Konstitutivna sjednica parlamenta počela je 27. jula, kada su verifikovani mandati poslanicima, ali je prekinuta do daljnjeg, odnosno dok se ne postigne dogovor o formiranju vlade i raspodjeli funkcija, među kojima je i mjesto šefa parlamenta. Skoro tri mjeseca parlament se nije sastao, vlade još nema, a zakoni čekaju. Još se ne zna precizno kad će biti nastavljena konstitutivna sjednica, a prema nezvaničnim informacijama pojedinih medija, mogla bi biti narednih dana.
Vukčević je istakao da je donošenje zakona jedan od osnovnih, ako ne i glavni posao iz redovne nadležnosti Skupštine, pa se njen rad ne bi smio, kako je kazao, uslovljavati političkim dogovorima i kalkulacijama političkih partija oko izbora vlade, odnosno podjela resora unutar buduće vlade.”Praksa crnogorske političke elite da nema rada Skupštine dok se ne okončaju pregovori o vladi i podjeli ministarstava i drugih funkcija po dubini je duboko pogrešna, ali i suprotna Ustavu koji u članu 88 propisuje obavezu da se Skupština konstituiše u roku od 15 dana od dana proglašenja konačnih rezultata izbora, kao i članu 90 Ustava koji propisuje obavezu da redovno zasijedanje Skupštine počinje prvog radnog dana u oktobru i traje do kraja decembra. Svjedoci smo da su oba navedena člana Ustava povrijeđena od poslanika crnogorskog parlamenta. Niti je održana konstitutivna sjednica (prekinuta je do daljnjeg), niti je započeto redovno jesenje zasijedanje Skupštine” istakao je Vukčević.
Kazao je da za sve ovo vrijeme dok traju iscrpni pregovori o formiranju vlade, Skupština ne funkcioniše, ne donosi zakone, ali i ne vrši ni kontrolnu funkciju aktuelne vlade kojoj je izglasano nepovjerenje i koja radi potpuno nekontrolisano.
”Za sve ovo vrijeme koliko traju pregovori o formiranju nove vlade, ali i prije toga, Skupština nije vršila kontrolna saslušanja nijednog od ministara iz aktuelne vlade, nije bila u prilici da se izjašnjava o brojnim izvještajima o radu vlade, kao ni da donosi brojne zakone od čijeg značaja zavisi budući razvoj države i crnogorskog društva uopšte. Tu je izbor i nedostajućih članova Sudskog savjeta, kao i izbor vrhovnog državnog tužioca koji takođe spadaju u nadležnost Skupštine i od čijeg izbora zavisi reforma pravosuđa i proces evropskih integracija Crne Gore” poručio je Vukčević.
Prema njegovim riječima, najveću štetu od nerada Skupštine trpe građani Crne Gore i država Crna Gora koji su, kako je istakao, zarobljeni u igricama trenutnih političkih aktera.
”Skupština bi trebalo da je konstituisana već odavno, da je izabran njen predsjednik, potpredsjednici kao i da su formirani njeni odbori koji bi trebalo da uveliko obavljaju poslove iz svoje nadležnosti, nevezano što vlada nije izabrana i što još uvijek traju pregovori o izboru vlade. Skupština ne bi smjela biti talac nesazrele političke scene u Crnoj Gori i njenih aktera koji ovih dana vode pregovore o formiranju vlade” dodao je Vukčević.
Preporučeno
Skupštini Crne Gore 28. saziva od 27. jula ove godine, vlada je dostavila četiri prijedloga zakona, saopšteno je Pobjedi iz te institucije. Na čekanju su predloženi zakoni o izmjeni Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, završnom računu budžeta Crne Gore za 2022. godinu, zatim o izmjeni Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, te o izmjenama i dopunama Zakona o biocidnim proizvodima.