Đurović je na pres konferenciji sa Volfgangom Sobotkom,predsjednikom Nacionalnog savjeta Republike Austrije ocijenila da je zemlja svjesna domaćih zadataka i neophodnih reformskih procesa, ali i izazova na tom putu.
“Nadam se da ćemo uskoro obezbjediti adekvatnu političku stabilnost što će nam pomoci da nadjemo odgovore kako bismo nastavili reformskim putem”, rekla je Đurović, dodajući da je i posjeta Sobotke bila u tom kontekstu, jer je Austrija uvijek podržavala zemlju na putu ka EU.Crna Gora je, kako je navela, doslijedna u primjeni svoje strateške i bezbjednosne politike.
“Nadamo sa da ćemo uskoro dobiti i datum za priključenje EU”, dodala je ona.
Sobotka je kazao da je Crna Gora dugo bila primjer u procesu evropskih integracija.
“Otvorili ste sva poglavlja treba ih zatvoriti i mi treba da pružimo podršku. Priznanje za to je jedno, odgovornost za budućnost je u rukama Crne Gore i nadam se da će izborom novog predsjednika dobiti novu snagu i brzinu koju građani i žele i očekuju jer vidimo da stanovništvo ima pozitivnu sliku o Evropi”, rekao je Sobotka.
Odgovarajući na pitanje kako Crna Gora može da se izbori sa situacijom sa kojom se trenutno suočava, kada su u pitanju evropske integracije, Sobotka je kazao da Ustavno pravno pitanje sama država mora da riješi, kao i sudovi.
“To drugo niko ne može za Crnu Goru da uradi. Ono što mi možemo je da berlnski proces se ubrzava i tu možemo internzivnije da se bavimo kako da intenzibiramo proces pristupanja…to je jedna stvar a druga stvar je da mi vas ohrabrujemo da na tom putu da od deklarativnog pređemo na operativno. Svaki proces tranzicije je težak i tu morate imati ustaljene strukture koje morate napustiti”, rekao je Sobotka.
Upitan kako parlament koji je raspušten može donositi zakone, Sobotka je kazao da je i Austriji, praksa slična kao u Crnoj Gori.
“Kod nas je slično – parlament je je izabran onoliko dugo i ima pravo da radi dok se ne sazove novi parlament, jer u međuvremenu biste imali vakum a to ne smijete imati. U tom vremenu promjene vlasti, imate moralnu i političku obavezi ali i u tom vremenu se donose zakoni koji će važiti i posle mandata tog parlament. Što se tiče raspuštanja, o tome treba da odluče sudovi”, rekao je Sobotka.
Đurović je, odgovarajući na pitanje da li Skupština treba da donosi zakone, imajući u vidu da je raspuštena, podsjetila Đukanović donio ukaz o raspustanju parlamenta.
“Za koji smatram da nije u skladu sa Ustavom i kao takav je osporen pred Ustavnim sudom. Nažalost, Ustavni sud nije našao za shodno da razmatra to pitanje a to smatram nedostatkom društva jer US mora da da odgovore na pitanja koja se tiču funkcionisanja sistema. Ustavni sud je morao donijetu odluku, ali on nije želio ni da razmatra tu inicijativu”, rekla je Đurović.
Pojasnila je da je sjednica Skupštine sazvana prije nego što je Đukanović donio ukaz o raspuštanju. Na toj sjednici je, kako je kazala, usvojen veliki broj zakona iz domena berlinskog procesa.
Preporučeno
“Nažalost zakoni još čekaju kod predsjednika da ih proglasi, još nisu na snazi. Očekujem od Milatovića da nakon inaugracije te zakone proglasi. U međuvremenu je zakazana sjednica sa izvještajima Agencija čiji se organi glasaju u parlamentu, nijesu u pitanj sistemski zakoni. DF je imao svoje stanovište u tom dijelu, izazvano nekim drugim odnosima, smatram da se parlament ponaša restriktivno ne u smislu da je to ustavno ograničenje, već u smislu da će parlamentarni izbori biti da li će biti za 30 ili 130 ne znamo ali je izvjesno da će biti vrlo skoro i smatramo odgovornošću da sistemske zakone razmatra nova većina i da donese odluke u tom pravcu”, rekla je Đurović.