Da je, poslije višegodišnjih neuspjelih pokušaja, kucnuo čas za reformu izbornog zakonodavstva jasno je i političarima i civilnom sektoru.
Zbog toga će nevladine organizacije inicirati proširenje nadležnosti novoformiranog skupštinskog Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu.“Smatramo da odluka kojom je određen skup aktivnosti ima propust što nije obuhvaćen Zakon o izboru presjednika Crne Gore i u posljednjim izborima smo vidjeli brojne probleme izazvane nedostatnim pravnim rješenjima”, kaže za TVCG Milica Kovačević iz CDT-a.
Dodaje i da je potrebno razmišljati o otvorenim listama.
No, da bi izborna reforma uspjela, kaže Kovačevićeva, mora da obuhvati povezane zakone, a spisak je dugačak.
“Medijsko predstavljanje i medijski zakoni su srce izbornog procesa. Tu su pitanja koja se tiču Zakona o Ustavnom sudu, zaštiti izbornih prava. Potrebne su nam promjene koje se tiču ažunosti i povjerenja u birački spisak, bolje regulisanje kontrola i nadzor nad finansiranjem izbornih kampanja”, navodi Kovačevićeva.
Prvi korak u radu Odbora će biti raspisivanje javnog poziva za proširenje broja članova čime će se obezbjediti učešće predstavnika civilnog društva i akademske zajednice.
“Nakon toga razmotriti izmjene Zakona o izboru odbornika i poslanika, Zakona o finansiranju političkih subjekata, čak i sami zakon o partijama… Mislim da bi bilo dobro da regulišemo i Zakon o biračkom spisku da ne bismo dozvolili situaciju kao u Šavniku”, kaže član Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu Vasilije Čarapić (PES).
“I u Šavniku i u Andrijevici imamo optrukcije i mnoge druge stvari gdje postoje pravne praznine koje su se pojavljivale u izbrima u smislu funkcionisanja… Ovo je idealna prilika da se svim tim pitanjima bavi Odbor za izbornu reformu”, poručio je član odbora iz DPS-a Mihailo Anđušić.
Preporučeno
Da će izborna reforma biti najbolji dokaz napredovanja u ispunjavanju kriterijuma za članstvo u Evropskoj uniji, više puta nam je poručio i zvanični Brisel.