U momentima nestpljenja, neizvjesnosti i neprovjerenih informacija direktor Kliničkog centra Aleksandar Radović sa svojim timom, iako je imao četiri hitna slučaja, pacijente sa teškim povredama i po život opasnim, stao je pred javnost među prvima. Iz sale u salu, sa operacije na operaciju, hirurški tim Kliničkog centra morao je biti brzo organizovan.
„Nažalost, u ovakvim nemilim trenucima uvijek je tu zdravstveni sistem od kojeg se očekuje ono što može da pruži na svu sreću on uvek pruži i mnogo više od onoga što se očekuje od njega, jer i dalje mislim da ogromna većina zdravstvenih radnika, ogromna većina ljekara, ovo studira zato što voli tako da ima tu dozu empatije koja je neophodna da bi ste obavljali ovaj posao na pravi način. Naravno, pored svih ovih naših bolnica u gradovima i opštih bolnica tu je i KCCG koji je tu da napravi taj bekap, zbog nemanja kapaciteta u cetinjskoj bolnici oni su sve pacijente koji su bili povrijeđeni, njih četvoro, doveli u KCCG koji je prihvatio te pacijente na najbolji mogući način i mi smo više navikli, ne treba više niko da zove te ljude koji su se odazvali i koji su bili i koji su činili te hiriruške timove u Kliničkom centru, koji su zbrinjavali povrijeđene, na kraju krajeva mi smo za ovo utrenirani, to je ono što se od nas očekuje, to je naš poziv, tako da mi tu ne očekujemo nikakve tantijeme, nikakve slave, nikakve aplauze već smo tu da obavljamo profesionalno svoju dužnost“, kazao je dr Vladimir Dobričanin, član Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje.A da bi oni uspjevali da profesionalno obavljaju svoju dužnost, neophodno je poboljšanje kapaciteta u zdravstvu.
„Crnoj Gori sem prostora nedostaju kapaciteti i smislu ljudskih resursa, i u smislu aparata, odnosno alatke čime mi moramo da radimo jer bez toga danas nema medicine… Nažalost, pogledajte cetinsjku bolnicu koja je bila na tri minuta od dešavanja, apsolutno ni jedan pacijent nije zbrinut u toj bolnici, to je ono što treba da bude alarm za zdravstveni sistem, da kategorizujemo bolnice, da recimo ne može bolnica, jedna mala bolnica isto da ima šest ili sedam hirurga a druga mala bolnica da ima jednog hirurga. Znači, tu postoji problem u planiranju kadra i realizaciji toga tako da definitivno je u tim trenucima kada se dešavaju ovakve povrede i ovakvi događaji postoji taj tzv. zlatni sat koji obezbjeđuje najkvalitetniji mogući pristup liječenju povrijeđenih pacijenata“, istakao je Dobričanin.
Tri pacijenta sa Cetinja koji se liječe u Kliničkom centru Crne Gore se uspješno oporavljaju dok i četvrti, čije je stanje bilo kritično i neizvjesno, od danas pokazuje znake oporavka, saopšteno je iz KCCG-a. Od njihovog prijema i operacija prošlo je pet dana.
Preporučeno