Samit o klimatskim promjenama COP 29, koji se održava u Bakuu, zasijenio je skandal koji je izazvao Ilham Alijev koji je, u svom govoru, Holandiju i Francusku direktno optužio za degradaciju životne sredine, a Savjet Evrope i Evropski parlament nazvao „simbolima političke korupcije“.
Alijev govor izazavao je oštro negodovanje evropske zajednice, zbog čega je juče reagovao i odlazeći šef evropske diplomatije Žozep Borelj, nazvavši njegove navode „neprihvatljivim i za žaljenje“.“Ove neprihvatljive izjave rizikuju da potkopaju vitalne klimatske ciljeve konferencije i kredibilitet azerbejdžanskog predsjedavanja COP 29”, poručio je Borelj u objavi na platformi Iks.
Borelj je istovremeno odbacio napade azerbejdžanskih vlasti na medije i nevladine organizacije koje se u toj zemlji, kako je konstatovao, suočavaju sa kritičnim stanjem ljudskih prava.
Crnogorskog predsjednika, koji boravi u Bakuu i koji je odslušao Alijev govor, sve to nije spriječilo da se juče pohvali „sadržajnim sastankom“ sa njim.
Neposredno nakon što je Žozep Borelj kredibilitet azerbejdžanskog predsjedavanja COP 29 doveo u pitanje, Milatović je, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, Alijevu čestitao na uspješnoj organizaciji tog događaja i zahvalio na pozivu da u ime Crne Gore učestvuje na ovogodišnjem Samitu, koji tretira globalni izazov klimatskih promjena.
“Crna Gora i Azerbejdžan su prijateljske zemlje. Postoji ogroman potencijal za saradnju, posebno u oblasti energetike, ekonomije i turizma. Nakon kraćeg zastoja pravi je trenutak da se odnosi dvije države dodatno osnaže. Današnji susret potvrda je posvećenosti razvoju dugoročnog i održivog partnerstva koje je u najboljem interesu građana Crne Gore i Azerbejdžana koje vezuje tradicionalno prijateljstvo”, ocijenio je Milatović tokom razgovora sa Alijevim.
Naglasio je i značaj realizacije novih investicionih projekata kao što je Portonovi koji, kako je ocijenio, doprinose pozicioniranju Crne Gore kao prestižne turističke destinacije.
“Potrebne su nam svježe ideje i nove investicije i projekti koji će dodatno ojačati i proširiti ekonomsku saradnju dvije države”, istakao je Milatović.
Azerbejdžanski predsjednik je, sa druge strane, naglasio da Crnu Goru smatra prijateljskom zemljom, te izrazio interesovanje za nove investicije i jačanje saradnje u brojnim oblastima, čemu, kako se navodi, treba posvetiti posebnu pažnju u narednom periodu.
Dvojica lidera su, takođe, dogovorila nastavak razgovora tokom naredne posjete Milatovića Bakuu u cilju konkretizacije zajedničkih inicijativa.
Razgovarano je i o iznalaženju najboljih modaliteta za energetsku i saradnju u oblasti turizma.
Na sastanku je zaključeno da čvrsti odnosi između Crne Gore i Azerbejdžana pružaju odličan temelj za dalju saradnju, a da jučerašnji susret dvojice predsjednika može biti prekretnica u partnerstvu koje je od posebnog značaja za obje strane.
Ko je Ilham Alijev?
Ilhan Alijev Azerbejdžanom vlada od 2003. godine kada je funkciju predsjednika preuzeo od svog oca Hajdara.
Režim koji predvodi Alijev se, zbog decenijskog gušenja opozicije, slobode govora i ljudskih prava, smatra autoritativnim, a on sam, usljed serije izvještaja o umiješanosti u korupciju njega i njegove uže porodice, jednim od najkoruptivnijih i najbogatijih svjetskih lidera.
Sarajevska organizacija Projekat za izvještavanje o organizovanom kriminalu i korupciji (OCCRP) Alijeva je 2013, nakon što se njegovo ime najviše puta pominjalo u pričama o kriminalu i korupciji, proglasila koruptivnom ličnošću godine.
Imovina njegove djece u Azerbejdžanu i ostatku svijeta procijenjena je na više stotina miliona dolara, dok se njegove dvije ćerke Lejla i Azra smatraju stvarnim vlasnicima kompanije Azmonts investments koja je, na mjestu nekadašnje vojne kasarne u Kumboru, izgradila luksuzni kompleks Portonovi.
Preporučeno
Alijev je 2013. godine boravio u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori, prilikom čega je prisustvovao prezentaciji „One&Only“ hotela koji je izgrađen u sklopu rizorta u Kumboru, a za koji je kasnije i potvrđeno da je u vlasništvu njegove porodice koja ima pravo da njime gazduje u narednih osam decenija.