POSP čini 14 poslanika crnogorske skupštine, iz redova vlasti i opozicije, kao i 26 poslanika Evropskog parlamenta.
Anđela Vojinović (Demokrate) je kao uvodničarka istakla da su mediji u Crnoj Gori podložni političkim i ekonomskim prtiscima, a jedna od problema su i nekažnjeni napadi na novinare. Ona je u uvodnoj riječi istakla da je prioritet usvajanje seta ključnih medijskih zakona (Zakona o medijima, Zakona o audiovizuelnim uslugama, Zakona o RTCG).Širenje propagande i mržnje
Novi Zakon o medijima će deifinisati transparentnost o vlasništvu, što je poseban problem u Crnoj Gori, posebno kada je riječ o portalima.
Podsjetila je kolege da je Crna Gora u decembru 2023 usvojla amandmane na Zakon o RTCG čime se obezbijedila, kako je kazala finansijska stabilnost i profesionalnu nezavisnost Javnog servisa. Istakla je njegovu ključnu ulogu u informisanju građana i oblikovanju javnog mnjenja, te istakla da mora biti slobodan od političkog uticaja.
” Što nije bilo do skoro, a možemo da vidimo i da nije još uvijek, posebno kada je riječ o Portalu RTCG”, kazala je Vojinović.
RTCG je nedavno, nakon sjednice Vlade na kojoj se odlučivalo o izboru direktora Uprave policije, izdala saopštenje u kome ističu da su reakcije političkih partija na njihovo izvještavanje, koje su nazvali neistinitim – politički pritisak. Taj portal je objavio svoje reagovanje, ali bez konteksta i ukazivanja na što tačno i na koju političku partiju reaguju.
Poslanica Vojinović je kazala da će dati doprinos da se set medijskih zakona što prije nađe pred parlamentom.
Ipak, to neće biti moguće prije kraja marta, za kada je najavljeno da će iz Evropske komisije dostaviti komentare na te zakone.
Kada je riječ o dezinformacijama, kazala je da je nova digitalna era donijela promjene u medijskoj industriji koja uključuje poplavu govora mržnje i stranog uticaja.
” Kombinacija politike i medija je preplavila scenu, otvorio se prostor za neregistrovane onlajn medije čiji se vlasnici i izvori finasiranja ne mogu utvrditi, a koji šire propagandu kao i vjersku intoleranciju i nacionalne podjele, kao što je portal udar.m”, kazala je ona i dodala da je Crna Gora napadnuta lažim narativima,
Zelene zanima rad Javnog servisa i strani uticaj
Tomas Vajs, predstavnik partije Zelenih je pohvalio napredak Crne Gore u slobodi medija. Kazao je da su dobre debate oko stranog uticaja i zloupotrebe internet platformi za širenje lažnih vijesti i propagande, koje treba da ujedine EU. Podsjetio je da nove odluke akta o digitalnoj bezbjednosti omogućavaju da portali ne budu više van zakona.
On je upoznat sa medijskim zakonima u Crnoj Gori koji treba da budu usvojeni, ali je poslanicima postavio nekoliko i pitanja.
” Crna Gora ima 600.000 stanovnika i veliku gustinu medija i onlajn platformi i pitanje je šta i koliko tržište može da iznese, jer je očigledno da određen broj njih oni nijesu tu kako bi imali profit i ekonomski interes, već da se finansiraju od zaiinteresovanih strana. Glavno pitanje je kako namjeravate da imate uvid u to ko su vlasnici platformi , što nam na kraju može reći i o čemu se zapravo radi”, pitao je Vajs.
Pitao je i da li je obavezna registracija portala u Crnoj Gori te kako postoje platforme bez deklaracije vlasištva. On je istakao da su portali medijska glasila i da na njih treba da se primijeni legislativa kao i za klasična medijska izdanja.
” Pitanje je, ukoliko nađete portal koji je registrovan, ili koji nije, ali širi govor mržnje, lažne vijesti koje izazivaju nasilje ili mržnju, koja institucija ima mogućnost da ih zatvori, ko ima odgovornost i autoritet da to uradi ?”, pitao je Vajs.
On se osvrnuo i na RTCG kao javni servis, odnosno na izbor generalnog direktora. Generalnog direktora Borisa Raonića je izglasao Savjet RTCG u avgustu 2021. godine, da bi Osnovni sud prošle godine taj izbor proglasio nezakonitim jer je Raonić u treutku imenovanja bio u konfliktu interesa. Viši sud je potvrdio presudu i naložio Savjetu ili da ponovi konkurs ili da bira od preostalih kandidata. Savjet nakon toga ponovo bira Raonića, tumačeći na taj način presudu Višeg suda, nakon čega su uslijedile nove tužbe, ali i je i formiran predmet u Specijalnom drćavnom tužilaštvu protiv čanova Savjeta koji su ponovo glasali Raonića, te pravih zastupnika i samog Raonića zbog uticaja na Savjet.
Vajs je na POSP-u kazao da je u izvještaju Evropske komisije bilo „znakova pitanja“ povodom procedure izbora generalnog direktora
” Ne želim sada da ulazim u to, jer je to dio odgovornosti vaših sudova, nije na meni da komentarišem, ali moje pitanje je da li pripremate legisaltivu kako da se bira generalni direktor, odnosno da li planirate to da primijenite onog trenutka kada se novi zakon izglasa, što bi bilo važno uraditi, kako bi se osiguralo da više ne postoji prostor za sumnju preovladavajućeg uticaja jednih ili drugih političkih partija”, kazao je Vajs.
Nakon što se donese novi zakon o RTCG, sadašnjem savjetu bi mogao da prestane mandat, što bi uslovilo i novi izbor generalnog direktora
Vajs je kazao da ukoliko javni servisi nisu vjerodostojni da se tome podriva njihova funkcija u društvu i povjerenje građana u nepristrasnost.
” Ključ za borbu protiv lažnih vijesti i propagande je da imamo kredibilni izvor informisanja građana”, kazao je Vajs.
Kažnjavaće neregistrovane
Poslanica Vojinović mu je odgovorila da će portali prema novim medijskim zakonima morati biti registrovani sa svim podacima a da će neregistrovani biti kažnjeni.
” Ne velikim kaznama, ali dovoljnim da ih natjeramo da se registruju jer su opasnost u i oni služe da šire govor mržnje i lažne informacije”, odgovorila je ona. Dodala je i da takvi portali ne mogu da koriste sredstva iz Fonda za medijski pluralizam.
Istakla je da postoje predlozi za kažnjavanje neregstrovanh portala ali da s druge strane to može i da znači kršpenje slobode medija.
Ona je kazala da u Crnoj Gori postoje portali koji su registrovani na Kubi, ali djeluju u državi.
Portal koji je dio crnogorske medijske scene je IN4S koji je registrovan na Kubi, kao glavni i odgovorni urednik je potpisan bokser Feliks Savon, data je kubanska adresa a tekstovi su nepotpisani. Urednik portala IN4S je Gojko Raičević, koji je uz rektora UCG Vladimira Božovića i osnivač istoimene NVO. Na tom portalu se, iako je neregistrovan, reklamiraju državne komanije EPCG i CEDIS.
Admir Adrović poslanik Bošnjake stranke je kazao da ne smije biti nikakvog pritiska na medije a posebno ne od strane onih koji su na vlasti.
” Medijska scena je polarizovana što omogućava strani uticaj”, rekao je on. Istakao je da nema ni smaoregulacije i da se ne zna ko je nadležan organ kome se može žaliti na kršenje etike. Kazao je da bi trebalo konačno da se formira skupštinsko tijelo koje bi se bavilo stranim uticajma u Crnoj Gori što bi bila adekvatna reakcija na nečinjenje u ovoj oblasti.
” Ovoj temi se nikad nije ozbiljno pristupilo već se samo koristi za politčke rasprave”, rekao je Adrović.
Poslanij Socijaldemokrata Boris Mugoša je kazao da je on inicirao prije nekoliko mjeseci formiranje
odbora za strana uplitanja u demokratske procese u Crnoj Gori, po uzoru na komitete Evropskog parlamenta, ali da nije naišao na podršku poslanika. Kazao je da je Crna Gora područje sa izrazenom polarizacijom i kao takvo pogodna za razna uplitanja te da je takav odbor neophodan.
” O čemu smo svjedočili posebno kada se radi strateskim ciljevima kao ulazak u NATO a sada i i članstvo u EU”, rekao je Mugoša.
On je upozorio na rastući govor mržnje i mizoginiju koja obeshrabruje žene da obavljaju javne funkcije. Ukazao je i na činjenicu da su gotovo sve tleevizije u Crnoj Gori u stranom vlasništvu i da psotoji ogriman uticaj posebno na ranjivim podrucijima
” Ne možemo zaboraviti na uticaj od prije par decenija kada se zlo dešavalo na teritoriji Jugoslavije i koliki je bio doprinos medija i nažalost, čini se da neki novinari iz tog perioda dobijaju uloigu i da nam se oni predstavljaju kao moralne vertikale a znamo šta su radili devedesetih godina”, rekao je Mugoša.
Kada je riječ o Javnom serisu, Mugoša je kazao da Crna Gora izdvaja ogromna sredstva, oko 20 miliona godišnje i da mora da se radi na poboljšanju neporistrasnosti i nezavisnosti.
Klajv Rumbold ekspert za Zapdni Balkan iz Evropske službe za spoljne poslove je zaključio da je ohrabrujuće što su crnogorski poslanici bez obzira na političku propadnost dali fokus na suzbijanje stranih utcaja što je, kako je sitakao, veoma važno za efektivnu nezavisnost Crne Gore, kao i za izbjegavanje malignog uticaja.
” Evropskakomisija može da ponudi ekpertizu pa to i koristite, iz mi ćemo nastaviti da pružamopodršku u borbi sa vanjskim uticajima opredijelili smo 4 miliona eura i fokusiraćemo se na to”, rekao je on.
Preporučeno
Poslanik Nikola Camaj iz Albanskog foruma je zaključio ovu diskusiju podsjećanjem da je svo zlo u Jugolaviji počelo lažnim vijestima o zločinu u Pakracu koji se nikada nije dogodio.