test

Vuković: Za otplatu duga u narednoj godini biće potrebno milijardu eura; Krapović: Lazarevića štite Milatović i strukture 30. avgusta

Standard

07/11/2024

13:45

Na današnjoj sjednici Skupštine Drugog redovnog zasijedanja na pitanja poslanika odgovarali su potpredsjednik Vlade Budimir Alekesić, ministar regionalnog razvoja i saradnje sa NVO Ernad Suljević, ministar odbrane Dragan Krapović i ministar finansija Novica Vuković.

Poslanik DPS-a, Ivan Vuković pitao je Aleksića da li misli da je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj, antisrpski šovinista.

“U trenutku kada je organizovani kriminal na koljenima, kada je inflacija pod kontrolom, posljednje što treba ovoj državi je politička nestabilnost”, konstatovao je Vuković.

Aleksić je kazao da nije saglasan sa izjavama Đeljošaja.

“Nijesam saglasan jer zaista je jasno i evidentno da u strukturama političkim koje konstituišu Vladu Crne Gore nema nikakvog kleronacionalizma”, rekao je Aleksić.

Potpredsjednik Vlade kazao je da su problemi Crne Gore kriminal i ostaci titoizma koji šire mržnju i netrpeljivost.

“To je muka Crne Gore a ne nekakve kleronacionalističke strukture kojih zaista nema”, ocijenio je Aleksić.

Aleksić: Pobjeda Trampa je pobjeda demokratskih vrijednosti, te promjene dolaze i u Crnu Goru

Aleksić je rekao da je još uvijek u euforičnom rasploženju nakon pobjede Donalda Trampa na izborima u SAD.

“To je pobjeda demokratskih vrijednosti, koje će pobijediti svuda u svijetu. Te promjene dolaze u Crnu Goru, a epoha titoizma se konačno završava. Zato su titoističke i dukljanske snage i opozicija u šoku nakon Trampove pobjede i zato je tu pobjedu prije priznala Kamala Haris nego crnogorska opozicija”, rekao je Aleksić.

“Mnogima je teško da razumiju karakrter ove Vlade. Ja mislim da ste Vi njena personifikacija”, odgovorio je Vuković.

Suljević: Zakon o NVO mora što hitnije i što prije da se usvoji

Ministru regionalnog razvoja i saradnje sa NVOErnadu Suljeviću, pitanje je postavila poslanica DPS-a, Drita Llola. 

“Kada ćete ponuditi zakon o NVO na javnu raspravu i da li planirate povećanje podrške nevladinom sektoru”, pitala je Lloja.

Ona je kazala da je NVO sektor meta napada vladajuće većine najavom Zakona o stranim agentima.

“Moja prva kritika kada sam došao na mjesto misnistra bila da zakon o NVO mora što hitnije  što prije da se usvoji”, kazao je Suljević odgovarajući na pitanje Llole.

On je poručio da ne želi Zakon koji će biti mrtvo slovo na papiru.

“Rekonstrukcija 44. Vlade bitno je uticala na dinamiku procesa pa će samim tim planirane izmjene i dopune Zakona biti prolangirane za narednu godinu”, rekao je ministar.

Zaprepašten sam, Lazarević je naštetio ugledu Vojske

Krapović je kazao da Lazarevića štite strukture bivšeg režima, strukture 30. avgusta i predsjednik Jakov Milatović.

“Na moju veliku žalost, Milatović odbija da donese odluku po mom predlogu”, rekao je Krapović.

Ministar odbrane tvrdi da je tačno da su “postojale indicije da su Lazarević i određeni oficiri učestvovali u šikaniranju i prebiranju određenih pripadnika Vojske”.

“Za to još nemam dokaze. A inače u javnosti, ovaj sukob u javnosti želi da se predstavi kao lični, u cilju toga da se stvari preusmjere na politički smjer. Ja postupam apsolutno nepristrasno i nema razloga da se priča da je ovo politička smjena”, kazao je Krapović.

O prevozu “jamahe” kazao je da je taj Lazarevićev postupak bio neprimjeren i da je nanio veliku štetu ugledu Vojske.

“Ovakvim postupanjem je prekršio zakon i etički kodeks i interne procedure. Zloupotrijebio je položaj i državni umovinu. Bilo je polemike u javnom prostoru oko toga. Ova epizoda me je zaprepastila, da čovjek koji ima tako dugu karijeru da ovakav način nanese toliku količinu štete”, dodao je Krapović.

Prema njegovim riječima, ministar je postupio u milimetar po slovu zakona.

Vuković: Za otplatu duga u narednoj godini biće potrebno milijardu eura

U narednoj godini će za otplatu duga iz prethodnog perioda biti neophodno obezbijediti milijardu eura, saopštio je ministar finansija, Novica Vuković.

„Najveći dio se odnosi na isplatu eurobonda iz 2018. godine na nivou pola milijarde eura, kao i svih dugova pojedinačno“, rekao je Vuković u Skupštini odgovarajući na pitanje poslanika Građanskog pokreta URA, Miloša Konatara.

Konatar je pitao Vukovića koliko danas iznosi javni dug Crne Gore i koliko se Vlada Milojka Spajića zadužila do danas.

“Mene zabrinjava da je fiskalnom strategijom predvidđeno da javni dug do 2027. potaste za jednu milijardu eura”, ocijenio je Konatar.

Vuković je kazao da je javni dug Crne Gore na dan 30. septembar iznosio je 4,4 milijarde eura, odnosno 61,33 odsto Bruto društvenog prizvoda (BDP), a neto javni dug iznosio je 3,8milijarsi eura odnosno 52,84 BDP-a.

“Kada sam u oktobru 2023. godine došao na mjesto ministra zatekao sam zabrinjavajuće stanje. Finasijsko stanje zahtijevalo je hitno zaduženje”, kazao je Vuković.

On je kazao da je tada ukupno na računu bilo 155 miliona eura, dok je iznos nedostajućih sredstava do kraja godine bio preko 250 miliona eura, deficit 173 miliona i otplata duga 79 miliona eura.

“Dug nije nešto što treba da se prezentuje kao propast, već zbog čega to radimo”, ocijenio je Vuković.

On je kazao da dospijevaju dugovi i da su iz tekućih prihoda od blizu 300 miliona servisirali obaveze.

“Držimo se striktno principa servisiranja obaveza koje dospijevaju i zaduženje za razvoj dijela kapitalnih investicija. Moramo razvijati državu, moramo jačati infrastrukturu”, istakao je Vuković.

To je iziskivalo hitnu potrebu za zaduženjem, kada je Ministarstvo finansija na domaćem tržištu obezbjedilo 159 miliona eura i to iznos od 109 miliona kroz kredite sa komercijalnim bankama po ponderisanoj kamatnoj stopi od 6,55 odsto fiksno na godišnjem nivou, sa prosječnim rokom dospijeća 54 mjeseca.

Iznos od 50 miliona eura obezbijeđen je kroz državne zapise, uz prosječnu ponderisanu kamatnu stopu od 3,7 odsto.

“Ministarstvo je u priodu od godinu, odnosno od kraja oktobra prošle do kraja oktobra ove godine, uspješno obezbijedilo redovno servisiranje svih obaveza u ukupnom iznosu od oko 654 miliona eura”, precizirao je Vuković.

U prethodnoj godini rada Vlade, ukupno zaduženje države iznosi 846,76 miliona eura. Izmirene obaveze po osnovu duga iznose oko 654 miliona, dok je stanje depozita 600 miliona.

“To govori u prilog tome da smo veliki dio obaveza servisirali iz redovnih prihoda države i stvorili fiskalnu rezervu za obaveze po osnovu otplate duga u narednom periodu”, saopštio je Vuković.

Ministarstvo je, kako je podsjetio, u martu ove godine, u saradnji sa četiri renomirane banke, realizovalo transakciju emisije obveznica na međunarodnom tržištu u iznosu od 750 miliona dolara odnosno nakon realizacije hedžing transakcije iznos je bio 687 miliona eura.

Milović: Četvri izbori  u Budvi rezultat neprofesionalnog i neodgovornog upravljanja opštinom

Vukoviću je pitanje postavio i posnik DPS-a, Nikola Milović.

“Koliko je stalno zaposlenih osoba u jedinici lokalne samouprave u opštini Budva, privednim društvima, lokanim preduzećima i javnim ustanovama čiji je osnivač opština”, pitao je poslanik DPS-a.

Milović je pitao i koliki je ukupan broj lica zaposlenih po ugovoru o djelu, i konsultanskih ugovora u ove sve tri kategorije.

On je ocijeno da je broj zaposlenih u opštini Budva značajno porastao.

“Da li ste raeagovali na ovoliko zapošljavanje, na poražavajuće podatke da jedna lokalna samouprava sa ovim brojem zaposlenih i brojem građana ne dobija adekvatnu uslugu. Da li ste kao ministar reagovali i da li vam je normalno da Budva ima ovoliko zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave”, pitao je Milović ministra.

“Prema podacima dostavljenim od Opštine Budva na dan 30. septembar, ukupan broj zaposlenih na neodređeno vrijeme iznosio je 1.314, na određeno vrijeme 152, po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima angažovano je 151 lice, po ugovoru od djelu 39 i preko Agencije za ustupanje zaposlenih angažovano je 115 lica”, kazao je Vuković.

Dakle, konstatovao je on, ukupan broj zaposlenih u lokalnoj samoupravi, lokalnim preduzećima  i javnim ustanovama na dan 30. septembar je 1771.

“Ukupan broj zaposlenih u Opštini Budva 3. aprila iznosio je 1676”, kazao je Vuković.

On je naglasio da su to podaci koje je dostavila opština i da ona odgovara za tačnost istih.

Takođe ističe da opština nije dužna da od ministarstva traži saglasnost za zapošljavanje u loklanoj samoupravi, javnim ustanovama i privrednim preduzećima čiji je ona osnivač.

“Ova obaveza se odnosi samo na opštine koje su sa Ministarstvom finansija sklopile Ugovor o reprogramu poreskog duga”, istakao je Vuković.

Milović je kazao da je Opština Budva rekoreder po broju zaposlenih u državnoj administraciji.

“Rezultati rada bi trebalo biti najbolja moguća lokalna samouprava na usluzio svakom pojednicu, svakom privredniku i turisti”, istakao je Milović.

On je kazao da umjesto toga, u Budvi postoje parazitsko zapošljavanje, političko zapošljavanje i partijski pritsci.

“Kada se neprofesionalno i neodgovorno bavimo poslovima upravljanja opštinom imamo četvrte izbore u posljednje četiri godine.

Ostavite komentar

Komentari (0)