MEDENICA  ZA STANDARD: Sve što imam reći ću na sjednici Tužilačkog savjeta

MEDENICA ZA STANDARD: Sve što imam reći ću na sjednici Tužilačkog savjeta

Standard

20/04/2023

07:25

Rukovoditeljka Višeg državnog tužilaštva Lepa Medenica je u kratkoj izjavi za portal Standard rekla da nema komentar na zahtjev za njeno razrješenje odlazećeg ministra pravde Marka Kovača. ”Sve što imam, reći ću na sjednici Tužilačkog savjeta”, kratko je odgovorila Medenica.

Sjednica TS će pokazati da li ima elemenata za njenu smjenu ili ne, i ne treba žuriti sa zaključcima, kazao je u izjavi za portal RTCG član Tužilačkog savjeta Filip Jovović.

Ministar pravde Crne Gore Marko Kovač zatražio je juče njeno razješnjenje zbog navoda iznesenih na sjednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu da je Medenica vršila pritisak da se puste policajci koji su ukinuli zabrane ulaska u Crnu Goru državljana Srbije Marka Miljkovića i Veljka Belivuka.

“Nakon uvida u službenu zabilješku koju je sačinio državni tužilac Vukas Radonjić utvrđeno je da postoji sumnja da je Lepa Medenica, rukovoditeljka Višeg državnog tužilaštva u Podgorici, izvršila neprimjeren uticaj na njega kao postupajućeg tužioca u predmetu formiranom povodom ukidanja zabrane ulaska u Crnu Goru bezbjednosno interesantnim licima Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću”, saopšteno je juče iz Ministarstva pravde.

DPS je ovaj zahtjev ocijenio grubom zloupotrebom položaja. Kazali su da je Kovač izvršio direktan uticaj na samostalnost državnog tužilaštva, te pokazao nepoznavanje zakona.

Podsjećamo, na sjednici Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu tužioci Vukas Radonjić i Nikola Boričić ustvrdili su da je Lepa Medenica na njih vršila pritisak zbog njihove namjere da saslušaju dvojicu policajaca povodom ukidanja zabrane ulaska Miljkovića i Belivuka u Crnu Goru.

Policija nije poslušala Radonjićev usmeni nalog da uhapsi policijske službenike osumnjičene za ukidanje zabrane ulaska Belivuku i Miljkoviću, a nakon što je za to dao pisani nalog uslijedio je poziv rukovoditeljke Višeg državnog tužilaštva Lepe Medenice, koja je od Radonjića, kako je kazao na sjednici Odbora tražila da pusti te službenike Uprave policije i optužila ga da postupa nezakonito.

“Lično sam u 23 sata izdao pisani nalog da uhapse dvojicu službenika UP i rekao im da me obavijeste kada ih uhapse. Niko me nije zvao, osim oko ponoći rukovoditeljka Višeg državnog tužilaštva koja mi je tražila da pustim policajce i rekla da postupam nezakonito. To sam odbio. Nakon nje nazvao me tadašnji vršilac dužnosti Vrhovnog državnog tužilaštva Dražen Burić i rekao mi da predmet predam SDT-u”, kazao je Radonjić na Odboru, i dodao da je po dolasku u SDT saznao da je taj predmet završen odbačajem krivične prijave.

Radonjić je kazao da o o svemu tome postoji službena zabilješka, koju je u uvid tražio ministar pravde Marko Kovač, nakon čega je zatražio Medenično razrješenje.

“O okolnostima navedenim na sjednici Odbora, Tužilački savjet će se izjasniti na posebnoj sjednici, kao što je najavljeno”, kazao je za portal RTCG član TS Filip Jovović.

Tadašnji rukovodilac Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) Nikola Boričić rekao je na Odboru da ga je Medenica zvala da naredi Radonjiću da policajce pusti na slobodu, a nakon što je odbio, zvala ga je i tražila da Radonjiću oduzme taj predmet.

Istakao je da najviše zbog tog predmeta, krajem godine, nezakonito smijenjen – aktom rukovoditelje Višeg državnog tužilaštva.

Medenica je u reagovanju na ove navode saopštila da se tužioci služe neistinama i da joj je nacrtana meta.

Belivuku i Miljkoviću zabrana ulaska skunuta je krajem 2020. godine, a oni su boravili u Crnoj Gori deset dana u januaru 2021. godine, kada su uhapšeni i izručeni Srbiji. Tada su, kako je kazao premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović bili gosti na porodičnom slavlju vođe Kavačkog klana Radoja Zvicera, a sa njima je bio i službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost Crne Gore Petar Lazović, sin Zorana Lazovića, bivšeg istaknutog policijskog funkcionera.

Lazović je uhapšen polovinom prošle godine zbog sumnje da je pripadnik kriminalne organizacije, zloupotrebe položaja, šverca droge i oružja. Za mogućnost da se brani sa slobode nudio je jemstvo od 6,2 milona eura, ali je Viši sud u Podgorici to odbio.

Tadašnji specijalni tužilac Milivoje Katnić je saopštio da je ukidanje zabrane ulaska Belivuku i Miljkoviću traženo iz bezbjednosnog sektora u Srbiji, kako bi pripadnici kriminalne grupe bili praćeni i u Crnoj Gori.

S.R./RTCG

Izvor (naslovna fotografija):Lepa Medenica

Ostavite komentar

Komentari (0)