Kako kaže, „žele da vrate građaninu moć time što će ga uključiti u donošenje odluka“.
,,Prvo treba institucije učiniti istinski funkcionalnim, a potom krenuti u razvoj. Gradske ustanove i preduzeća su godinama bili tretirani kao partijsko oružje u sticanju i očuvanju sigurnih glasova. Nakon promjene vlasti, to se nije promijenilo, već produbilo i uprava je postala još neefikasnija iz sasvim jednostavnog razloga: oni koji znaju i umiju manje, rukovode onima koji znanju i umiju više”, dodaje sagovornik Pobjede.On smatra i da Podgorici treba rukovodstvo koje će imati viziju razvoja i voditi je „kao evropski glavni grad, a ne kao varoš daleku od magistralnih civilizacijskih puteva i dešavanja“.
,,Ako zanemarimo poštapalice o tome kako oni ovaj grad vole najviše, aktuelni funkcioneri u svojoj površnosti i žudnjom za vlašću ne razumiju da ovaj grad ima bilo koje je opstajalo i opstaje ne zahvaljujući, nego uprkos njima – svim vlastima. Grad čine ljudi, a oni to ne vide”, precizira Perić.
Nakon što predstave program, sedmicu prije dana izbora će iznijeti svoj stav o načinu formiranja podgoričke vlasti.
,,Odgovor se izvjesno neće svidjeti strankama, ali će biti na korist građanima”, zaključuje on.
POBJEDA: Zbog čega je lista Pokreta „Preokret“, na čelu s Vama, i ovog puta odlučila da nastupi samostalno na vanrednim izborima u Podgorici 29. septembra?
PERIĆ: Nijesmo spremni za kompromis sa našim pristupom politici iz lako razumljivog razloga: nije moguće razmontirati partijašenje sa onima koji ga ne samo praktikuju, već i čine sve da ga prošire i osnaže. Nama je potreban izvorni izborni legitimitet da bismo počeli sa liječenjem ove društvene bolesti koja razara društvo i koju plaćamo odlaskom iz zemlje, po pravilu, onih najboljih. Naš cilj je da se vrednuju znanje i sposobnost, a ne poslušnost. Nakon naslaga jednoumlja, to djeluje dalek cilj. A zapravo nije, samo je potrebna riješenost i istrajnost. Upravo iz tog razloga nastupamo samostalno.
POBJEDA: Što smatrate ključnim problemima u Podgorici danas, na kojima treba da radi naredna vlast u glavnom gradu?
PERIĆ: Prvo treba institucije učiniti istinski funkcionalnim, a potom krenuti u razvoj. Gradske ustanove i preduzeća su godinama bili tretirani kao partijsko oružje u sticanju i očuvanju sigurnih glasova. Nakon promjene vlasti, to se nije promijenilo, već produbilo i uprava je postala još neefikasnija iz sasvim jednostavnog razloga: oni koji znaju i umiju manje, rukovode onima koji znaju i umiju više. Posljedica samovolje partije nas je uvukla u zonu da nekada nećete dobiti ni odgovor na dopis, da bespotrebno čekate na red za nešto što biste mogli da završite putem računara ili telefona, da imate rukovodioce administracije koji čak ne znaju ni da vas upute kako da riješite neki konkretan zahtjev…
Nemamo vremena za čekanje da se to popravi samo od sebe, jer smo već sada u golemom zaostatku. Nakon što se u roku od godinu uprava postavi na održiv i funkcionalno optimalan način – što podrazumijeva transparentnu i otvorenu lokalnu samoupravu – u četiri godini se može ne smo ponuditi, već i krenuti u pravcu osmišljavanja solucija održivog saobraćaja koje bi smanjile njegovo zagušenje i dala optimalno rješenje za problem parkinga. Zatim, treba kreirati novi pristup u prostornom planiranju, konfigurisati autentičan turistički brend, što podrazumijeva da imamo čist, uredan, zelen i inkluzivan grad. Mora se promišljeno koncipirati i podržati promocija kulture, sporta, rekreacije i preduzetništva. Ujedno, Podgorica treba da pokaže iskorak u odnosu na programe javnog stanovanja, kako bismo na tom polju konačno sa marketinške prešli na konkretnu priču.
POBJEDA: Kakav imidž treba da ima glavni grad zemlje koja je kandidat za ulazak u Evropsku uniju?
PERIĆ: Prije svega, podgoričke vlasti ne uspijevaju da prepoznaju šta je duh Podgorice. Ako zanemarimo poštapalice o tome kako oni ovaj grad vole najviše, aktuelni funkcioneri u svojoj površnosti i žudnjom za vlašću ne razumiju da je ovaj grad opstajao i opstaje ne zahvaljujući, nego uprkos svim vlastima. Grad čine ljudi, a oni to ne vide.
Grad je sazdan od istorijskog presjeka i fragmenata sadašnjosti koje, kao dio svog ličnog identiteta, nosi svaki građanin. Podgorica ima zanimljiv susret mediteranskog i gorštačkog mentaliteta koji, ako se dobro razumije, pruža izuzetan preduzetnički impuls. I to ne kroz razvoj teške industrije, već kroz čitavu paletu usluga koje bi, udružene sa malom privredom, trebalo da se prožimaju kroz sistem funkcionisanja u kojem se problem vidi kao prilika. Recimo, problem javnog stanovanja bi mogao biti podstrek da se u njegovo rješavanje kroz izvođenje radova uključe mladi i mali preduzetnici. Geronto-usluge bi mogle biti prostor za angažovanje teže zapošljivih. Mogli bismo iskoristiti potencijal da privučemo što više sredstava iz EU fondova kojih je, recimo, Zagreb prošle godine privukao oko 150 miliona eura, dok je naš budžet za ovu godinu projektovan na oko 133 miliona.
Da zaključim: Podgorici treba rukovodstvo koje će imati viziju razvoja i voditi je kao evropski glavni grad, a ne kao varoš daleku od magistralnih civilizacijskih puteva i dešavanja.
POBJEDA: U zavisnosti od izbornog rezultata, da li ćete, i sa kime, formirati postizbornu koaliciju?
PERIĆ: Cilj nam je da prvo predstavimo program, da kažemo koji ljudi stoje iza njega, da za to tražimo podršku i potom ćemo, u sedmici pred dan izbora, saopštiti kako vidimo mapu puta formiranja podgoričke vlasti. Odgovor se izvjesno neće svidjeti strankama, ali će biti na korist građanima.
Ono što je jasno da se mora podvući crta u odnosu na ovu politiku koja proždire svaki smisao. Ovako više ne može. Izbori su prilika da se to i jasno artikuliše kao politički odgovor i snaga koja bi povukla stvari u drugom, drugačijem svakako, smislenijem i prosperitetnijem pravcu.
Brod sa mnogo kormilara
POBJEDA: Koji su glavni principi liste koju predvodite i zbog čega smatrate da će građani glasati za vas?
PERIĆ: Ključni principi „Preokreta“ leže u promovisanju odgovornosti, mjerljivosti postignuća i transparentnosti koji bi pomogli da se počnemo konačno kretati u pravcu meritorkatije. Na sasvim konkretnoj ravni: mi želimo da vratimo građaninu moć, da je on što više uključen u donošenje odluka i da tako demokratija postane životna, a naša država zaokružena kroz načelo da odluke koje se tiču i države i grada, donosimo sami, poštujuću postavke direktne demokratije.
Sve je više građana koji su svjesni da vlasti ,,jedu“ našu perspektivu i da ovako više ne može. Ulazimo u neodrživ sistem na svim nivoima. Svi su imali priliku da pokažu šta znaju i umiju. U konačnom i koje su im namjere. Rezultati su takvi da naša država, a time i grad, djeluje kao brod koji ima mnogo kormilara od kojih svako ima interes da se stigne u drugu luku i svako pokušava da obmane onog drugog o svojim namjerama.
Preporučeno
U nekom trenutku se moramo vratiti sebi i svom interesu. Taj interes je skopčan sa radom i istrajnošću. „Preokret“ je tu svoj na svome. Uvjeren sam da građani to prepoznaju. Naše vrijeme tek dolazi. To će se vidjeti već od rezultata podgoričkih izbora.