Ministarstvo javne uprave, na čijem je čelu Maraš Dukaj (Albanski forum), juče je javnim saopštenjem izrazilo zabrinutost zbog, kako se navodi, „nepovoljnog razvoja situacije u pojedinim samoupravama, jer izostaje funkcionalnost institucija i ugrožava se javni interes“.
Zbog ovih nereda, a na osnovu prijave policije, Sud za prekšaje u Budvi formirao je dva predmeta protiv Mikijelja, menadžerke opštine Marijane Božović („Budva naš grad“) i člana opštinskog obezbjeđenja Gorana Tmušića zbog fizičkog napada, odnosno uvreda.
NADZOR MJU
Ministarstvo javne uprave odmah je počelo nadzor u Opštini Budva, za koji je najavilo da će biti završen najkasnije 13. februara, a uticaće na dalje korake u konstituisanju lokalnog parlamenta ove primorske opštine, uključujući termin nove sjednice. Kontrola je, pak, sprovedena mnogo brže, a resorno ministarstvo je već 16. januara Vladi uputilo informaciju o stanju u Skupštini opštine Budva. U dokumentu su predložili 23. januar kao termin za nastavak sjednice, pozivajući se tom prilikom na član 39 Zakona o lokalnoj samoupravi.
,,Kako Vlada o navedenoj informaciji sa prijedlogom saziva još nije odlučivala, Ministarstvo javne uprave očekuje da će Vlada izmijeniti predložene zaključke u dijelu rokova i odrediti novi datum održavanja sjednice Skupštine opštine Budva u zakonskom roku, odnosno do 27. januara”, istakli su juče iz ovog resora.
Dukaj je istim povodom nedavno reagovao na društvenim mrežama, ističući da rokovi u Budvi neupitno teku.
,,Interes građana je da se SO Budva konstituiše u zakonskom roku, jer u suprotnom bi predsjednik Crne Gore morao raspisati nove izbore, treće u toj opštini za manje od godinu dana. Ukazujem i na izazove u Opštini Kotor u kojoj već četiri mjeseca nije moguće okončati izborni proces, što direktno ugrožava funkcionisanje lokalne samouprave. Zato apelujem na relevantne institucije da preduzmu aktivnosti u okviru svojih nadležnosti kako bi se građanima obezbijedilo pravo na lokalnu samoupravu i njeno zakonito funkcionisanje”, naveo je Dukaj.
KREATIVNA RJEŠENJA
Iako bi moglo izgledati da svi u Vladi „igaju za isti tim“, slučaj Budve otkriva da je stvarno stanje potpuno drugačije, što se najbolje vidi u ignorisanju inicijative Ministarstva javne uprave povodom datuma održavanja nove sjednice lokalnog parlamenta.
Advokat Veselin Radulović smatra da to ne bi smjela biti praksa unutar izvršne vlasti, ali i da to samo govori koliko se daleko može otići u političkim kalkulacijama i zakulisnim radnjama.
,,Ovo samo pokazuje da ni zakonodavac ne može biti toliko inventivan da predvidi sve moguće situacije koje naše političari i političke partije mogu da iskreiraju u praksi”, ističe on.
Za sagovornika Pobjede, ovo je pravi primjer opstrukcije rada na više nivoa.
,,Radi se o jednoj vrsti opstrukcije, zbog toga što ne postoji mogućnost da se političari koji čine aktualnu većinu na državnom nivou, dogovore o formiranju vlasti u Budvi. Danima svjedočimo kako se ti „pregovori“ odvijaju u javnosti, ali više mimo očiju javnosti. Vidjeli smo neke kontakte koji su ukazivali da se o tome razgovaralo i u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija… Sve to ostavlja utisak i pokazuje da je politička scena u Crnoj Gori do tog nivoa srozana, da ne važe nikakva pravila, osim onih da se po svaku cijenu žele ostvariti lični i politički interesi određenih partija”, ističe Radulović.
Da je u pozadini svega interes, i to samo za određene pozicije, ukazuje i to što ni resorno ministarstvo ne pominje Šavnik u koji je uvela prinudnu upravu, a gdje izbori zvanično nijesu završeni ni nakon dvije godine i tri mjeseca.
,,Očigledno da niko u Vladi nema taj interes i da svjedočimo još jednoj situaciji koja, barem do sada, nije zabilježena u praksi u Crnoj Gori, ali i nigdje drugo. Najblaže rečeno, sve to je jako neozbiljno od strane političara”, dodaje naš sagovornik.
Kao i Ministarstvo javne uprave, i Radulović se poziva na Zakon o lokalnoj samoupravi koji propisuje raspuštanje skupštine koja duže od šest mjeseci ne održava sjednice, ne izvršava sudske odluke ili ne vrši svoje nadležnosti.
,,Ako se taj rok ne ispoštuje, moraju se raspisati novi izbori. Možda političari i političke partije nalaze načina da, uvijek kada im to nije u interesu, taj proces blokiraju i u krajnjoj varijanti idu na nove izbore”, dodaje on.
PARTIJSKE ĆELIJE
No, ovo ukazuje i na vrlo velike mogućnosti zloupotreba tokom ove godine – stižu redovni lokalni izboru u Nikšiću, Herceg Novom, Mojkovcu, Petnjici i na Cetinju.
Radulović je saglasan da nesigurnost u vezi sa funkcionalnošću Ustavnog suda može doprinjeti komplikovanju situacije.
,,Ali, da budem iskren, i onda kada je Ustavni sud bio potpuno funkcionalan i, možda, u punom kapacitetu, teško da smo mogli govoriti o nekoj vrsti sigurnosti. Jer, znamo kakav je taj sud bio od svog osnivanja. On je više ličio na neke partijske ćelije nego na Ustavni sud”, ukazuje naš sagovornik.
Podsjeća i na činjenicu da u svim slučajevima kada su na dnevnom redu bila pitanja za koje su političari i političke partije zainteresovane, „javnost bi maltene uvijek znala kako će koji sudija da se izjasni“.
Preporučeno
,,I tu je onda apsurdno govoriti o Ustavnom sudu u pravom smislu te riječi, o sudijama Ustavnog suda koji bi trebalo da vode rasprave na nivou struke i da eventualno polemišu o tome. Očigledno je da je ta politička scena, da tako kažem, prenijeta i na Ustavni sud. I da se u Ustavnom sudu više vode političke rasprave i više glasa sa političkim, nego sa pravnim motivima”, zaključuje Radulović.