Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić saopštio je danas da je iznenađen što je Hrvatska njega, potpredsjedika Vlade Aleksu Bečića i lidera DNP-a Milana Kneževića proglasila personamanon grata.
“Imamo perdsjednika Skupštine Crne Gore kome je zabranjen ulaz u zemlju članice EU, sa velikom vjerovatnoćom da takvu mjeru mogu da prihvate neke druge članice EU. Takođe, imamo i potpredsjednika Vlade sa istim statusom. “Ovo je opomena premijeru Milojku Spajiću. Crnoj Gori sa ovom većinom nema ulaska u EU”, je na današnjem skupštinskom zasijedanju šef Poslaničkog kluba DPS-a Andrija Nikolić.
Nakon ove izjave Andrija Mandić je pozvao predstavnike Hrvatske da posjete Crnu Goru.
“Želim da iskoristim ovu priliku da u svoje ime i u ime predsjednika DNP Milana Kneževića pozovem sve poslanike hrvatskog Sabora i Vlade da posjete Crnu Goru jer oni ovdje imaju svoje prijatelje. Hrvatska i njeni građani nemaju nikakve veze sa režimom i ideologijom koja je vladala Nezavisnom Državnom Hrvatskom. Crna Gora neće preduzimati nikakve recipročne mjere ovim povodom”, rekao je Mandić.
Prema njegovim riječima, crnogorski poslanici su sa Rezolucijom o Jasenovcu napravili veliki civilizacijski iskorak.
“Zadovoljan sam što su svi poslanici saopšptili da ono što se desilo u Jasenovcu jeste genocid, bez obzira jesu li glasali za nju ili ne”, zaključio je Mandić.
Andrija Nikolić je naglasio da Mandić nije političar već državnik Crne Gore kome je zabranjen ulazak u Hrvatsku, već zvaničnik Crne Gore, jedan od tri najviša ove zemlje.
“I kazali ste i napravili ja mislim materijalnu grešku potvrđujući zbog čega ste dobili ovu zabranu. Da se ovom reakcijom Hrvatska poistovjetila sa NDH. Postoji značajna razlika u sagledavanju kriterijuma kojim želite da kvalifikujete državnu politiku Republike Srbije i državnu politiku Crne Gore. Aleksandar Vučić i njegova parlamentarna većina su odbili da usvoje sličnu rezoluciju da ne bi ugrozili evropski put”, kazao je Nikolić.
Mandić je Nikoliću rekao da rezolucija o Jasenovcu nema nikakve veze sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, niti je on inicirao.
“Ono što usvoji parlament Srbije ima veze sa Vučićem. Nemojte predstavljati na to da Vučić nema hrabrosti da rezoluciju usvoji u Srbiji, pa je riješio da to učini u Crnoj Gori. Nemojte da potcjenjujete predsjednika Srbije. Ovo je naša akcija, smišljena i odrađena u Crnoj Gori”, kazao je Mandić.
Lider HGI-ja Adrijan Vuksanović je kazao Mandiću da na čudan način izražava prijateljstvo sa Hrvatskom.
“Ironija je kada kažete da je današnja Hrvatska nastavak nekadašnje NDH”, istakao je Vuksanović.
Filip Adžić iz GP URA je istakao da današnja bruka koja je zadesila državu, jeste najrigoroznija mjera koja je Hrvatska izrekla bilo kojoj drugoj državi.
“Danas bi neko trebao da podnese ostavke. Najmanje mislim predsjednika Skupštine Mandića, vi vodite politiku koju promovišete”, rekao je on između ostalog.
Skupština nastavlja rad
Poslanici Skupštine Crne Gore danas su nastavili rad.
Na dnevnom redu je objedinjena rasprava o Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o inspekcijskom nadzoru i Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona kojima su propisane odredbe o inspekcijskom nadzoru.
Nermin Abdić iz DPS-a je predsjedavajućem Borisu Pejoviću kazao da je nesiguran i poručio mu da se umije hladnom vodom.
Pejović mu je rekao da će pauzu dati samo da se Abdić umije hladnom vodom.
Rasprava se povela vezano za jučerašnje sjednice na kojoj je skraćen madat parlamentu Podgorice.
Ministar javne uprave Maraš Dukaj je kazao da niko ni u Upravi za inspekcijske poslove neće ostati bez posla.
MJU sve radi sistematično i planski.
“Kroz Nacrt zakona smo predložili da se reguliše status inspektora”, tvrdi on.
Poslanik SD-a Boris Mugoša je kazao da smatra da se u neke reforme ulazi prebrzo.
“Trenutno Uprava za inspekcijske poslove nije konsultovana o ovom procesu, a negativno gleda na sve ovo. Vi pričate da ministri koji su se pohlepno borili za resore da sada kontrolišu inspektore. Ovo rješenje u ovoj pijačnoj demokratiji ne može viti dobro. U ovom sastavu Vlade ni premijer ne zna čime se koji ministar bavi, a zamislite građani. Ako neko ostane vez posla zbog ovakve reorganizacije, očekujem ostavku ministra”, kazao je Mugoša.
Filip Adžić (URA) kazao je da današnja bruka koja je zadesila državu, jeste najrigoroznija mjera koja je Hrvatska izrekla bilo kojoj drugoj državi.
Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić saopštio je danas da je iznenađen što je Hrvatska njega, potpredsjedika Vlade Aleksu Bečića i lidera DNP-a Milana Kneževića proglasila personamanon grata.
“Ovo je opomena Spajiću. Crnoj Gori sa ovom većinom nema ulaska u EU”, kazao je Andrija Nikolić DPS.
Nakon izlaganja Nikolića Andrija Mandić je pozvao predstavnike Hrvatske da posjete Crnu Goru.
“Želim da iskoristim ovu priliku da u svoje ime i u ime predsjednika DNP Milana Kneževića pozpvem sve poslanike hrvatskog Sabora i Vlade da posjete Crnu Goru jer oni ovdje imaju svoje prijatelje. Hrvatska i njeni građani nemaju nikakve veze sa režimom i ideologijom koja je vladala nezavisnom državnom Hrvatskom”, rekao je Mandić, dodajući da Crna Gora neće poduzimati nikakve recipročne mjere.
Nikolić je kazao Mandiću pravi štetu svojoj državi, sa sviješću da će joj napraviti štetu, “jer ne radite u skladu sa odgovornostima pozicije”.
Preporučeno
“Postoji značajna razlika u sagledavanju kriterijuma kojim želite da kvalifikujete državnu politiku Republike Srbije i državnu politiku Crne Gore. Aleksandar Vučić i njegova parlamentarna većina su odbili da usvoje sličnu rezoluciju da ne bi ugrozili evropski put”, kazao je Nikolić.














