Prema preliminarnim rezultatima Centra za monitoring i Centra za demokratsku tranziciju, Milatović je pobijedio Đukanovića sa ubjedljivih 20 odsto razlike ili nešto preko sedamdeset hiljada glasova razlike.
Prema podacima Centra za demokratsku tranziciju (CDT), na osnovu 100 odsto obrađenog uzorka Milatović je osvojio 58,9 a Đukanović 41,1. Slični su i podaci Centra za monitoring po kojem je Milatović osvojio 60 odsto glasova, a Milatović 40 odsto.Izlaznost je, prema podacima Državne izborne komisije, bila 69,3 odsto. U apsolutnim brojkama Milatović je osvojio nešto oko 230 hiljada glasova, a Đukanović blizu 160 hiljada glasova.
MILATOVIĆ ČEKAO 30 GODINA
Pobjednik predsjedničkih izbora Jakov Milatović kazao je da su ovu noć čekali više od 30 godina.
– Neka nam je sa srećom pobjeda svih nas, neka nam je sa srećom pobjeda pomirene Crne Gore – rekao je Milatović.
On je rekao da je ,,napravljen korak ka bogatijoj, ravnopravnijoj, ljepšoj, evropskoj Crnoj Gori“.
– Vidite kakva je ovo sila zajedničke Crne Gore i upravo je ovo država svih nas koji su čekali zajedničku pobjedu. Mi smo večeras sa svim građanima i građankama rekli presudno zbogom kriminalu, korupciju i povezivanju politike sa kriminalom i korupcijom – nikad više. A rekli smo ,,veliko dobro“ veče i ,,dobar dan“ velikoj, uspješnoj i evropskoj Crnoj Gori – rekao je Milatović. U društvu novoizabranog predsjednika bili su i Dritan Abazović, Andrija Mandić, Aleksa Bečić ali i bivši premijer Zdravko Krivokapić.
Večeras, kako kaže, ostavljaju prošlost u prošlosti, ističući da je ovo istorijski dan. Obećao je da će ,,istinski biti predsjendik svih građana i građanski Crne Gore“.
Nikada nas više neće dijeliti, suromašiti i zarobljavati državu kriminalom i korupcijom – dodao je Milatović.
Poručio je da će u narednih pet godina uvesti Crnu Goru u Evropsku uniju.
– Takođe, nikada više iz Crne Gore neće ići trzavice prema bilo kojoj zemlji Zapadnog Balkana, želimo najbolje moguće odnose sa susjedima – želimo zajedništvo, slogu i napredak u evropskom Zapadnom Balkanu. Mi ovdje poručujemo da želimo da se bavimo temama od životnog značaja, ekonomijom i EU i to su naša tri ključna prioriteta – naglasio je Milatović.
Novoizabrani predsjednik nije naznačio prema kome su ,,iz Crne Gore išle trzavice“, ali je očito mislio na Srbiju kojom vlada Aleksandar Vučić.
Prema Milatovićevim riječima, rečeno je zbogom ,,pogubnom režimu i posljednjem evropskom diktatoru“.
Crnu Goru nikada niko neće svađati, Crna Gora je svih nas – poručio je Milatović.
U štabu Pokreta ,,Evropa sad“ skandirali su: ,,Milo, lopove“ i ,,Hapsi, Dritane“…
Milatović je nakon toga pozvao građane da ,,dostojanstveno slave“.
Ništa ne treba da unizi veličanstvenost ove naše istorijske pobjede. Hvala vam ljudi, slobodna, pravednija, ravnopravnija, jednakija Crna Goro u kojoj će svi građani od sada imati iste šanse za uspjeh i gdje će za uspjeh jedino biti potrebno ono koliko neko zna i umije. To je Crna Gora svih nas, za koju smo se večeras izborili – zaključio je Milatović.
Prve preliminarne analize pokazuju da je Milatovićev rezultat od 60 odsto, odnosno gotovo 230 hiljada glasova, referendumski rezultat koji je pokazao plebiscitarno izjašnjavanje protiv aktuelnog lidera države.
Milatovićev rezultat je čak tridesetak hiljada glasova veći u zbiru od ostalih kandidata koji su ga podržali u prvom krugu. Suverenističkom bloku su za parlamentrane izbore potrebni očigledno, kako to pokazuju rezultati, nove politike i novi ljudi.
ČESTITKE ĐUKANOVIĆA
Predsjednički kandidat Demokratske partije socijalista Milo Đukanović čestitao je Milatoviću na pobjedi i poručio da će nastaviti da se bori za građansku multietničku Crnu Goru na kojoj god poziciji da bude.
– Crna Gora je izabrala, ja taj izbor poštujem. Čestitam Jakovu Milatoviću, želim da bude uspješan predsjednik, jer – ako bude to – može značiti da Crna Gora može biti uspješna država. Ovo je prilika da zahvalim građanima koji su masovnim učešćem na izborima doprinijeli da u Crnoj Gori imamo još jedan kredibilan izborni proces koji doprinosi ugledu Crne Gore i svakog građanina. Želim da se zahvalim svakom građaninu koji je meni dao povjerenje, zaista svaki glas cijenim. Nekada su ti glasovi bili dovoljni za većinu, u ovom trenutku nijesu, ali za mene su vrijedni kao planina – istakao je.
Rekao je i da je ponosan što je većinsku podršku dobio u opštinama gdje većinu čine manjinski narodi, a posebno se zahvalio i ljudima koji su iz regiona i svijeta došli kako bi bili dio ovog procesa.
Smatra da je veoma važno da Crna Gora napravi izbor i na parlamentarnim izborima.
– Sve što se događa ovih dana potvrđuje da Crna Gora, nažalost, nema vladu, da ima zalutale institucije, te institucije ni sada nijesu bile na visini zadatka. Ne želim ni riječ da kažem na tu temu. Ja sam čestitao, ali institucije su se pokazale veoma slabe i jako je važno da Crna Gora dobije odgovornu vladu koja će je voditi putem evropskog cilja – naglasio je Đukanović.
Mogao je, dodao je, izbore posmatrati „sa tribina“, ali nije želio, jer, kako je rekao, to nije htio zbog odgovornosti koju je osjećao.
U ovu izbornu trku uvela me potreba da sa ljudima koji slijede moju politiku zaštitimo državnu čast Crne Gore i Crnogoraca. Mislim da smo to uradili i danas. Nekada na izborima pobjeđujete, nekada izgubite. Mislim da smo pokazali apsolutnu odgovornost prema Crnoj Gori i nastavićemo to da radimo. Što se mene tiče građanska, multietnička Crna Gora ostaje moja preokupacija, moja ljubav i ono čemu ću biti posvećen do kraja života – poručio je Đukanović.
Istakao je i da će predsjednik Crne Gore biti do 21. maja i da će se potruditi da obavi svoj posao.
Bez obzira što je moj pogled na ovu ponudu bio mnogo kritičniji, prihvatam ovakav sud demokratske javnosti i želim da novi predsjednik bude dostojan povjerenja koje je zadobio – zaključio je Đukanović.
Nakon što je završio obraćanje, novinarka Televizije Vijesti Danijela Lasica pokušala je da postavi pitanje Đukanoviću, ali to nije uspjela zbog zvižduka okupljenih pristalica u sali.
Đukanović je govorio kako ne može da čuje njeno pitanje, a nakon više neuspjelih pokušaja novinarke kratko je kazao kako će biti prilika da odgovara na pitanje i pošao. Pitanje novinarke Vijesti pratile su crnogorske pjesme i himna države kao i ovacije aktuelnom predsjedniku države.
BEČIĆ O DIKTATORIMA
Završena je jedna diktatorska era i politička karijera koja je trajala 35 godina. Ovo nije samo običan dan, već istorijski dan, dan kada smo kao jedan tim i jedna država odlučili da slavimo slobodu – saopštio je predsjednik Demokrata Aleksa Bečić.
Kada se, kako je naveo, kao neko ko se od svojih najmlađih dana borio protiv režima, osvrne unazad, vidi decenije borbe, decenije tuge, decenije patnje, koje je naš narod pretrpio.
– I kada se sjetim svih tih trenutaka, sjetim se i svih ljudi koji su u tome učestvovali – onih koji su dali svoje živote, onih koji su dali svoju slobodu, onih koji su prebijeni, politički hapšeni, onih koji su prognani i ostavljeni bez posla – kazao je Bečić. Ovo veče je, ocjenjuje, ,,trijumf tih ljudi“.
– Njihova žrtva je naša inspiracija, njihova hrabrost je naša snaga, a njihovo nasljeđe je naša obaveza. Vrijeme je da se sjetimo njih koji su sanjali ovaj dan, ali nijesu doživjeli da ga vide – rekao je predsjednik Demokratske Crne Gore.
Zato, dodaje, nijedan teret nije pretežak, nijedan diktator nije prejak, kad je iskrena i bezrezervna podrška Demokrata i onih koji su sanjali slobodu.
Dokazali smo da smo spremni da žrtvujemo sve što imamo, znajući da su male naše žrtve u odnosu na veliku i vječnu slobodu Crne Gore. Ali ujedno i znamo da oni koji bi trebali to najviše cijeniti, obično to ne učine – ocijenio je Bečić, poručujući da treba da se ,,raduje Crna Gora svih vjera i nacija, jer su tvoji građani dobili mlade lidere koji će služiti tebi“.
Pobjeda Jakova Milatovića, prema njegovim riječima je, temelj našeg pomirenja, napretka i evropske budućnosti. Sada je vrijeme da narod vječno vlada, a Crna Gora da vječno živi!
-Zaklinjem se da ću uvijek biti vjeran ovom danu, ovom trenutku i ovoj slobodi. Časti mi – zaključio je Bečić.
ČESTITKE ABAZOVIĆA
Premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović čestitao je predsjedničkom kandidatu Pokreta ,,Evropa sad“ Jakovu Milatoviću na, kako je naveo, izboru za prvog evropskog predsjednika u istoriji Crne Gore.
Čestitam Milatoviću izbor za prvog evropskog predsjednika u istoriji Crne Gore. Misija je završena – rekao je Abazović na Tviteru. On je kazao da je pred Crnom Gorom svijetla budućnost. – Radićemo zajedno za evropsku, građansku i ekološku državu – kazao je Abazović.
Nakon završenih predsjedničkih, Crnu Goru očekuju vanredni parlamentarni izbori 11. juna.
SKANDALOZNA PROSLAVA: Četničke pjesme o Draži Mihailoviću i trobojke ispred Hrama
Više stotina građana okupilo se sinoć ispred Hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici gdje su proslavljali pobjedu Jakova Milatovića na predsjedničkim izborima.
Građani su bili zauzeli dio Bulevara Džordža Vašingtona, dok je plato ispred Hrama bio popunjen parkiranim vozilima. Okupljeni građani nosili su državne zastave Srbije, trobojke, a naš fotoreporter uočio je samo jednu crnogorsku zastavu i nekoliko zastava Demokratske Crne Gore. Pjevali su ,,Kosovo je Srbija“, ,,Crna Gora i Srbija to je jedna familija“ i srpske nacionalističke pjesme.
Posebno se izdvojila oda ratnom zločincu i vođi četnika u Drugom svjetskom ratu Draži Mihailoviću. ,,Čiča Dražo gdje je moje dijete, čuvaju ga srpske bajonete“.
Pobjednička ,,litija“ kroz Podgoricu
Nakon objave pobjede Jakova Milatovića veći broj građana okupio se ispred Hrama Hristovog vaskrsenja u Podgorici i odatle su krenuli u ,,pobjedničku šetnju“, prvo Moskovskom ulicom, a potom Bulevarom Svetog Petra Cetinjskog, da bi napravili krug Ulicom slobode i Bulevarom Crnojevića nazad do Hrama.
Na početku šetnje, u jednom momentu je iz mase poletjela baklja ka balkonu na kojem je bila okačena crnogorska zastava.
Tokom šetnje građani su slavili uz povike ,,Gotov je“ i uzvike ,,Dritane hapsi“. Vijorile su se uglavnom srpske trobojke, stare crnogorske trobojke, ali i crnogorske crvene državne zastave.
Milatović ,,zgazio“ u Podgorici
Prema podacima Centra za monitoring i istraživanje (CeMI), na osnovu 100 odsto realizacije uzorka, Milatović je najubjedljiviju pobjedu ostvario u Podgorici gdje je osvojio čak 68,1 odsto glasova.
Milo Đukanović je, prema preliminarnim podacima CEMI-ja, u južnoj regiji osvojio 42 odsto, centralnoj 36,8 odsto i sjevernoj 44,2 odsto. U Podgorici je osvojio 31,9 odsto, Nikšiću 37,9 odsto, Bijelom Polju 49,7 i Baru 45,5 odsto.
Milatović je u južnoj regiji osvojio 58 odsto, centralnoj čak 63,2 odsto, a u sjevernoj 55,8 odsto. U Podgorici je osvojio 68,1 odsto, Nikšiću 62,1 odsto, Bijelom Polju 50,3 odsto i Baru 54,5 odsto.
Kamere MUP-a na graničnim prijelazima juče ujutro, oko pet sati, iznenada stale, proradile oko podne
Kamere Ministarstva unutrašnjih poslova, dostupne javnosti, prestale su da rade juče ujutro oko pet sati i proradile oko podne, nakon burnih reakcija građanki i građana na društvenim mrežama.
Iz MUP-a su saopštili da nije bio u funkciji „video nadzor koji je javno dostupan zbog opterećenja na infrastrukturi“, ne pojašnjavajući o kakvom se opterećenju radilo.
Kamere nijesu radile ni na jednom graničnom prijelazu – sa Srbijom, Albanijom, Hrvatskom, BiH, što se moglo vidjeti na zvaničnom sajtu kamere.mup.gov.me.
Iz MUP-a i Uprava policije su saopštili da imaju dva nezavisna sistema video nadzora.
– Jedan sistem je interni – video nadzor graničnih prijelaza koji je u potpunosti funkcionalan, a snimljeni materijal je adekvatno zaštićen i dostupan u slučaju potrebe nadležnim organima. Drugi sistem je video nadzor koji je javno dostupan preko sajta http://kamere.mup.gov.me a instaliran je samo u cilju informisanja putnika o stanju na graničnim prijelazima, izbora graničnog prijelaza za lakši i brži prelazak državne granice. Ovaj sistem je trenutno aktivan, a prethodno je privremeno, zbog opterećenja koje je bilo identifikovano na infrastrukturi, bio zaustavljen zbog migracije – saopšteno je iz MUP-a juče oko podne.
Naveli su i „da se ovaj servis priprema za migraciju na novu infrastrukturu kako bi u što većoj mjeri bio dostupan“.
Čudan je bio taj prekid, baš juče ujutro, baš oko pet sati, baš na izborni dan u Crnoj Gori.
Neobično je da baš juče ujutro „infrastruktura“ bude do te mjere „opterećena“ da su kamere morale biti isključene.
Iskustvo u proteklih nešto duže od dvije godine, nažalost, budi sumnje. Crnogorske službe bezbjednosti, o čemu je Pobjeda objavila seriju istraživačkih tekstova, pod punom su kontrolom ruskih i srpskih službi. Agencija za nacionalnu bezbjednost na kratko je bila, koliko-toliko, istrgnuta iz njihove mreže za mandata Sava Kentere – pet mjeseci, od 5. maja do 7. oktobra 2022. godine.
A onda je odlazeći premijer Dritan Abazović potpuno preuzeo tu službu.
Zašto je sistem „javnih“ kamera na graničnim prijelazima stao u zoru, na dan predsjedničkih izbora tužilaštvo bi bilo u obavezi da provjeri, jer, crnogorske granice prema Srbiji i entitetu BiH – Republici Srpskoj, od decembra 2020. godine bile su vrlo porozne za ubacivanje raznih agenata, „bezbjednjaka“, ali i tehnike koju su unosili u našu zemlju. Možda je Crna Gora juče ujutro ugostila neke „goste“ koji su morali biti sakriveni od javnosti i neka oprema koja je s njima stigla.
I zbog toga javnost očekuje odgovore od tužilačke organizacije. To bi bilo odgovorno. Opravdanje MUP-a ne uliva povjerenje.
Nezapamćeno ponašanje službenika Uprave policije tokom izbornog dana – Policija upadala u štabove i opštinske odbore DPS-a
Policija je tokom izbornog dana upadala u izborne štabove DPS-a i opštinske odbore te partije. Privodila je nekoliko njih na saslušanje, što je iz ove partije protumačeno kao nezakonito miješanje u izborni proces i zastrašivanje birača.
– Upad Interventne jedinice Uprave policije u prostorije Opštinskog odbora DPS-a u Beranama nezapamćen je slučaj u Crnoj Gori, budući da se nikada u istoriji nije desilo da policijske snage upadnu u prostorije jedne partije – saopšteno je iz DPS-a Berane.
Navode da je ovo „još jedan pokazatelj nečasnih namjera smijenjenog premijera Dritana Abazovića i njegovog priveska, ministra Adžića povodom nezakonite smjene direktora Uprave policije nekoliko dana uoči drugog kruga predsjedničkih izbora“.
Više je nego jasno da su na ovaj način otvorili sebi put za apsolutno kontrolisanje policije na izborni dan i njenu zloupotrebu u svrhu postizanja što boljeg izbornog rezultata za kandidata kojeg je njihova partija podržala. Ovakvo postupanje kojim se nastoje izazvati nemiri i zastrašiti birači kako ne bi ostvarili svoje Ustavom i zakonom garantovano pravo da biraju, odraz je straha od poraza koji im predstoji. A njihovo djelovanje koje podrazumijeva uzurpiranje državnih funkcija i zloupotrebu ovlašćenja će ostati zapisano kao nezapamćena sramota onih koji su, na nesreću Crne Gore, dobili priliku da predstavljaju državu na najvišim nivoima – saopšteno je iz DPS-a.
Nikšićka policija upala je i u prostorije Pčelarske organizacije, po prijavi da se tamo navodno obavlja kupovina ličnih karata od jedne političke partije. Zatekli su šest osoba koje su, kako se navodi iz policije, pristupile u službene prostorije u Odjeljenje bezbjednosti Nikšić radi prikupljanja obavještenja.
Nikšićki odbor DPS-a saopštio je da zapisnici o pretresanju stana i drugih prostorija dokazuju da intervencija nikšićke policije osim što je bila potpuno bespravna i neutemeljena, nije bila ni opravdana. Upravo takvi dokumenti, po njihovim riječima, najbolje svjedoče da iza navedene akcije stoji „isključivo namjera da se izazove nemir i napravi pritisak na naše aktiviste“.
Zastrašivanje građana, pritisci i upadi u privatne posjede građana, kao i najgrublji način zloupotrebe policije u korist i za svrhe jednog predsjedničkog kandidata sramno je i nedopustivo – poručili su iz nikšićkog DPS-a.
Iz Mjesne zajednice Rastoci, kao i iz Pčelarske organizacije demantovali su da je u njihovim prostorijama obavljana bilo kakva nedozvoljena aktivnost.
Preporučeno
Ostale nepravilnosti tokom izbornog dana bile su povreda tajnosti glasanja, upotreba mobilnih telefona na biračkim mjestima, fotografisanja glasačkih listića, te prijava zbog sumnji da se kupuju glasovi. Ana Nenezić iz CEMI-ja kazala je da nepravilnosti ne mogu značajnije uticati na ukupan birački proces i da nema osnova za ponavljanje glasanja.