Potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju Momo Koprivica predsjedavao je juče drugom po redu sjednicom Savjeta za vladavinu prava.
Na sjednici je, kako je saopšteno, konstatovan visok procenat realizacije zaključaka s prošle, konstitutivne sjednice Savjeta, uz naglasak na potrebu sistemskog rješavanja pitanja nedovoljnih kadrovskih i prostornih kapaciteta u sudstvu i tužilaštvu.“Ocijenjeno je da se reforme moraju realizovati u pravcu podizanja povjerenja u pravosuđe i dostizanja osuđujućih presuda sa snažnim odvraćajućim dejstvom u slučajevima organizovanog kriminala i korupcije, što je preduslov, kako pravde, tako i ubrzavanja EU integracije”, kaže se u saopštenju.
U osvrtu na realizaciju zaključaka s prethodne sjednice, Koprivica je naglasio da je ostvaren napredak u više oblasti, uključujući pitanje obezbjeđivanje prostornih kapaciteta za Osnovno državnog tužilaštvo u Pljevljima, zatim pitanje preseljenja Specijalnog državnog tužilaštva i Specijalnog policijskog odjeljenja, te pristupanja Crne Gore Istanbulskom akcionom planu za borbu protiv korupcije.
“Pored navedenog, evidentni su i konkretni pomaci na planu realizacije preporuka međunarodnog tijela za borbu protiv korupcije – GRECO. U kontekstu potrebe za sistemskim unapređenjem uslova rada u pravosuđu, konstatovano je da se do kraja godine planira utvrđivanje predloga zakona o zaradama i drugim pravima nosilaca pravosudnih i ustavnosudskih funkcija te da je, do tada, sudijama i predsjednici Ustavnog suda dodijeljen dodatak na zaradu kako bi se njihov status izjednačio sa ostalim nosiocima sudijskih funkcija”, dodaju iz Savjeta za vladavinu prava.
Poseban fokus stavljen je na preliminarne ocjene iz Nezvaničnog radnog dokumenta Evropske komisije (Non-paper), koji sadrži ocjenu stanja i preporuke za unapređenje u oblasti poglavlja 23 i 24.
“Savjet je produbljeno analizirao navedene ocjene, u cilju stvaranja osnova za što bržu i efikasniju implementaciju preporuka, kako bi se stvorili uslovi za zatvaranje ovih ključnih poglavlja do kraja 2026. godine. Ukazano je na značaj kontinuiranog praćenja preporuka EK i njihove hitne implementacije, posebno kada je riječ o jačanju kapaciteta pravosuđa, borbi protiv korupcije i očuvanju nezavisnosti ključnih institucija. Konstatovano je da pojedine preporuke zahtijevaju izmjene Ustava, te da je resorno ministarstvo već preduzelo određene aktivnosti na tom planu”, kaže se u saopštenju.
Savjet je razmotrio i stanje u vezi sa realizacijom akcionih planova za ispunjenje završnih mjerila u poglavljima 23 i 24, koje je Vlada usvojila 25. aprila 2025. godine.
“Ukazano je na potrebu hitnog sprovođenja mjera, uz zaključak da se svi nadležni organi dodatno angažuju u cilju što skorijeg ispunjavanja obaveza iz pregovaračkog procesa sa Evropskom unijom”, saopštili su iz Savjeta.
Zamjenica predsjednika Savjeta je ministarka evropskih poslova, a članovi su predsjednica Vrhovnog suda, predsjednica Ustavnog suda, predsjednik Sudskog savjeta, vrhovni državni tužilac, glavni specijalni tužilac, ministri pravde, unutrašnjih poslova, ljudskih i manjinskih prava, zatim, direktor Uprave policije, direktor Agencije za spečavanje korupcije, glavni pregovarač, pregovarač za klaster I i šefice pregovaračkih grupa za poglavlja 23 i 24.
Preporučeno
Član Savjeta je i jedan predstavnik NVO sektora.