Prema njegovim riječima, ovom presudom je potvrđeno da je izbor Otaševića za v.d. direktora bio nezakonit, čime je otvoren prostor da isti kandidat kasnije bude izabran i za direktora u punom mandatu.
“Prvo je nametnuto privremeno rješenje mimo zakona, a zatim je isti scenario formalno ozakonjen kroz konkurs čija je regularnost sada pod ozbiljnim znakom pitanja”, navodi Mašković.Ovo, tvrdi Mašković, nije usamljen slučaj, već dio šire slike.
“Odluka suda još je jedan pravni trag u nizu ozbiljnih kontroverzi koje se vezuju za upravljanje RTV Podgorica. Od samog početka postavljenja Vladimira Otaševića, ova medijska kuća funkcioniše u atmosferi netransparentnosti i sumnje u političku instrumentalizaciju. Način na koji je Savjet sproveo proces izbora i imenovanja nedoljivo podsjeća na slučaj iz Savjeta RTCG, gdje su zbog sličnih okolnosti bile podnijete i krivične prijave. Ta paralela ne može i ne smije ostati bez pažnje institucija koje treba da čuvaju zakonitost javnih procedura”, smatra Mašković.
Mašković kaže da će u narednim danima inicirati formalni postupak za razrješenje Savjeta RTV Podgorica zbog nezakonitog imenovanja Otaševića.
Preporučeno
“Smatramo da niko ko je učestvovao u donošenju odluke koju je sud proglasio nezakonitom ne može ostati na toj funkciji.Ne ulazeći u uređivačku politiku, koja mora biti profesionalna i nezavisna (a nije), imamo pravo i obavezu da ukazujemo na politički kontekst u kojem djeluje rukovodstvo RTV Podgorica. Javna sredstva se troše, javna funkcija se obavlja, a odgovornost prema građanima mora biti apsolutna”, zaključio je Mašković.