Nekoliko je faktora, smatra Savić, koji su uticali na nisku izlaznost na izborima.
„Prvi svakako ima veze sa zasićenjem – tri izborna ciklusa u ovoj godini, i ne više od osam, devet mjeseci unazad nekolika ciklusa lokalnih izbora, uključujući i one u Podgorici. Birači su ovim poslali važnu poruku biračima, ako oni budu umjeli da je pročitaju i razumiju, a to je da nijesu zadovoljni izbornom ponudom“, smatra Savić.Iz perspektive političkih procesa, dodaje sagovornik Analitike, tektonske promjene na političkoj sceni takođe su uticale na nisku izlaznost.
„Nestao je jedan antidepeesovski narativ koji je generisao veliki broj birača da izađu i glasaju protiv nečega, odnosno protiv nekoga. U okviru tog antidepeesovskog narativa važan faktor je i odlazak Mila Đukanovića sa funkcija u vlasti, kao i u partiji, a on je uvijek percipiran kao lider koji ima ulogu generatora i pozitivnih i negativnih glasova“, objašnjava Savić.
Ovakva izlaznost je, smatra sagovornik Analitike, u velikoj mjeri uticala i na rezultate izbora.
Zaustavljen trend rasta Pokreta Evropa sad
Govoreći o Pokretu Evropa sad, Savić podsjeća da je ta stranka u predizbornim anketama išla i do 30 odsto, dok je u različitim istraživanjima ukupni izborni potencijal PES išao između 34 i 37 odsto.
„Iako govorimo o maloj razlici između njihovog ostvarenog rezultata i onoga što su bile projekcije, u apsolutnim brojevima govorimo o ipak nešto većoj razlici. Ta razlika značajno utiče na poziciju PES kad je u pitanju njihovo koaliranje“, ističe Savić.
Ukazuje da je rast PES-a u ovom izbornom ciklusu zaustavljen.
„Moguće da su analize ekonomskih analitičara u predizbornoj kampanji doprinijele da se stekne opštiji uvid u njihov projekat Evropa sad 2 i da se vide sve falinke tog programa. S druge strane, ni oni sami nijesu razradili taj program da bude jasan biračima“, kaže Savić.
Afera Do Kvon urušila kredibilitet i integritet Spajića
Ipak, kako dodaje, veću „zaslugu“ za zaustavljanje rasta Pokreta Evropa sad ima i afera pokrenuta u posljednjim danima predizborne kampanje.
„Afera Do Kvon značajno je urušila integritet i kredibilitet lidera PES Milojka Spajića i otvorila prostor za različite percepcije, i medijske i političke i laičke, ali i onu koja je najvažnija u ovom slučaju – pravnu. Odgovor SDT-a još nijesmo dobili, tako da taj prostor daje za pravo da se u postizbornim danima razrješava politička pozicija Spajića“, kaže Savić.
Razrješenje afere, smatra naš sagovornik, uveliko će uticati na to da li se Spajić može percipirati kao budući mandatar za sastav nove vlade.
Abazović zloupotrijebio državne resurse
Neodlaskom s partijske funkcije Milatović je, prema riječima našeg sagovornika, želio da ostavi prostor u kojem može da usmjerava procese, samim tim i koaliranja PES u budućoj vladi.
„Ovaj višemjesečni sukob koji se pokušava nesrećno umotati u oblandu partijskih saopštenja i relativizovati, zapravo nije do kraja uspješan i pokazuje da je borba unutar PES za vodeću ulogu i dalje u toku“, izričit je Savić.
Kako dodaje, to sa sobom povlači i podjelu partije iznutra na one članove koji su bliski Milatoviću i one koji su bliski Spajiću.
„To dodatno otežava njihovu ulogu kao okosnice buduće vlade, ali i njihovu pregovaračku poziciju“, ističe Savić.
Afera pokrenuta od strane premijera u tehničkom mandatu u posljednjim danima kampanje bila je, smatra Savić, frapantan primjer zloupotrebe državnih resursa u predizborne svrhe i pokazuje novu dimenziju funkcionerske kampanje koju je Abazović sprovodio.
„Ako se pokaže da od te afere nema ništa, ove hipoteze će se ispostaviti kao u potpunosti dokazane. Ono što politički opstaje, što nema potrebe dokazivati, jeste da je on ovom aferom pokušao da podstakne dodatno sukob između Milatovića i Spajića i na taj način stvori određeni prostor za sebe“, napominje Savić.
Moguće da Milatović mandat povjeri nekom drugom
Sagovornik Analitike je stava da je ostalo mnogo otvorenih pitanja zbog čega, kako kaže, ovaj proces nije donio željenu političku stabilnost.
„Čini mi se da nastavljamo atmosferu političke nestabilnosti, u kojoj je moguće i da Milatović odluči da mandat povjeri nekom drugom, moguće da odluči da PES koalira sa ZBCG. Odlukom SDT-a i razrješenjem ove afere dobićemo odgovor na dosta ovih pitanja“, smatra Savić.
Uvjeren je i da predsjednik Milatović neće ostati u okviru svojih ingerencija, već da će kroz partijsku ulogu pokušati da koordiniše procesima postizbornih pregovora.
Ne možemo govoriti o principima i prirodnim koalicijama
Upitan o mogućim koalicijama za sastav nove vlast, Savić napominje da na političkoj sceni Crne Gore ne možemo govoriti o principijelnosti i principima.
„To smo imali priliku da vidimo u koaliranju Demokrata i Ure, u ponašanju koalicionih partnera prema predsjedniku opštine Pljevlja i njegovim anticrnogorskim stavovima. Sve to ukazuje da o principima ne možemo govoriti“, podvlači Savić.
Ne možemo, smatra Savić, govoriti ni o prirodnim koalicijama.
Upitan da li bi proevropska vlada mogla da se pravi s proruskim DF-om, Savić odgovara – sve je moguće.
„Svaki scenario je moguć i svako pitanje je ili polovično odgovoreno ili ostaje u potpunosti otvoreno. Za političku stabilnost, bez daljnjeg, najbolje bi bilo koaliranje PES i DPS. Međutim, mala je vjerovatnoća da će do takvog koaliranja doći“, smatra Savić.
Teško očekivati da Demokrate idu bez Ure
Jedan scenario je, objašnjava Savić, da PES s manjinama i Demokratama bez Ure dobije manjinsku podršku DPS, ali tada bismo, kako kaže, dobili nešto što je slično postojećoj Vladi, što ne bi doprinijelo stabilnosti.
„Teško je očekivati da će Demokrate pristati da budu dio koalicionog aranžmana bez Ure, zato što je njihova koalicija pokazala da nemaju sinergetski efekat, da nijesu povećali učešće u biračkom tijelu, da se mogu smatrati najvećim gubitnicima ovih izbora. Sve to nam govori da je ova koalicija zapravo bila koalicija spasa“, navodi Savić.
Otvoreni prostor, s gomilom modela i mogućnosti, ne govori nam da će formiranje vlade biti brzo i da će ta vlada biti stabilna.
„To nas opet uvodi u atmosferu iščekivanja u kojoj, nažalost, opet neće biti mjesta za ubrzanje puta ka EU i nužno potrebne institucionalne i ekonomske reforme“, ističe Savić.
Fascinantan rezultat Bošnjačke stranke, odličan HGI
Govoreći o izbornom rezultatu predstavnika manjinskih naroda, Savić napominje da najviše razloga za slavlje imaju predstavnici Bošnjačke stranke i HGI.
„Rezultat partija albanske manjine je očekivan, a rezultat Bošnjačke stranke je fascinantan i pokazuje disciplinu u okviru njihovog biračkog tijela, konsolidovanje redova nakon 2020. godine i raznih trzavica u okviru tog nacionalnog korpusa. Govori i o struji koja će, u skladu sa svojim konzervativnim svjetonazorom, da bude dio koalicionog aranžmana, kao što su ostali u Vladi u tehničkom mandatu“, navodi Savić.
Rezultat HGI ocjenjuje kao odličan.
„Taj rezultat govori o jednoj politički lijepoj, umjerenoj i s jasnim porukama vođenoj kampanji, ali govori i o konsolidaciji redova unutar hrvatske nacionalne manjine. Ovo je jako važno za parlamentarizam i demokratiju u Crnoj Gori“, napominje sagovornik Analitike.
SDP teško uspijeva da se konsoliduje
Savić je izrazio nadu da ćemo u finalnim rezultatima vidjeti i cenzus SDP.
„Uzimajući u obzir njihovu istorijsku ulogu u političkim i društvenim procesima od 90-ih naovamo, smatram da je značajni da socijaldemokratska ideja bude predstavljena u parlamentu. Međutim, oni su se, svjesno ili nesvjesno, zauzeli za politički rizik koji je bio na staklenim nogama. Ipak, da bismo vidjeli koliko im se taj rizik isplatio ili ne potrebno je sačekati da se prebroji svaki glas“, smatra Savić.
Prema njegovim riječima, SDP teško uspijeva da se konsoliduje poslije zaista teških poremećaja unutar partije.
„Izgubili su lica koja su bila najprepoznatljivija, izbacili su u prvi plan one koji široj javnosti jesu poznati, ali ne u toj mjeri, a i kampanja je išla na liniju njihove samobitnosti s manje obraćanja pažnje na neki konkretni program. Kroz te narative koji su plasirali išlo se linijama negativnog odnosa prema DPS, PES i Uri, gdje su mislili da će u tom međuprostoru da oduzmu glasove od ovih konstituenata“, objašnjava Savić.
Čini se, kako dodaje, da bi bilo bolje da su svoja dva mandata sačuvali u okviru koalicije.
DPS uspio da zaustavi pad i parira PES
Osvrnuvši se na rezultat koji je postigla koalicija „Zajedno“, Savić smatra da oni imaju razlog da budu zadovoljni.
„Njihov ukupni izborni potencijal kretao se oko 25, 26 procenata, a oni su na pragu 24 procenta i iz tog razloga smatram da moraju biti zadovoljni“, kaže Savić.
Napominje da je promjenama unutar partije DPS uspio da zaustavi pad.
„Podsjetiću na predviđanja da će oni doći na nivo koalicije ZBCG, a ovo je ipak značajniji rezultat. Poslate su jasne slike koje ljude okupljaju, s kojim profesionalnim integritetima i oni su uspjeli, čini se najbolje od svih, da pariraju nametnutom narativu PES“, ističe Savić.
Govoreći o reformama unutar DPS, Savić napominje da se spolja može percipirati da su te promjene spore ili da nijesu dovoljne i blagovremene, ali njima iznutra, kako kaže, zaista jesu tektonske.
„Odreći se u kratkom vremenskom periodu etabliranih partijskih autoriteta, koji su nažalost bili generatori nezadovoljstva i u samom korpusu glasača DPS jeste tektonski poremećaj za jednu partiju i partijsku mašineriju kakva je DPS“, ocjenuje Savić.
Stava je i da je DPS uspjela da se stabilizuje.
„Čini se da će puni izborni potencijal ostvariti tek u narednom izbornom ciklusu, ako nastave da paralelno, bili vlast ili opozicija, sprovode promjere unutar partije i s foskusom na kadrove koji ne nose breme prošlosti i sve ono što mi percipiramo kao loše u tridesetogodišnjoj vladavini DPS“, ističe Savić.
Nosioci najveće podrške nose i najveću odgovornost
I bez izbora, napominje on, može da dođe do pada jedne i formiranja nove vlade.
„Previše je političkih opcija koje mogu da nas mrcvare čitav četvorogodišnji period“, napominje Savić.
Ukazuje i koliko je važno za demokratiju u Crnoj Gori da više nemamo jednu monopolističku partiju.
„Međutim, loša vijest je da s ovakvom raspodjelom biračkog tijela ne možemo ući u brzo formiranje stabilne vlade. Previše je partijskih interesa, mi nijesmo društvo na nivou političke kulture i demokratskog razvoja koje može da računa na principe i konsenzuse oko najvažnijih pitanja“, kaže Savić.
Stava je i da će u ovom procesu najviše izgubiti Pokret Evropa sad, koji će morati da, kako kaže, izgubi dio predizbornih obećanja i vaga koji model koaliranja će ih politički najmanje koštati.
Preporučeno
„Oni kao nosioci najveće podrške nose i najveću odgovornost, a najveća odgovornost nosi i najveću vidljivost u biračkom tijelu „krivca“ za sve što ne bude dobro“, zaključuje Savić.