Redakcija Pobjede, u namjeri da Injac pruži priliku da o svemu konačno progovori javno, odgovori na brojna pitanja ne čekajući formiranje, kako je kazala, „stabilne političke vlade“, kontaktirala je bivšu ministarku i funkcionerku „Evrope sad“. Ona, sa druge strane, na telefonske pozive nije odgovorila, a poslate poruke je ignorisala.
U gostovanju na RTCG Injac je kazala da je potrebna stabilna politička vlada kako bi se „konačno saznali detalji oko Belvedera“.– Konačno će javnost biti informisana o suštini svega toga i o tome koliko se špekulisalo i koliko je negativnih konotacija bilo prema gospodinu Milatoviću (Jakov) tokom kampanje, kada nijesu imali šta drugo, koristeći dezinformacije i spinove o nekakvoj njegovoj ulozi u toj WAR sobi – kazala je ona.
No, u svojoj namjeri da zaštiti partijskog kolegu, Injac je i sama pribjegla spinovanju pa, prema njenim navodima, ispada da je „nekakva uloga“ Jakova Milatovića u nasilnoj intronizaciji Joanikija Mićovića 5. septembra 2021. godine izmišljena u martu ove godine.
Kontroverza uloge u tom činu, ne samo Milatovića već i tadašnjeg ministra finansija Milojka Spajića, poslanika Moma Koprivice i Marka Milačića, kao i stanovite, široj javnosti nepoznate, ženske osobe iz Ministarstva poljoprivrede, započela je onog trenutka kada je tadašnji premijer Zdravko Krivokapić, tokom krize na Cetinju, objavio fotografiju na kojoj su u famoznoj WAR sobi, osim njih šestoro, i tadašnji šef Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejan Vukšić i ministarka Injac.
Svoju ulogu u toj noći pokušao je da relativizuje i sam Milatović u kratkom razgovoru sa novinarom Pobjede 10. marta, neposredno nakon incidenta na Cetinju kada je nekoliko desetina građana prijestonice protestovalo uoči njegovog predizbornog skupa, upravo zbog njegovog prisustva u tzv. WAR sobi 5. septembra 2021. godine.
Nakon prvog komentara incidenta koji tada, zanimljivo, nije nazvao napadom na njega već konstatovao da nikakav komentar nema, osim da je u pitanju „vjerovatno rezultat siromaštva i loših politika“, te da će uraditi sve da kao predsjednik „brine i o unapređenju životnog standarda svih Cetinjana“, na opasku novinara da protest nema nikakve veze sa životnim standardom, već sa njegovom umiješanošću u događaje u vezi sa ustoličenjem, Milatović je kazao kako on „kao ministar ekonomskog razvoja nije mogao baš pretjerano da bude umiješan“.
Kao i Oliveri Injac juče, Pobjeda je tada i Milatoviću ponudila priliku da objasni što je radio u WAR sobi u noći između 4. i 5. septembra 2021. godine, na što je on odgovorio kako su tamo bili svi članovi Vlade.
Na novu opasku novinara da na famoznoj fotografiji nijesu svi članovi Vlade, Milatović je kazao da ljudi u toj sobi nijesu „odlučivali o svemu“.
Da bi se, kako je saopštila Injac u izbornoj noći, priča o Belvederu „zaista jednom zauvijek zatvorila“, neophodno je da crnogorska javnost dobije odgovore na brojna pitanja, te da pred pravosudnim organima odgovaraju oni koji su kršeći zakone i procedure, mimo procjena ANB-a i Uprave policije, odlučili da rizikuju živote građana.
Tijelo koje je formirao premijer Krivokapić tokom krize na Cetinju nije imalo ustavno pravo da donosi bilo kakve odluke, jer je to u isključivoj nadležnosti Savjeta za odbranu i bezbjednost, Vijeća za nacionalnu bezbjednost i Uprave policije.
Formacijski, poslanicima Milačiću i Koprivici, ženskoj osobi iz ministarstva kojim je rukovodio Aleksandar Stijović (kojeg gledamo ovih dana na fotografijama iz Milatovićevog štaba) u WAR sobi nije bilo mjesta, jer nijesu pripadali državnom vrhu, odnosno članovima Vijeća za nacionalnu bezbjednost.
Tada su mediji bliski Vladi objavlili informaciju da je Milačić čak aktivno učestvovao u kreiranju strategija za rute kretanja zvaničnika Crkve Srbije.
Sa druge strane, oni koji su formacijski trebali biti u WAR sobi, tadašnji koordinator bezbjednosnog sektora Dritan Abazović, ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović i direktor Uprave policije Zoran Brđanin, prema tadašnjem pisanju provladinih medija, u tom periodu boravili su u drugoj kancelariji.
Dan nakon nasilnog ustoličenja Mićovića, Krivokapić je u septembru 2021. godine na konferenciji za medije kazao da je komandni lanac bio prekinut, sve dok on nije ultimativno tražio da helikopter poleti. Dan kasnije Abazović se pohvalio besprijekorno izvedenom akcijom.
Dvadesetak dana nakon događaja na Cetinju, ministar Sekulović je pred skupštinskim Odborom za bezbjednost i odbranu svjedočio da je premijer Krivokapić nezakonitim obavezujućim uputstvom, koje mu je uručila tadašnja generalna sekretarka Vlade Žana Praščević-Milačić, supruga poslanika Milačića i rekla: „Od premijera“. Ova informacija takođe potvrđuje činjenicu da ministar nije bio u istoj prostoriji sa Krivokapićem.
Sekulović je, prema sopstvenom svjedočenju, odbio da izvrši uputstvo objašnjavajući da je bilo nezakonito, te da ministar prema Zakonu ne može da operativno komanduje policijom.
– To uputstvo nije bilo zakonito jer operativna nezavisnost policije znači da ne može niko, ali niko, pa ni ministar unutrašnjih poslova ništa dalje. Sve i da sam htio, nijesam mogao da naložim nešto što nije po zakonu – kazao je tada Sekulović ne precizirajući što je konkretno Krivokapić očekivao od ministra da radi sa policijom.
Kako je Pobjeda već pisala, posebno je problematična bila i odluka o upotrebi vojnog helikoptera tipa ,,bel“ kojim su velikodostojnici Crkve Srbije, patrijarh Porfirije i mitropolit Joanikije prevezeni do Cetinjskog manastira bez prethodne dozvole Savjeta za odbranu i bezbjednost čime je grubo prekršen Ustav Crne Gore.
Ovo je samo dio pitanja na koja odgovore čeka crnogorska javnost kako bi se pitanje događaja na Cetinju tokom nasilnog ustoličenja Mićovića, kako reče Injac, jednom zauvijek zatvorilo.
Preporučeno
Do tada, najbliže istini zvuči tvrdnja predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koji je premijera Krivokapića i njegov tim, u kojem su bile sadašnje vedete Pokreta „Evropa sad“, tada pohvalio što su ispunili sve što su od njih tražili iz Beograda i Srpske pravoslavne crkve.