U zahtjevu u koji je Pobjeda imala uvid obavijestili su predsjednika Opštine i o protestu koji su održali dan kasnije – u utorak i naglasili da na taj način žele da izraze nezadovoljstvo zbog odluka Savjeta za davanja prijedloga naziva naselja, ulica i trgova.
Istog dana dobili su odgovor od rukovodioca Službe za saradnju, poslove predsjednika i informisanje Marka Perućice koji im je kazao da je Kovačević tada bio službeno odsutan i „da nije u mogućnosti da upriliči sastanak prije datuma za koji su najavili proteste“. Ujedno ih je obavijestio da će sastanak sa predsjednikom Opštine dobiti 28. aprila.– Sastanak na kojem biste mogli lično iznijeti svoja stanovišta na ovu temu biće organizovan po povratku predsjednik Opštine 28. aprila 2023. godine u 9 časova – naveo je Perućica u odgovoru.
Ukazao je i da su inicijative izmjena naziva ulica u proceduri, kao i da se nazivi neće mijenjati u „najskorijem vremenskom periodu“, zbog čega oni smatraju da nema potrebe za, kako je naveo, radikalnim, protestnim mjerama.
I članovi Savjeta MZ Rastoci juče su došli na ugovoreni sastanak sa Kovačevićem, ali on nije htio da ih primi.
Predsjednik Savjeta Dragomir Perović kazao je da je Kovačević, nakon što je Perućica potvrdio sekretarici da je susret ugovoren, pristao da razgovara samo sa jednim od njih koji su došli – i to zato što ga lično poznaje.
– Mi smo došli na sastanak prije 9 sati. Sekretarica nam je prvobitno rekla da nemamo zakazano, a nakon što smo pokazali dopis Perućice, ona je kontaktirala sa njim. Perućica je potvrdio da je zakazao sastanak, a onda su tražili da im kažemo prezimena. Nakon toga su nam rekli da Kovačević može samo jednog iz delegacije da primi – pojasnio je Perović Pobjedi.
Njemu je Kovačević, dodao je Perović, rekao da nema nadležnosti da daje imena ulicama, ali je i ustvrdio „da se to neće mijenjati“.
– Kazao mu je, pod broj dva, da smo skup organizovali protiv njega, a onda mu je rečeno da protest nije bio protiv njega, nego je to bio građanski skup koji nije organizovan po partijskoj liniji – istakao je Perović.
Zbog postupka Kovačevića mještani Rastoka su uvrijeđeni, jer, kako je rekao Perović, ne razumiju zbog čega je odbio susret koji je prethodno zakazan.
– Nije u redu da neko zakaže sastanak, pa nas odbije kad se pojavimo tamo. Nije u redu, nije ljudski i ako tako postupa pokazuje da nije predsjednik svih građana – kategoričan je Perović.
Poručio je i da njihov protest nije bio usmjeren protiv Kovačevića, već protiv odluke koju je Savjet za davanje prijedloga naziva naselja, ulica i trgova donio.
– Mi jednostavno nećemo dozvoliti da on ili bilo koja druga vlast promijene nazive ulicama Partizanski i Hercegovački put – naglasio je Perović.
Njihovi dalji postupci zavisiće od odluka lokalne vlasti.
– Ako je tačno to što nam je Kovačević rekao da neće mijenjati nazive ulica – mi nećemo više protestovati, ali ako ne bude tako onda svakako da hoćemo. Pa ćemo vidjeti hoćemo li ići pred Opštinu ili ćemo blokirati ulice – odredićemo se u zavisnosti od njihovih postupaka – zaključio je Perović.
Pobjeda je prošle neđelje objavila da je Savjet za davanje prijedloga naziva naselja, ulica i trgova, na inicijativu Sekretarijata za komunalne poslove i saobraćaj, donio niz odluka kojima se planira preimenovanje ulica u gradu pod Trebjesom.
Tako su, između ostalog, odlučili da se Partizanski put preimenuje u ulicu Mehmeda Meše Selimovića, a Hercegovački put u ulicu Iva Andrića.
Mjesna zajednica Rastoci na čijoj teritoriji se nalaze te dvije ulice, kako smo i objavili, usprotivila se takvim odlukama lokalne vlasti. Oni su u utorak i organizovali protest na kojem su izrazili negodovanje zbog namjere lokalne vlasti.
Odlukama Savjeta planirano je i preimenovanje Ulice narodnih heroja, ali je Kovačević, nakon pisanja Pobjede, saopštio kako je saglasan da ta ulica zadrži svoj naziv.
Međutim, lokalna vlast nije odustala od odluke da, kako je Savjet i odlučio, jednu ulicu imenuju po pripadniku Bjelopavlićke četničke brigade, lažnom atentatoru na ustaškog poglavnika Antu Pavelića, Blagoju Jovoviću i knezu države Srbije iz 19. vijeka Mihailu Obrenoviću.
Brisanje imena ulicama koje svjedoče o partizanskom putu i narodnim herojima u Nikšiću, uz nova imena dokazanih saradnika okupatora i omalovažavanja Cetinja – grada heroja, nastavak je prekrajanja crnogorske slobodarske istorije od „novo-komponovanih“ kvaziistoričara – poručili su iz Predsjedništva SUBNOR-a i antifašista Crne Gore.
Antifašistička Crna Gora, kako su kazali, to neće dozvoliti.
Preporučeno
– Ulice i njihova imena su „spomenici“ koji svjedoče o prošlosti i pobjedi nad fašizmom i poslijeratnoj izgradnji. Zato se odlučno suprotstavljamo talasu izjednačavanja boraca za slobodu i okupatorskih sluga koji se žele proglasiti za pobjednike. To je obaveza svih prosvijećenih građana, posebno potomaka partizanskih boraca i svakako nadležnih državnih institucija i organa koji uporno ćute – naglasili su.