio na Evropskom sudu u Strazburu, gdje je preko advokata Dragoljuba Đukanovića uputio predstavku prije pola godine. Ovih dana očekuje usvajanje.

– Umjesto da Vlada jača sistem tako što treba konačno formirati poresku policiju, ona razara institucije izborom ljudi protiv kojih se vode krivični postupci ili se nakon imenovanja podižu optužnice – poručuje Martinović.

On je bivši visoki funkcioner MUP-a i potpredsjednik međunarodne policijske asocijacije, a 2016. godine bio je izabran za direktora sektora Poreske policije u Poreskoj upravi, da bi nedugo nakon godinu i sedam mjeseci bio ukinut, kako ističe, usljed nedostatka političke volje da se država na sistemski i odgovoran način bori sa sivom ekonomijom i ako je postojala zakonska osnova za rad poreske policije u to vrijeme.

– Tada se samo trebalo fokusirati na važeći zakon o poreskoj administraciji, član 91a gdje je predviđeno da radi otkrivanja poreskih krivičnih djela i njihovih izvršilaca, ovlašćeno službeno lice poreskog organa preduzima istražne radnje po nalogu tužioca, upravo je ovlašćeno lice poreskog organa Poreska policija i ako je suštinski problem bilo ime tog organa, sve se to moglo završiti u roku od 48 sati – ističe Martinović.

On tvrdi da član 91a koji i sada postoji u Zakonu o poreskoj administraciji, prepoznaje ovlašćeno službeno lice poreskog organa koji radi te radnje.

– Da li se on zove poreski policajac ili nekako drugačije je nebitno i irelevantno, ako želimo da se poreska policija uhvati u koštac sa enormom sivom ekonomijom – smatra Martinović.

Izabran po konkursu
Po njegovim riječima, bivši ministar finansija Darko Radunović i tadašnji direktor Poreske uprave Miomir M. Mugoša su obmanuli javnost da nema zakonske osnove da se formira poreska policija.

– Ja sam na mjesto direktora poreske policije izabran po javnom konkursu koji je raspisala tadašnja Poreska uprava po važećem pravilniku o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u kojoj je i bio sektor poreske policije, kao i sistematizovana radna mjestra za poreske policajce. Taj je pravilnik usvojila Vlada, što znači da je postojao zakonski osnov da poreska policija počne sa radom – tvrdi Martinović.

Ukazuje da prioritet svake buduće vlade, što je jedan od uslova Evropske komisije, treba da bude stvaranje uslova za formiranje poreske policije kao najefikasnijeg mehanizma u borbi protiv poreskih utaja, sive ekonomije, pranja novca, organizovanog kriminala, koruptivnih radnji u privredi, krivičnih djela protiv platnog prometa i drugih krivičnih djela iz oblasti poreskog i privrednog kriminaliteta.

Martinović smatra da bi stavljanje u funkciju poreske policije doprinijelo povećanju poreske discipline, čime bi doprinijela pozitivnom trendu poreskih priliva, uvela jednaka pravila za sve, te ukinula privilegovane, status pojedinca u državi.

– Nema naplate poreskog duga dok se ne formira poreska policija u Crnoj Gori. Skoro sve zemlje u regionu imaju formiranu poresku policiju – poručuje Martinović i konstatuje da je Crnoj Gori bilo važnije formirati komunalnu policiju, za koju je tek naknadno donesen zakon.

Damjanović na potezu
Martinović tvrdi da se za formiranje poreske policije najviše zalagao tadašni predsjednik Odbora za ekonomiju, a sadašnji ministar finansija Aleksandar Damjanović.

On je Pobjedi kazao da se godinama zalaže za uvođenje instituta poreske policije, koja bi imala ovlašćenja da preduzima određene radnje i mjere radi otkrivanja krivičnih djela, koja kao moguću posljedicu imaju potpuno ili djelimično izbjegavanje plaćanje poreza.

Izvor: Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)