Hrvatski ministar vanjskih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman ponovio je stav da školski brod „Jadran“ pripada toj zemlji. Prema riječima Nikolića, ovo je još jedan od pritisaka upućenih Crnoj Gori od strane Hrvatske.
„Na jedan tako drzak način, bez ikakvog osnova, Crna Gora se primorava na nešto. A ne bi se primoravala da ima adekvatan otpor i poštovanje integriteta i suvereniteta“, navodi.Dodaje da naša država sa Hrvatskom ima niz otvorenih pitanja, poput ploče u Morinju.
„Ta ploča sadrži takav tekst koji je suprotan istini, ali i interesima Crne Gore“, ocijenio je.
Komentarišući najavljene političke bilateralne konsultacije između ministarstava vanjskih poslova Crne Gore i Hrvatske o rješavanju otvorenih pitanja, koje počinju 27. januara, Nikolić kaže da se mora uložiti napor kako Crna Gora ne bi ispaštala.
„Ove situacije upozoravaju da se naprave odgovarajući timovi pregovarača, koji ne treba da budu samo iz Vlade Crne Gore, već da budu uključeni i eksperti koji poznaju oblast međunarodnog i ustavnog prava, krivični zakonik SFRJ i SRJ i ratna dešavanja“, naglasio je Nikolić.
Ističe da zvanična Hrvatska deklarativno govori kako će našoj državi pomoći na evropskom putu, a onda na svakom koraku čini suprotno.
„Šta ovo Crna Gora radi? Radi isto što je radila i prethodna vlast, koja je Crnu Goru potpuno potčinila Hrvatskoj. A potčinjavanje je, prema Ustavu, krivično djelo protiv nezavisnosti Crne Gore i njenog ugleda“, zaključio je Nikolić.
Posjeta Radmana izazvala je i reakciju pojedinih političkih subjekata. Poslanik Nove srpske demokratije Jovan Vučurović je kazao da je Grlić Radman prepoznat kao neko ko remeti odnose između Crne Gore i Hrvatske.
„On koristi određenu inertnost onih koji treba da mu pokažu gdje mu je mjesto pa saopštava svoje stavove koji su jasno neprijateljski prema našoj državi. Jedino konkretno otvoreno pitanje sa Hrvatskom je pitanje Lore: Hrvatska izbjegava da otkrije počinioce monstruoznih zločina nad našim ljudima iz Nikšića i Šavnika i to je katastrofa i za tu zemlju i za one koji su je primili u Evropsku uniju“, kaže Vučurović.
Reagovao je i Predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević, istakavši da je brod „Jadran“ crnogorski i to po više osnova.
„Brod ‘Jadran’ je crnogorski, ali Vlada nije. Inače, prošlost ovog broda je samo jedan od dokaza šizofrene istorije ovih naroda. Na jarbolima jedrenjaka vijorili su se razni barjaci i državne zastave počev od Kraljevine Jugoslavije, Italije, Njemačke, SFRJ, samo nikada Hrvatske i Crne Gore. Doduše Crne Gore jeste, ali tek od 2006. godine“, naglašava Medojević.
Preporučeno
Za 14 dana državni sekretari dvije države koordiniraće sva otvorena pitanja, među kojima je, kako je kazao Grlić Radman, odšteta logorašima, vraćanje imena bazenu u Kotoru, kao i pitanja granice.