Predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel jedan je od govornika na Bledskom forumu, gdje će, kako je izvijestio Financial Times, kazati da EU mora biti spremna da prihvati nove države članice do 2030. godine.
“Ako želimo da budemo kredibilni, moramo razgovarati o tajmingu”, reći će Mišel u današnjem govoru u Sloveniji, prema pisanim crticama koje je vidio FT.
“Dok pripremamo sljedeću stratešku agendu EU, moramo sebi postaviti jasan cilj… moramo biti spremni, s obje strane, do 2030. za proširenje”, zapisao je Mišel.
Plenković je na pitanje Pobjede, da li bi Crna Gora mogla biti zemlja koja će 2030. postati članica EU, kazao da je naša zemlja, riječnikom formule 1 u prvoj poziciji.
“Crna Gora je otvorila najviše poglavlja otvorila i zatvorila, te ona institucionalno djeluje u formula 1 smslu u prvoj poziciji. Koliko će to biti realno, zavisi od brojnih zbivanja, ali napredak i evropska orjentacija Cene Gore treba da se potvrde u godinama koje slijede”, rekao je Plenković Pobjedi.
Upitan da li bi Hrvatska mogla da pravi problem zbog školskog broda Jadran, imajući u vidu nedavnu protestnu notu koju je uputilo hrvatsko MVP, premijer Hrvatske kaže da je to tema o kojoj se govori godinama.
“Mislim da ona treba biti predmet bilateralnih razgovora, i da se pronađe rješenje koje bi uzelo u obzir činjenicu da je brod Jadran simboličan brod za brojne Hrvate, pomorce koji su na njemu školovani koji su na njemu radili. To bi svakako bilo važno da se riješi i da Hrvatska bude zadovoljna a ne da smo u jednoj situaciji u kojoj je to pitanje neriješeno”, kazao je Plenković.
Preporučeno
Dodao je da će o tom pitanju razgovarati i sa predsjednikom Crne Gore Jakovom Milatovićem, koji će u ponedeljak boraviti u Hrvatskoj.














