“Svake nedjelje patriotske auto-kolone snima više policijskih kamera, a inspektori u civilu i mobilnim telefonima prave fotografije. Onda se iz video snimaka „vade“ slike učesnika i radi se identifikacija. Svaki učesnik auto-kolone koji je identifikovan unosi se u bazu podataka, sa svim informacijama koje o njemu imaju. Ko je, čime se bavi, kojim je protestima prisustvovao, koje je političke orjentacije… Protiv nekih se potom iniciraju prijave po raznim osnovima, pozivaju ih na informativne razgovore, a neidentifikovani, takođe, ostaju „spremljeni“ u bazi dok se i o njima ne prikupe podaci”, ispričao je jedan od nezvaničnih sagovornika Pobjede.
Izvori Pobjede nemaju informaciju u koje svrhe se priprema baza podataka.“To što rade je protivzakonito. Krše prava građana”, kategoričan je ovaj sagovornik.
Nije nezakonito, objašnjava on, prikupljanje podataka o učesnicima skupova koji nijesu odobreni, ali je veoma sporno na koji način se čuvaji ti podaci koji, s obzirom na to da su lični, moraju biti zaštićeni.
“Ključno je da li se i kako rješavaju te evidencije kada procesuiraju predmete, ko ima pristup prikupljenim ličnim podacima građana. Neprihvatljivo je da se policija bavi političkom orjentacijom osoba koje obrađuju. Politička pripadnost građana je za policijski posao nerelevantna. Jedino što je bitno za policiju je da li je lice koje evidentiraju izvršilac nekog prekršaja ili krivičnog djela”, kategoričan je ovaj sagovornik.
Sa stanovišta građanskih prava, kako je Pobjedi reklo više stručnjaka u čijem fokusu je zaštita ljudskih prava, policija bi morala da obavijesti građane da će skup snimati. Kategorični su da građanske proteste ne smiju tajno da snimaju.
“Čak i u situaciji kada se radi o spontanim okupljanjima policija bi trebalo da prije preduzimanja ovlašćenja na odgovarajući način, na primjer megafonom, obavijesti okupljene da će policijski službenik snimati skup. Jednostavno, građani moraju da imaju najavu da će biti snimani”, ističu sagovornici Pobjede.
Ukoliko se radi o protivzakonitom okupljanju, objašnjavaju oni, policija bi „na jasan i razumljiv način morala da upozori građane da se nalaze na nezakonitom skupu i da će preduzeti neke mjere kako bi dali priliku građanima koji žele da se predomisle da skup napušte“.
“To bi bilo u skladu sa standardima poštovanja ljudskih prava”, kategorični su sagovornici Pobjede.
Policija u kontinuitetu pravi pritisak na građane, privođenjem na informativne razgovore i podnošenjem prekršajnih prijava protiv učesnika patriotskih protesta protiv politike aktuelne vlasti koja urušava temelje države Crne Gore i civilizacijske vrijednosti i tekovine.
Do sada je, prema nezvaničnim podacima, inicirano više stotina prijava, protiv nekih građana i po nekoliko, a ima slučajeva da je procesuirano i kažnjeno i po nekoliko članova jedne porodice. Minimalna kazna je 50 eura za „nepropisno kretanje po kolovozu“ do 150 eura za paljenje baklje, nepropisno isticanje državnog simbola kroz prozor vozila, nepoštovanje naredbe službenog lica…
“Ovakva intenzivna primjena ovlašćenja prema građanima ukazuje na pritisak koji se pravi na njih kako bi odustali od okupljanja. To ne smije da se radi “, ističe sagovornik Pobjede.
Preporučeno
Za njega je posebno problematično što je ovaj pritisak selektivan, pa policija nema isti „aršin“ za one koji se okupljaju po crkvama i manastirima i krše zdravstvene mjere donešene za suzbijanje epidemije korona virusa.