Tribina Dan djevojčica u ICT-ju:  Kada se mašta ukrsti sa kodovima, znanje postaje prostor za sve – bez pola i granica

Tribina Dan djevojčica u ICT-ju:  Kada se mašta ukrsti sa kodovima, znanje postaje prostor za sve – bez pola i granica

Standard

23/04/2025

08:15

U susret Danu djevojčica u ICT-ju, kompanija One, Ministarstvo javne uprave, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija i IPC Tehnopolis, okupili su 150 učenica i učenika iz crnogorskih osnovnih škola. Jasna poruka, da je mjesto djevojčica među kodovima, zvjezdama i idejama, poslata je na samom početku ove tribine kroz video reditelja Gojka Berkuljana. Njegove heroine iz prošlosti i sadašnjosti, spajajući nauku i maštu tvrde da granice postoje samo dok u njih vjerujemo.

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, Anđela Jakšić Stojanović, naglasila je da je obrazovanje najmoćnije sredstvo kojim mijenjamo svijet .

„Drage djevojčice, pitajte, maštajte, sumnjajte, sanjajte, stvarajte, budite hrabre i smjele i vjerujte u sebe. Jer mi beskrajno vjerujemo u vas. Dragi dječaci, sigurna sam da ćete upravo vi biti podrška i oslonac svojim drugaricama, jer svaka djevojčica zaslužuje da bude ohrabrena i podržana. Samo zajedno možete sanjati velike snove i stvarati svijet u kojem svi imaju jednake šanse. Zato, podrška djevojčicama u STEM oblastima nije pitanje brojeva i statistike – to je pitanje vizije društva u kojem želimo da živimo,“ kazala je ministarka Jakšić Stojanović.

U kompaniji One, kako je istaknuto na tribini, vjeruju u snagu znanja i inovacija koje nastaju kada se spoje različite perspektive, kada tim čine i djevojke i momci koji su slobodni da pitaju, griješe, uče i kreiraju. Zato, kako je rekao njen izvršni direktor Branko Mitrović,  važno je da čuju poruku- da  znanje nema pol, niti granicu.

„Ova priča počela je davno, kad su žene ulazile u svijet nauke, programiranja, inženjerstva. Tiho, nepozvane, često bez ikakve podrške. Ali sa vjerom i hrabrošću da ne prihvate tuđa ograničenja kao svoja. Upravo to i mi želimo. Mnogo puta sam se pitao – kako to da je toliko djevojčica briljantno u matematici, u školi, na takmičenjima, a kasnije ih tako malo ima u ICT-ju? Odgovor je jednostavan – nismo ih dovoljno podržali. Nismo im pokazali dovoljno primjera koji jasno govore – ne samo da i one pripadaju svijetu tehnologije, već da bez njihovog doprinosa taj svijet nikada neće doseći svoj puni potencijal“, poručio je Mitrović.

Ministarstvo javne uprave ima glavnu riječ u procesu digitalne transformacije u Crnoj Gori i igra ključnu ulogu u stvaranju okruženja koje podstiče razvoj vještina u ovoj oblasti, inovacija i jednakih prilika za sve, istakao je na tribini državni sekretar ovog resora.

“Drage djevojčice, u državnoj upravi i uopšte na tržištu rada ICT profesije su dominantne, pa vas podržavamo da vjerujete u sebe i ostvarujete svoje snove. Kad ima motivacije i talenta, granice i podjele ne postoje“, kazao je Naim Gjokaj ispred Ministarstva javne uprave.

Đorđije Malović, direktor IPC Tehnopolis istakao je da je ponosan zbog toga što ova institucija daje doprinos kampanji, ali što on lično to čini i kao otac.

„Ove godine, IPC Tehnopolis je partner u kampanji koju sada već tradicionalno iznosi i promoviše kompanija One. Vjerujem da će i to postati dio te tradicije, jer bi upravo naše iskustvo edukativnog rada sa najmlađima trebalo da bude garancija značajnog doprinosa. Činjenica da su u fokusu djevojčice u ICT-u, upućuje na to da ću kroz jednu drugu ulogu, roditeljsku, morati i ja da se edukujem dodatno, ne bih li bio ravnopravan sagovornik ćerkama kad je u pitanju odabir njihovih budućih zanimanja,” istakao je.

Poseban trenutak tribine obilježile su dvije izuzetne djevojčice– Itana Zvizdojević i Iva Otašević – koje su, kroz svoj angažman u STEM oblastima, već postale uzor vršnjakinjama, pokazujući da djevojčice hrabro preuzimaju ulogu liderki promjena.

Da je tako, svjedoče u Fondu za inovacije koji u okviru programa podsticanja inovacione kulture realizuje brojne aktivnosti širom zemlje.

„Kao majka djevojčice koja s oduševljenjem otkriva svijet tehnologije, često se zapitam kakve sve prilike možemo stvoriti ako ih na vrijeme prepoznamo i podržimo. Kroz programe Fonda za inovacije, djevojčice i mlade žene u ICT-u dobijaju šansu da uče, stvaraju i vode – bilo kroz radionice, kampove, škole robotike ili kao rukovoditeljke inovativnih projekata. To nisu samo edukacije – to su prve stepenice ka samopouzdanju, znanju i osjećaju da pripadaju svijetu inovacija. I zato vjerujem – djevojčice nisu tek budućnost ICT-a. One su već sadašnjost. Naša je odgovornost da ih podržimo!“, rekla je Bojana Femić Radosavović, direktorica ove institucije.

 Tribinu je zatvorila baš jedna takva radionica robotike, koja je dala priliku da se uči, ali i otkrivaju nova interesovanja. Možda je baš tog dana, u tom trenutku, u nekom djetetu rođena nova radoznalost – ona koja će ga voditi ka svjetovima koje još nismo ni zamislili.

Izvor (naslovna fotografija):ONE

Ostavite komentar

Komentari (0)

X