Dodao je da je u odnosu na prethodne, 44. crnogorska Vlada zatvorenija, što se vidjelo i tokom konferencije za novinare organizovane povodom 100 dana Vlade, kroz talas populizma i odgovore na pitanja “to me ne zanima, to ćemo da uradimo brzo”.
“Takvom “paf paf” metodologijom prema podacima Instituta Alternativa 17 zakona je prošlo procedure po hitnom postupku, neki od njih su zapravo i trebali da prođu takvu procedure, no većina njih nije. Takođe, retroaktivno ukidanje povjerenja našoj predstavnici u Sudu za ljudska prava u Strazburu je nešto što govori da nemaju konkretnog plana. A kada govorimo o konkretnom planu mi koji pratimo reformu javne uprave i rad vlade znamo koliko je važno da jedna Vlada donese godišnji program rada kako bi znali što da očekujemo, što za ovih 100 dana nijesmo vidjeli”, kazao je on.
Ono što je urađeno u deblokadi pravosudnog sistema tokom 100 prvih dana Vlade može biti tačka o kojoj se može govoriti o pozitivnom učininku.
“Iako je to formalno nadležnost parlamenta, vidjeli smo i u pregovorima da je tu dosta izvršna vlast učinila da do toga dođe. Ostaje pitanje Vrhovnog suda, koje je otvoreno i dalje, koje je značajno za proces evropskih integracija”, kazao je Savić.
Evropska unija, navodi on, poslije narušenih odnosa u prethodne dvije Vlade, gleda na Crnu Goru drugačijim očima.
Komentarišući najave premijera Milojka Spajića da će ukoliko do kraja godine prosječne plate biti 1.000 a minimalne 700 eura dati ostavku, Savić kaže da je riječ o nastavku populizma.
“Bez da ulazim u oblast ekonomske analize, rekao bih da je istina da su mnogi imali rezerve prema programu Evropa sad 1, i da su oni uspjeli promjenom velikog broja zakona, dođu do tog programa. Evropa sad 2 je velika nepoznanica, i sumnjam kao građanin da može doći do toga, jer nemamo nijedan pisani trag da to možemo da izvedemo”, vjeruje on.
Sjednicu Odbora za bezbjednost i odbranu je, kaže, bilo mučno gledati.
Preporučeno
“Mislim da građani sa žaljenjem gledaju na svoje predstavnike”, zaključio je Savić.