Evropski poslanici razmatraće danas amandman na Izvještaj o Crnoj Gori u kojem se navodi da popis stanovništva treba sprovesti kada se okonča politička nestabilnost. Amandman su podnijeli poslanici z EP Tonino Picula i Pedro Markez. Dakle, i evropskim parlamentarcima je jasno da najavljeni popis neće biti nimalo slobodan, da je kamarila iz Beograda sve precizno pripremila, a da su popisivači dobili jasne instrukcije.
“Poziva se Crna Gora da sprovede dugo očekivani popis stanovništva i stanovanja u skladu sa standardima Evropske unije i međunarodnim standardima čim se politički zastoj u zemlji okonča, kako ovo važno pitanje ne bi bilo iskorišćeno kao još jedan izgovor za pojačavanje polarizacije društva“, piše u amandmanu.Živković: Bojkot ukoliko se popis ne odloži
Iz Demokratske partije socijalista poručili su da je bojkot izvjestan ukoliko se on ne odloži, jer smatraju da ne postoji ambijent za održavanje regularnog popisa.
“Kod nas ne postoji problem da se popis odrzi i nemamo problem kako ce se građani vjerski, nacionalno ili kako već izjasniti, ali ovaj proces mora biti u potpunosti iskontrolisan, uz ispunjavanje uslova kontrole da bismo imali povjerenje u integritet podataka koji budu prikupljeni”, kazao je vršilac dužnosti predsjednika DPS-a Danijel Živković.
Slične poruke poslale su i Socijaldemokrate.
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je na najave bojkota reagovao prijetnjom da će svi koji ne budu bojkotovali biti kažnjeni, jer je, kako je rekao, poziv na bojkot, poziv na protivzakonito djelovanje.
Nije bitno što to ne piše nigdje u Zakonu o popisu, predsjednik Crne Gore se stavio u službu inižinjeringa da konačnog uvlačenje Crne Gore u “srpski svet”.
Bursać: Još jedan korak “srpskog sveta” ka gubitka državnosti CG
I bosanskohercegovački novinar i analitičat Dragan Bursać je nedavno u razgovoru za Standard rekao da je popis samo još jedan korak “srpskog sveta” ka gubitku državnosti Crne Gore.
“Imali smo 2020. godinu kada je prvim ciklonom srušena demokratska građanska vlast, pa onda lokalne izbore, gdje je opcija srpskog sveta zauzimala opštinu po opštinu, zatim je došao, kako mu tepaju, slučajni predsjednik Jakov Milatović na čije mjesto je mogao biti bilo ko samo da nije Milo Đukanović, što je treći naum srpskog sveta i sad ide četvrti naum – popis gdje će opet tim preumljavanjem, a na neki način uz blagosolov suverenista koji očigledno misle da će nekom neaktivnošću, a učestvovanjem u tom popisu nešto doprinijeti, a neće, zapravo doći do toga da će CG i kroz papire biti dovedena do toga da je dominantno srpska zajednica. Sljedeće što je po redu je promjena Ustava. Dakle, korak po korak, prvi da država izgubi preambule državnosti i samim tim prestane biti država, postane etintet i ogranak neke treće države”, rekao je Bursać.
On je takođe postavio pitanje zašto dio suverenista učestvuje svjesno ili nesvjesno u toj podvali, zašto ne postoji unificirani front koji će reći da je popis prevara i podvala, farsa ili antipopis, ondnosno upisivanje u nešto što nijesu građani Crne Gore.
Abazović: Isto bi bilo i za šest mjeseci
I premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović smatra da nema razloga za odgađanje popisa.
“Ne znam šta žele da postignu i šta će neko da kaže za šest mjeseci u Crnoj Gori će da bude drastično drugačija atmosfera i da neće biti kampanje za popis kad bi se odložio za tri ili šest mjeseci”, kazao je Abazović.
GI 21. maj: Popis je podvala građanskom društvu
Iz Građanske inicijative 21. maj poručeno je da su poruke čelnika Uprave za statistiku, ministara i predsjednika Milatovića da su pozivi na bojkot popisa politikantstvo i kršenje zakona neutemeljene.
“Prvo, politikantstvo znači da želite nekome nešto da podvalite ili intrigašite. U konkretnom slučaju, planirani popis je tipična podvala građanskom društvu i mehanizam za lažirano smanjenje većinskog naroda u njegovoj matičnoj državi”, navodi se u saopštenju.
Kako su ocijenili, režiseri i izvršioci sumnjivog popisa su upravo oni koji optužuju kritičku javnost zbog bojkota koji je preostao kao posljednje sredstvo zaštite od njihove statističke podvale.
“Drugo, bojkot je neotuđivo prirodno pravo građana da odbace primjenu zakona kojim se narušava duh građanskog ustava Crne Gore i kojim se ujedno želi jednostrano i nelegitimno od strane vlasti preoblikovati individualni ili kolektivni identitet”, dodaje se u saopštenju.
Kako ocjenjuju, da bi razumjeli bojkot morate razumjeti i Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima koja je i dio crnogorskog pravnog poretka.
“Ili, da budemo još jasniji, bojkot je nenasilna pobuna protiv vlasti koja je svojim postupcima i radnjama izazvala osjećanje ugroženosti, potčinjenosti i nepoštenog prekrajanja individualnog i kolektivnog identiteta građana, kao i njihove privrženosti građanskoj političkoj zajednici”, dodaju iz Građanski inicijative 21. maj.
Zato je, ističu, bojkot popisa mnogo više od kolektivnog otpora zakulisnoj i sumnjiivoj statističkoj akciji.
“Riječ je o načelu međunarodnog prava i nadređenom ljudskom pravu pred kojim blijede sve besmislene tvrdnje o tzv. protivzakonitom djelovanju”, zaključuju u saopštenju.
Popis je planiran da se održi od 1. do 15 novembra ove godine.
Preporučeno