S obzirom na to da Crna Gora od obnove nezavisnosti Srbima “krade” fudbalere, a oni nama vaterpolistee, portal “Standard” je pitao dva ministra sporta, inače bivše sportiste, Nikolu Janovića i Vanju Udovičića, jesu li se dogovorili da takve stvari ne budu praksa i ubuduće.
“Kao drzava treba sve da omogućimo sportistima sto se tiče uslova kako oni, rođeni u Crnoj Gori ne bi ni imali želju da igraju za drugu zemlju. Uslovi su najvažniji, a država za da vrednuje svaki njihov rezultat. Mi smo tu da im pomognemo da se usavršavaju i da postižu dobre rezultate, što je i vizija ministarstva sporta Crne Gore. Dakle toga jeste bilo ali sada su to samo izuzeci. Drastičan je pad onih koji bi umjesto Crne Gore izabrali drugu državu”, rekao je Janović.
Sa njim se saglasio i ministar sporta Srbije.
“Pravo sportiste je da bira svoj put. Svako od nas je imao takvu priliku da bira. Danas ne bih širio priču o ovoj temi. Ovo je nešto što se dešava širom svijeta, a ne samo u Srbiji i Crnoj Gori”, kazao je Udovičić.
Oni su to saopštili na konferenciji za novinare u Podgorici, nakon zvaničnog sastanka u vili Gorica.
Takođe, ministri su se saglasili da je današnja posjeta istorijska, baš kao i svaki njihov meč koji su igrali u zajednici, a i kao reprezentativci samostalnih država.
“Funkciju ministra obavljam četiri godine, ali dražeg i emotivnijeg susreta nijesam imao do sada. Neizmjerno sam srećan što smo se sreli i razmijenili mišljenja i iskustva sa pozicija koje pokrivamo“, rekao je Udovičić nakon sastanka.
Janović je precizirao da su se na sastanku dominirale tri teme – izrada noromativnih akata za novi Zakon o sportu, saradnja u oblasti dječjeg i školskog sporta i rad Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RAIKO).
“Sve države članice te organizacije obavezale su se na konstruktivnu saradnju u cilju prevazilaženja barijera koje su stviorene. Pet država Zapadnog Balkana su članice ove organizacije, a Crna Gora je prva otvorila svoju kancelariju za ta pitanja. Od izuzetne je važnosti da se povjerenje među mladima vrati, da počne i oživi saradnja. Želim da kao Ministar sporta Crne Gore poručim mladim ljudima u Srbiji i Crnoj Gori da su vrata našeg ministarstva otvorena za svakog od njih”, rekao je Janović.
On je naglasio da Ministarstvo sporta Crne Gore očekuje značajan posao – usvajanje novog Zakona o sportu koji se nalazi na javnoj raspravi.
“To je veoma značajno pitanje za naš sport, možda i krucijalno u ovom trenutku. Iz tog razloga, izuzetno smo zainteresovani za iskustva kakva imaju zemlje iz regiona a posebno Srbija koja je svoj Zakon o sportu usvojila 2016. godine. Oni su postigli nemjerljivo dobre rezultate pa nas zanima kako su neke norme iz Zakona zaživjele u praksi”, rekao je Janović.
Udovičić je pohvalio nacrta crnogorskog zakona o sportu i Janoviću čestitao na hrabrosti i odvažnosti da uđe u promjenu sistema sporta.
Preporučeno
“Iz svog iskustva znam da određene mjere iz tog zakona nije nimalo lako sprovesti na podneblju koje baš i nije naviklo na promjene bilo kakve vrste. Janović je bio hrabar kao igrač i vjerujem da je zbog toga sa svojim timom i napravio takav Zakon. Ući odvažno u jednu takvu promjenu sistema koja vam traži da pratite Evropske standarde i tokove zaista nije bilo lako. To je, ako želite osvajanje medalja i najbolje rezultate, neminovnost”, kazao je Udovičić.













