test

Sukob predsjednika i premijera vodi razgradnji institucija i cijelog društva

Standard

12/12/2024

07:05

Sukobi najviših državnih zvaničnika govore da oni nijesu dorasli obavljanju tako važnih funkcija na koje su izabrani, što će imati za posljedicu razgradnju institucionalnog bića države, ali i cjelokupnog crnogorskog društva, smatraju sagovornici Pobjede.

U utorak je propao još jedan pokušaj održavanja sjednice Savjeta za bezbjednost i odbranu jer se na zakazanom zasijedanju, iz revolta zbog odluke šefa države Jakova Milatovića da iz rada Savjeta isključi ministra odbrane Dragana Krapovića, nije pojavio premijer Milojko Spajić, što je dodatno produbilo jaz između dvojice najviših državnih funkcionera.

Advokat i univerzitetski profesor Miloš Vukčević kaže za Pobjedu da to šalje loše poruke.

“Svi ti sukobi dovode do slabljenja kompletnih institucija u Crnoj Gori, ali ujedno vode društvo u stanje anarhije i bezvlašća, u kojem će se svaki pojedinac zabrinuti za svoju sigurnost. Posebno je taj sukob vidljiv i opasan u sektoru bezbjednosti, koji ne trpi improvizaciju i ne ostavlja prostor za samovolju državnih funkcionera”, ističe on.

Miloš Vukčević

Takođe ukazuje kako će najnoviji sukob predsjednika i premijera, koji se ogleda u nedolaženju Spajića na sjednicu Savjeta, „imati za posljedicu blokadu najvišeg tijela zaduženog za komandovanje vojskom“.

“To će se veoma negativno odraziti ne samo na spoljnopolitički ugled Crne Gore, već će potencijalno ugroziti bezbjednost Crne Gore i njenih građana. Savjet za odbranu i bezbjednost ne smije biti talac ličnog sukoba predsjednika države i premijera”, dodaje on.

Vukčević navodi da je u konkretnom slučaju premijer taj koji je svojevoljno odlučio da se ne pojavi na sjednici i time blokira rad Savjeta, te da samovoljno ponašanje nije dopustivo.

Podsjetio je na još jedan nedavni sukob u kome su akteri bili premijer i ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović iz Demokrata. Glavni razlog bio je izbor direktora policije, nakon što je Vlada imenovala vršioca te dužnosti, a bez prijedloga ministra unutrašnjih poslova, koji je na to zaprijetio podnošenjem krivičnih prijava.

“Najviši državni zvaničnici moraju shvatiti da vrše funkciju u ime države Crne Gore i njenih građana, te da moraju ostaviti po strani lični i partijski interes. Odluke moraju da zasnivaju samo na onome što je interes države i društva. Drugim riječima, funkcioneri su tu da zaštite državni interes i budu servis građana. Stoga bi trebalo više da budu državnici, a manje političari”, potcrtava Vukčević.

Na sličan način aktuelne događaje ocjenjuje i poslanik SD-a Nikola Zirojević, koji podsjeća da se „iz dana u dan sve više vidi da institucije u Crnoj Gori ne funkcionišu“.

Nikola Zirojević

“Sada na sceni imamo potpunu blokadu Savjeta za bezbjednost i odbranu, kao jednog od vitalnijih tijela koje se bavi sigurnošću građana Crne Gore i države uopšte. Imamo situaciju da predsjednik i premijer države uopšte ne komuniciraju. Vidjeli smo da je predsjednik države javno kazao i žalio se da mu se predsjednik Vlade čak ni ne javlja na telefon”, ukazuje sagovornik Pobjede.

No, prema Zirojeviću, nesaglasja se čuju i u samoj Vladi, te takođe podsjeća na slučaj tužbe ministra Šaranovića protiv Vlade u kojoj sjedi.

“Danas iz te iste partije u nebesa dižu premijera zato što je, kako oni kažu, stao iza svog ministra. Tu se vidi klasično političko lešinarenje i koliko su, zapravo, ti ljudi spremni da u veoma kratkim rokovima jedni druge ili okivaju u zvijezde ili napadaju i kritikuju do neviđenih granica”, napominje on.

Poslanik SD-a ukazuje da danas rijetko koja institucija u Crnoj Gori funkcioniše na normalan, odnosno regularan način.

“Svakako da sve to već ima ozbiljne posljedice i po državu i po njen put u EU. Sve to iz prostog razloga što je dugo trebalo da se izgrade institucije države Crne Gore ovakve kakve su, sa svim njihovim manama i vrlinama. No, za četiri godine one su u najvećem broju u potpunosti devastirane. Trebaće mnogo više vremena da se stvari vrate na staro, a da ne govorimo o nekom potencijalnom napretku”, zaključuje Zirojević za Pobjedu.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Skupština Crne Gore

Ostavite komentar

Komentari (0)